Vízia 21. storočia

Spoločenské vedy » Dejepis

Autor: sp-prace (16)
Typ práce: Referát
Dátum: 27.12.2007
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 565 slov
Počet zobrazení: 8 260
Tlačení: 626
Uložení: 629
Ľudstvo sa snaží o svoje sebazničenie už od svojho vzniku. Avšak až teraz, v 20. storočí, sa mu podarilo dosiahnuť takú úroveň techniky, že je táto možnosť celkom reálna. Preto by som na úvod svojej vízie uviedol predpoklad, že sa ľudstvo v najbližšej budúcnosti nezničí alebo aspoň úplne nezdecimuje.
Za tejto podmienky teda predpokladám, že bude raketovým tempom pokračovať rozvoj vedy a techniky. Spolu s úrovňou techniky však bude súvisieť aj:

1. Nezamestnanosť – ľudia budú čoraz menej potrební na vykonávanie mechanickej, ale aj duševnej práce.
2. Úroveň a množstvo zbraní – pochybujem, že by sa ľudstvo umúdrilo za taký krátky čas, ako je jedno storočie, keď sme to nezvládli za niekoľko tisícročí, čiže budú zbrane stále dokonalejšie a bude ich stále viac.
3. Ekologické problémy – s novou technikou prichádza obvykle aj ekologická záťaž, ale mohlo by to byť konečne aj naopak – nová technika by mohla vymeniť starú, ktorá našu prírodu zaťažovala oveľa viac – neviem.
4. Lekárska veda a nové liečivá – pravdepodobne sa konečne nájdu lieky na rôzne závažné choroby, ako rakovina, AIDS atď. Podľa môjho názoru však zároveň vzniknú aj ďalšie (civilizačné) choroby, na ktoré nebudú lieky, čiže sa situácia veľmi nezmení.
5. Výskum makrokozmu a mikrokozmu – vzniknú nové technologické výdobytky, ktoré budú uľahčovať a vylepšovať život, robiť ho pohodlnejším. Možno sa vede podarí dokonca aj zjednotiť kvantovú teóriu a teóriu relativity v jednu kvantovú teóriu relativity, alebo sa tomu aspoň o niečo priblížiť. Z nej by potom mohli plynúť nové poznatky a vynálezy.
6. Objavovanie a osídľovanie ďalších planét – ako bude ešte spomenuté, bude sa veľmi zvyšovať počet obyvateľov a pokiaľ sa nenájde nejaké riešenie na Zemi (osídľovanie morského povrchu, podzemné komplexy, ...), bude nutné hľadať nejaké mimo nej, lebo inak to bude pre ľudstvo katastrofa.

Čo sa týka politickej situácie, bude pokračovať zjednocovanie Európy (EU, NATO, ...) a tým aj konečný vznik konkurenta (hlavne v ekonomickej oblasti) pre USA. Situácia v zaostalých štátoch sa bude asi zhoršovať – bude sa enormne zvyšovať počet obyvateľov, ktorí nebudú zabezpečení, nebudú mať kde pracovať atď., lebo ich bude jednoducho na dotyčnú krajinu a jej zdroje príliš veľa (nie že by ich už teraz nebolo dosť). Vy vyspelých štátoch zase pravdepodobne popri zvyšovaní sa životnej úrovne začne počet obyvateľov pomaly klesať. Pokiaľ sa ľudia v týchto krajinách nevzdajú aspoň časti svojho komfortu a výrazne nebudú investovať do zaostalých štátov, budú sa priepastné rozdiely medzi životnými úrovňami obyvateľstva Zeme ešte prehlbovať. Táto možnosť môže tiež skončiť katastrofou – niečím ako vojnou medzi dvoma úplne odlišnými druhmi – jednými s vyspelou technikou, vysokou životnou úrovňou a malým počtom a druhými s relatívne primitívnou technikou, nízkou životnou úrovňou a obrovským počtom. Môže to pravdaže skončiť aj inou katastrofou (hahaha), toto bol len taký návrh.
Teraz ešte niečo o náboženstve a etike. Ja osobne vidím dve alternatívy pre najbližšiu budúcnosť: buď nastane obrovský nárast záujmu o náboženstvo a celkové „zmravnenie“ správania sa ako odpoveď na doterajšie uvoľňovanie alebo ďalší nárast „znemravňovania“ a pokles skutočného vplyvu náboženstva na ľudí. Ja osobne by som podľa výchovy súčasnej mladej generácie predpokladal skôr tú druhú možnosť, ale môže sa stať všeličo.
Toto by teda bol môj náhľad na 21. storočie. Môže sa zdať ako fantazmagória (a možno ňou aj je) a tiež to nie je celkom správny záznam mojich myšlienok a už vôbec nie všetkých mojich myšlienok. Takisto som si vedomý, že nezahŕňa zďaleka všetky oblasti vývoja ľudstva (ako napr. umenie), je len jeho akýmsi hrubým náčrtom.

Zdroj: Martin Slota
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Dejepis

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.012 s.
Zavrieť reklamu