Vývoj tráviacej a dýchacej sústavy

Prírodné vedy » Biológia

Autor: zuzulik
Typ práce: Maturita
Dátum: 25.03.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 662 slov
Počet zobrazení: 12 849
Tlačení: 801
Uložení: 831
TRÁVIACA SÚSTAVA :
- rozoznávame dva typy tráviacej sústavy – tráviacu dutinu, ktorá má jeden otvor s funkciou prijímacieho i vyvrhovacieho otvoru a tráviacu rúru s jednoduchším alebo zložitejším členením, začínajúcu s prijímacím otvorom a končiacu análnym otvorom.
Všetky stavovce majú vyvinutú tráviacu rúru, ale u jednotlivých skupín živočíchov je jej usporiadanie odlišné.

Drsnokožce sa živia väčšinou zdravým spôsobom. Požierajú ryby alebo iné vodné živočíchy. Pridŕžajú ich v ústnej dutine ostrým i zubami kosteného pôvodu. V čreve je črevná riasa, ktorá zväčšuje jeho vnútornú tráviacu plochu a pomáha pri rozmeľňovaní zvyškov potravy.

Ryby niektorým rybám sa vyvíjajú tzv. pažerákové zuby, ktoré sa pritlačia k žuvacej doštičke a tak drvia potravu. Tráviacou rúrou týchto rýb, ktoré sa živia jemným planktónom , je len rozšírená rúra s malým odlíšením na jednotlivé časti tráviacej sústavy. Žalúdok majú vyvinuté len dravé ryby.

Obojživelníkom pomáha pri prijímaní potravy vymrštiteľný jazyk.

Plazy ich zuby majú rozmanitý tvar, sú buď drobné kuželovité, alebo dlhé, otočené do ústnej dutiny. Niektorý druhom plazov prechádza vnútrom zubov vývod jedovej žľazy, sekrétom ktorej hady usmrcujú korisť. Korisť usmrcujú buď uškrtením alebo jedovou tekutinou.

Vtáky sa živia rôznou potravou. Podľa toho sa im utvára zobák a tráviaca sústava. Potrava sa dostáva do ústnej dutiny a odtiaľ do hltana a pažeráka. Vtáky ktoré sa živia zrnom majú pažerák rozšírený do hrvoľa. Žalúdok vtákov je zložený z dvoch častí – žľaznatého a svalnatého. V žľaznatej časti sa potrava mieša s tráviacimi šťavami, vo svalnatej sa rozmeľňuje a prechádza do tenkého čreva, v ktorom sa časť trávenia vstrebáva. Zvyšok sa dostáva do hrubého čreva, kloaky a konečníka.

Cicavce majú ústa s mäsitými perami, ktorými hmatajú a pridŕžajú potravu. Ústna dutina je ohraničená zubami – trháky, očné zuby, črenové zuby a stoličky. Počet zubov v ústnej dutine vyjadrujeme tzv. zubným vzorcom.

Tráviaca sústava jednotlivých skupín živočíchov sa odlišuje najmä funkciou a tvarom žalúdka. Mäsožravé živočíchy majú žalúdok jednoduchý, prežúvavé bylinoravé živočíchy majú žalúdok zložený zo 4 častí – bachora, čepca, knihy a slezu. Prvé tri časti pracujú ako predžalúdky , v sleze sa potrava chemicky štiepi. Pri trávení potravy pomáhajú výlučky podžalúdkovej žľazy a žlč. V žalúdku a v tenkom čreve sa dokončuje trávenie škrobových zložiek a začína sa rozklad bielkovín pepsínom, ktorý ich štiepi len v kyslom prostredí spôsobenom kyselinou chlorovodíkovou. Prebieha tu aj trávenie tukov pomocou enzýmu lipáza. Ich ďalšiemu rozkladu a vstrebávaniu pomáha žlč. Jednotlivé rozložené zložky potravy sa sliznicou tenkého čreva vstrebávajú do krvi.

DÝCHACIA SÚSTAVA:
- je to prijímanie kyslíka a odstraňovanie oxidu uhličitého z tela. Dýchanie umožňuje jednak pokožka, alebo vlastné dýchacie ústroje.

Stavovce - žijúce vo vode ( ryby a obojživelníky ) dýchajú tenkou kožou alebo žiabrami.
- žijúce na pevnine ( dospelé žaby, plazy vtáky, cicavce ) dýchajú pľúcami.

Dýchacie orgány sa vyvinuli z prednej časti tráviacej rúry, ktorá sa u najprimitívnejších skupín prederavila, a tak vznikli jednoduché žiabrové štrbiny – sú obklopené zhlukom vlásočníc. Podobne sa vyvíjali žiabre rýb.

Ryby majú žiabrové štrbiny vystužené kostenými žiabrovými oblúkmi. V žiabrových štrbinách sú žiabrové lupienky prestúpené krvnými vlásočnicami, v ktorých sa krv okysličuje. Voda sa dostáva do úst, prináša drobnú potravu, obmýva žiabre a žiabrovou dutinou sa dostáva po odklopení skrelovej kosti von z tela.

Obojživelníkom
sa okrem dýchania kožou objavuje u lariev žijúcich vo vode dýchanie vonkajšími žiabrami, ktoré vznikli ako vyliačeniny pokožky. Dospelé
jedince dýchajú pľúcami.

Vtáky dýchajú len pľúcami. Keďže pri intenzívnom lietaní majú veľkú spotrebu kyslíka vyvinuli sa im okrem pľúc aj vzdušné vrecká, v ktorých sa hromadí zásobný vzduch, ktorý ich pri lete nadľahčuje. Pri nadýchnutí sa dostáva vzduch do priedušnice a priedušiek, odtiaľ do pľúc. Medzi priedušnicou a prieduškami vyrastá blana, ktorá sa prúdom vzduchu z pľúc rozochvieva – hlasový ústroj vtákov.

Cicavce dýchajú prevažne pľúcami, len malý podiel tvorí dýchanie kožou. Pľúca majú už zložitejšiu stavbu. Vzduch sa dostáva nosovou dutinou do hrtana, ktorý prechádza do priedušnice, priedušiek a priedušničiek, až do pľúcnych komôrok, kde sa v krvných kapilárach krv okysličuje. Dýchaniu cicavcov pomáha tenký sval nazývaný bránica, ktorý oddeľuje brušnú dutinu od hrudnej dutiny. Pomocnú funkciu majú aj medzirebrové svaly.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu