Farská republika - Dominik Tatarka

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: sp-prace (16)
Typ práce: Referát
Dátum: 22.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 375 slov
Počet zobrazení: 15 304
Tlačení: 1 106
Uložení: 974
Román patrí medzi prvé diela v období 2. sv. vojny v slovenskej literatúre. Tatarka ho začal písať už počas vojny, vydaný bol v roku 1948.
 
Román je odsúdením klérofašistickej Slovenskej republiky a obrazom toho, ako táto doba vplýva na ľudí. Jeho dej sa odohráva v prvých rokoch vojny v Žiline. Hlavnou postavou románu je Tomáš Menkina. Tomáš stelesňuje zmýšľanie tej časti inteligencie, ktorá síce vojnu fašizmu odsudzovala, ale zostala pasívna. Tomáš pochádzal z neďalekej dediny. Otca už nemal , zomrel, keď bol Tomáš ešte malý. Tomášovi platil štúdiá strýko, ktorý žil v Amerike a nahrádzal mu otca. Tomáš po skončení štúdií a po absolvovaní vojenskej služby začal učiť v Žiline na tamojšom gymnáziu. Po jeho odchode z domu zostala jeho matka sama. Po vypuknutí vojny sa Jeho strýko rozhodol opustiť Ameriku a usadiť sa natrvalo vo vlasti. V jeho novom dome, ktorý si dal postaviť, vtedy, keď žil v Žiline, však už býval gardista. Gardisti boli v meste čoraz väčšími pánmi. Vyvlastňovali majetky židovských obyvateľov, zastrašovali ľudí a podnecovali medzi nimi nenávisť. V škole, kde učil Tomáš, sa museli žiaci povinne vychovávať v duchu „národnom a kresťanskom“. Tomášovi sa zhnusila táto falošná morálka a pretvárka, odišiel zo školy a začal pracovať ako robotník na stavbe domu u jedného gazdu.
 
Raz, keď cestoval vlakom so svojou milou k jej rodičom na návštevu, žandári u neho našli kufre s letákmi. Kufre patrili komunistovi Lyčkovi, ktorý na stanici požiadal Tomáša, aby mu odniesol kufre. Lyčkovi sa podarilo ujsť, ale Tomáša zatkli. Po prepustení z väzenia stratil zamestnanie, nikde ho nechceli prijať do práce. Musel sa sklamať aj vo vlastnej matke a strýkovi. Jeho matka, jednoduchá dedinská žena, bola veľmi pobožná a keď Tomáša uväznili, vymohla si prijatie u hlavy štátu, katolíckeho kňaza Jozefa Tisu. Dôverčivo a naivne sa mu posťažovala , že jej syn je neznaboh a komunista, pretože zastávala názor, že každý, kto nechodí do kostola je komunista, a tým mu iba poškodila. Doba zmenila aj Tomášovho voľakedy skromného a pracovitého strýka. Prispôsobil sa morálke gardistov – stal sa krčmárom, vyvlastnil majetok starého židovského manželského páru. Rýchlo bohatol.
 
Tomáš sa ubytoval v strýkovom hostinci, kde jeho matka bola kuchárkou. Cítil sa tu zle, trápil sa, zdalo sa mu, že už ďalej nevydrží bývať pod jedno strechou so strýkom a sledovať vyčínanie gardistov a mestských pánov. O niekoľko týždňov vyhlásilo Nemecko vojnu Sovietskemu zväzu. Tomáš ako človek podozrivý zo sympatií ku komunistom dostal medzi prvými povolávací rozkaz. Odchodom Tomáša na front sa román končí.

Zdroj: Katka
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Dominik Tatarka

Dominik Tatarka

Dominik Tatarka bol slovenský prozaik, esejista a publicista.



Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.017 s.
Zavrieť reklamu