Štvrtok, 2. októbra 2014, meninyLevoslav, zajtra Stela
Dnes prezretých 6984 študentských prácOnline: 878 mladých ľudí

:: Prihlásenie

:: Odporúčame

:: Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Ilias a Odysea - Homér

Autor: Dievča babenka123 (24)
Hodnotenie: 4.8
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 273 slov
Počet zobrazení: 31046
Tlačení: 947
Uložení: 662
HOMÉR (asi 9.stor. p.n.l.)
- básnik, ktorého meno je spájané s pravdepodobným autorstvom najstarších zachovaných európskych pamiatok

ILIAS (Ilion - Trója)
- epos, opisuje posledných 51 dní vojny medzi Grékmi a Trójanmi s početnými retrospektívami; vojnu vyvolal syn trójskeho kráľa Priama Paris, ktorý uniesol krásnu Helenu, manželku spartského kráľa Menelaa; ústredným motívom je Achillov hnev, veliteľ Agamemnón mu odňal obľúbenú zajatkyňu, Achilles prestane bojovať a prevahu nadobudnú Trójania pod vedením Priamovho staršieho syna Hektora. Achilles požiča svoju výstroj Patroklovi, ktorého nepriatelia považujú za Achilla a dajú sa na útek; Hektor ho ale spozná a zabije. Achilles pomstí jeho smrť tým, že zabije veľa Trójanov i Hektora, ktorého obnaženú mŕtvolu vláči za svojím vozom okolo Patroklovej mohyly; dielo končí.

Danajský dar
- ustálené slovné spojenie, ktorého pôvod súvisí s trójskou vojnou. Danajcami nazýval Homér Grékov. Po desaťročnom obliehaní Tróje sa Gréci rozhodli pre rafinovaný úskok. Postavili obrovského koňa, do ktorého sa skryli zdatní bojovníci na čele s Odyseom a poslali ho Trójanom ako dar. Ostatní naoko odplávali aby zmiatli nepriateľa. Trójania daru uverili a koňa vzali do mesta. V noci vyšli Gréci z koňa, dobyli a vypálili mesto.

ODYSEA
- epos; rozpráva o desaťročnom putovaní itackého kráľa Odysea a jeho návrate domov; tento epos je prvým dobrodružným dielom európskej literatúry a jeho motívy v nespočetných obmenách sprevádzajú dobrodružnú prózu dodnes. Všetci bojovníci sa dávno vrátili z Tróje, len Odyseus nie. Dvadsať rokov naňho verne čakala jeho manželka Penelopa so synom Telemachom. Ten tajne odpláva hľadať svojho otca a zistí, že žije. Príbeh pokračuje opisom zážitkov Odysea na ostrove s nymfou Kalypso, s Kyklopmi, s ľudožrútmi, plavbou okolo smrtonosných sirén. Po návrate domov potrestá dotieravých manželkiných pytačov.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie)
  Podobné práce Typ práce Rozsah Hodnotenie
Slovenčina Ilias a Odysea Referát 218 slov 5.4
Slovenčina Ilias - Homér Referát 202 slov 4.4
Čeština Ilias - Homér Referát 169 slov 3.3
Čeština Homérova Ílias Referát 741 slov 3.8
Čeština Ilias - Homér Referát 368 slov 4.5

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.
Meno:
Príspevok:
Ochrana proti SPAMu. Koľko je 2+2?

Meno: kamculQ@
Pridané: 04/02/2010 19:02
diq baaaaaars mi to pomohlo
0.048