Elektrina a moderný človek

Prírodné vedy » Geografia

Autor: maturantkaa
Typ práce: Referát
Dátum: 02.04.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 476 slov
Počet zobrazení: 5 888
Tlačení: 632
Uložení: 601
Moderná priemyslová spoločnosť spotrebuje množstvo energie. V súčasnom dobe existuje výroba energie pomocou vetra, uhlí, vody, plynu atd´. Človek elektrinu používa na kúrenie, varenie alebo na klimatizáciu.
Elektrická energia sa vyrába pomocou elektrární.

Poznáme tri základné typy elektrární:

- vodná
- tepelná
- jadrová

Ďalšie typy elektrární, ktoré využívajú vetro, svetlo, bioenergiu atd´.
Voda sa využíva vo vodných elektrárňach. Voda sa používa viac než 2000 rokov a je najstarším zdrojom energie. Vodné elektrárne využívajú veľké priehrady a obrovské nádržie, ktoré umožňujú veľký rozdiel hladín označovaný ako spád.

V moderných elektrárňach se používajú turbíny namiesto veľkých a nemotorných vodních kolies, ktoré majú veľmi malú účinnosť. V turbíne sa otáča prúd vody rotorem. Každá turbína poháňa elektrický generátor. Vo vodných elektrárňach sa používajú tri druhy turbín.

Peltonova turbína
je namontována vertikálne a má radu lopatiek, ktoré sú umiestnené okolo obvodu turbíny. Veľmi rychlý prúd vody sa tečie do lopatiek, otáča sa rotorem a poháňa generátor  elektrického prúdu. Peltonova turbína sa používá  tedy, ked´ spád vody je vyšší než 300 metru.

Francisova turbína
má na rotoru dvadsať či viacej lopatiek. Je namontována horizontálne vnútri v sktine a je kompletne ponorená do rýchle prúdiacej vody. Používá sa pri spádu vody medzi 30 a 300 metrov.
Kaplanova turbína sa podobá Francisove turbína s tým rozdielom, že jeho rotor má tvar ľod´ného šrúbu. Používá sa, pri spáde vody menšie než 30 metrov.

Jadrová energia

Od doby, kedy bola vyvinutá atomová bomba. Ľudstvo kládalo veľké nádeje do jadrových elektrární a sľubovalo si od nich, že budú pokrývaľ veľký podiel svetové spotrebu energie. V roke 1990 bolo na svete 435 jadrových elektrární, ktoré pokrývaly približne 1 % svetovej spotreby energie.
V jadrovom reaktoru vzniká teplo pomocou atómu radioaktivného prvku známého ako uran 235. Teplo z jadrového reakcie sa používa pre výrobu páry, ktorá poháňa turbíny vyrábajúc elektrinu. Uran 235 je vzácny izotop uranu, ktorý tvorí 0,7% celkového množstva uranu. Zbytok tvorí izotop uranu 238. Izotop je taková forma prvku, ktorá je chemicky totožná s ostatními izotopy, ale má odlišnú atomovú váhu.

Zásoby uranu 235 nie sú nekonečné podobne ako zásoby fosilních palív. Existuje však reaktor, ktorý dokáže premenovať izotop uranu 238 na iný radioaktivny prvok - plutonium 239. Plutonium 239 sa používa ako palivo pre výrobu tepla. Najúspešnejší zo superrýchlých reaktoru je francúzský reaktor Phénix. by se tyto reaktory začaly bežne využívat, vystačí svetová zásoba uranu na tisíce let.

Jadrová energia má niekoľko výhod. Je ekonomická - jedna tona uranu 235 poskytne viacej energie než 12 miliónov barelu ropy. Jej využívánie je čisté a neznečišťuje atmosféru.

Má však aj nevýhody. Výstavba jadrových elektrární je veľmi nákladná. Jadrová  elektrárňa produkuje veľké množstvo nebezpečného radioaktivného odpadu, ktorý se musí skladovať stovky rokov, než prestane byť nebezpečný.
Energia vetru sa využíva stovky  rokov pre pohon lodí a vetrových mlynu. Boly vyvinuté moderné vetové turbíny pre výrobu elektriny.
Solárna energia  využíva teplo zo Slnka. Kolektory umiestnené na streche dokáže zásobovať energiu pre ohrievanie vody.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Kľúčové slová

Vyhľadaj ďalšie študentské práce pre tieto populárne kľúčové slová:

#elektrina-referaty #elektrina #elektrarne azia #typy elektrárni #Veľké nádeje #elektrina referaty


Odporúčame

Prírodné vedy » Geografia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.017 s.
Zavrieť reklamu