Piatok, 27. februára 2015, meninyAlexander, zajtra Zlatica
Dnes prezretých 43613 študentských prácOnline: 988 mladých ľudí

:: Prihlásenie

:: Odporúčame

:: Prírodné vedy » Fyzika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

Klimatické zmeny

Autor: Chlapec studak (25)
Hodnotenie: 0
Dátum: 20.01.2012
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 248 slov
Počet zobrazení: 1022
Tlačení: 185
Uložení: 241
Klimatické zmeny  
V atmosfére sa sa nachádzajú rôzne plyny . Jedným z najdôležitejších atmosferických plynov je Oxid uhličitý ktorý má veľký dopad na svetovú klímu. Je to preto , lebo má v atmosfére funkciu ,,strechy skleníka,, ktorá zabraňuje teplu prenikať dnu, no nepúšťa ho ani von. Žiarenie ktoré prichádza zo slnka na zem je eliminované touto vrstvou plynov a zvyšok dopadá na zem čím ju aj ohrieva. Skleníkový efekt spočíva vlastne v tom,že sa v atmosfére zoskupújú veľké množstvá molekúl,ktoré potom vyžarované teplo odrážajú naspäť na Zem v rôznych formách. Prudký nárast CO2  nastal pravdepodobne po priemyselnej revolúcií. Za dôvod sa považujú hlavne emisie,ktoré spaľujú fosílne palivá ako napríklad ropa,uhlie,drevo alebo plyn a technické emisie,ktoré vznikajú pri rôznych výrobných procedúrach.

Kyslý dážď vzniká vďaka silnému znečisteniu ovzdušia. Kyslé dažde sú spôsobené tepelnými elektrárňami , metalurgiou,  chemickým priemyslom a dopravou. Oxidy síry a dusíka, ktoré vypúšťajú tieto zdroje, sa zlučujú s vodnou parou, v dôsledku čoho vzniká kyselina sírová a dusičná.  Dažďová voda má hodnotu pH 5-5,6. Za kyslý dážď sa považuje dažďová voda s pH faktorom od 2,0 do 5,0. Kyslé dažde ma za dôsledky vyššiu chorobnosť ľudí, znižovanie úrodnosti pôdy, poškodenie lesného porastu a vytváranie smogu nad väčšími mestami.

Zaujímavosti:
Lejak, ktorý sa 10. Apríla 1974 spustil na Pitlochry v Škótsku ,sa stal rekordérom medzi dažďami – ani nie tak množstvom napadanej vody, ako svojou kyslosťou. Jeho pH bolo približne rovnaké ako pH citrónového džúsu a svojou kyslosťou prekonal aj ocot.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie)

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#kyslé dažde

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.
Meno:
Príspevok:
Ochrana proti SPAMu. Koľko je 2+2?

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.
0.081