Obraz 1. svetovej vojny v tvorbe H. Barbussa, E. Hemingwaya, E.M.Remarqua, R. Rolladnda

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: sp-prace (16)
Typ práce: Maturita
Dátum: 23.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 622 slov
Počet zobrazení: 6 586
Tlačení: 585
Uložení: 614

Prvá svetová vojna bola otrasom, ktorý nútil každého mysliaceho človeka uvažovať o jej podstate a príčinách i o spôsobe, ako zabrániť jej opakovaniu. Témami diel sa stali zážitky z vojnového utrpenia. Vojna spôsobila mnohé škody no najmä straty príbuzných či domova, alebo až smrť. Vojnou bola zasiahnutá tak Európa ako aj časť Ameriky. Prejavom odporu voči vojne boli aj činy mladých autorov v literatúre, ktorí sa nazvali dadaisti. Zakladateľom bol Tristan Tzara. Jeho hlavnou myšlienkou bol návrat do detstva, k jednoduchosti a jednoduchému vyjadrovaniu. Začiatkom dvadsiateho storočia začali vplývať na literatúru aj americkí predstavitelia, kde hlavným predstaviteľom bol Ernest Hemingway.

V Paríži sa stal členom avangardnej skupiny. Gertruda Steinová ako prvá použila termín „stratená generácia“, ktorým označovala mladých, ktorí sa vracali z bojísk v l. svetovej vojne, a nevedeli sa prispôsobiť danej situácii. Použila motto: „Vy všetci ste stratená geerácia“, ktoré použil Hemingway pri písaní prvého diela Slnko aj vychádza. Ďalšími, ktorých môžeme zaradiť medzi stratenú generáciu sú: Erich Maria Remarque, Romain Rolland, Henri Barbusse atď...

Všetci títo vojnu prežili a zúčastnili sa jej. Autori stratenej generácie písali o živote jednoduchých ľudí. Používali v dielach vojnu, kde spoločným znakom bolo odcudzovanie vojny, jej nezmyselnosť a zbytočnosť. Hrdinovia sú jednoduchí ľudia zo strednej vrstvy. (viď obsah diel)

Henri Barbusse
Napísal symbolické básne Plačky a román Peklo. Protivojnový román Oheň nemá ani hlavného hrdinu. Je to denník z bojísk prvej svetovej vojny. Je zaujímavý svojou bezprostrednosťou a drastickými kontrastmi.

Ernest Heminqway
- americký predstaviteľ
Zbohom zbraniam je román z prvej svetovej vojny, je ľúbostný príbeh amerického dobrovoľníka Frederika Henriho, ktorý ide na európsky front s ideálom spravodlivého boja, a zdravotnej sestry Angličanky Katerin. Román je autobiografický. Život mladých ľudí skomplikujú vojnové udalosti. Henri bol pri záchrane človeka zranený a prevezený do vojenskej nemocnice, kde sa zoznámil s Katerin. Zostala tehotná. Na fronte ho počas útokov zatkli Nemci. Podarilo sa mu utiecť. Spolu s Katerin sa rozhodnú utiecť do Švajčiarska. Podarí sa im preplávať jazero a pomaly sa pripravujú na príchod dieťaťa, ale dieťa a Katerin po pôrode zomierajú. Ich smrť nebola priamym dôsledkom vojny ale bola rovnako nezmyselná ako umieranie na frontoch.
Komu zvonia do hrobu je román, príbeh, ktorý zasadil do prostredia partizánov, dobrovoľníkov. Hlavným hrdinom je Američan Robert Jordan, ktorý počas troch dní prežíva aj romantickú lásku. V tomto románe nemala láska šancu zvíťaziť nad vojnou.

Erich Maria Remarque
- nemecko-švajčiarsky prozaik a dramatik, spracúval vojnové námety z vlastných skúseností, uvedomoval si nezmyselnosť vojny.
Na západe nič nového(1928) – vojnový román z prvej svetovej vojny. Dej sa odohráva na fronte. Hrdina je Paul Baumer – rozprávač zároveň samotný autor, je jedným zo skupiny mladých ľudí, ktorí sa rovno zo školských lavíc dostanú do vojny. Všetci prešli tvrdým výcvikom. Pochopili že vojna nie je romantická. Po výcviku sa dostanú na front. Baumer zomiera posledný a dochádza k záveru, že vojna je nezmysel. V námete prvého románu pokračoval s názvom Cesta späť, v ktorom zobrazuje osudy vojakov, vracajúcich sa po vojne domov.

Romain Rolland

- francúzsky predstaviteľ, ktorý sa preslávil románom Peter a Lucia, je presne vymedzený, odohráva sa od konca januára do konca marca 1918. Celou novelou sa prelína symbol hrozby smrti a začiatok lásky Petra a Lucie, ktorý sa zrodil pod krídlom smrti a k smrti aj spel. Vo víre ľudí sa mu Lucia stratí, nájde ju až po niekoľkých dňoch, kedy sa spolu i zoznámia, zaľúbia sa do seba, zabúdajú na vojnu a pomocou lásky chcú uniknúť z reality. Peter má už o niekoľko mesiacov odísť na vojnu. Trávia spolu väčšinu času, rozprávajú sa o láske, ale i o vojne, premýšľajú sa nad tým, kto vojnu zapríčinil a kto ju predlžuje. Chcú spečatiť svoju lásku na Veľký piatok, vojdú do kostola, kde sa na ich zrúti chrámový pilier a počas bohoslužieb zomierajú jeden druhému v náručí.

Zdroj: alli
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Obraz 1. svetovej vojny v tvorbe H. Barbussa, E. Hemingwaya, E.M.Remarqua, R. Rolladnda

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.013 s.
Zavrieť reklamu