Umelecké zobrazenie skutočností v dielach európskeho realizmu

Slovenský jazyk » Literatúra

Autor: studak
Typ práce: Maturita
Dátum: 15.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 972 slov
Počet zobrazení: 8 703
Tlačení: 640
Uložení: 703
Spoločenské pomery – obdobie priemyselnej revolúcie, zánik feudálnych a upevňovanie kapitalistických vzťahov, rozvoj prírodných vied, ktorý mali vplyv na vznik filozofie pozitivizmu – zakladateľ August Comte. Pozitivizmus žiadal objektívne poznanie skutočnosti. Hlásal, že len to je pravdivé, čo je overiteľné zmyslami a dokázateľné experimentmi. Táto filozofia mala vplyv na vznik novej literárnej metódy – realizmu.

Realizmus
– je literárna metóda založená na pravdivom zobrazení skutočnosti, ľudských vzťahov a charakterov. Základným znakom realizmu je typizácia – zobrazenie typických charakterov v typických okolnostiach. napr. úžerník v podmienkach francúzskej buržoáznej spoločnosti.
 
Anglická realistická literatúra

Prechod od romantizmu k realizmu predstavujú sestry Brontëové.
Charlote Brontëová
- román Jana Eyrová – dráma siroty prebíjajúcej sa životom v bezcitnej spoločnosti.
 
Emily Brontëová
- román Búrlivé výšiny – drastický obraz medziľudských vzťahov na anglickom vidieku.
 
Anna Brontëová
- román Agnes Greyová – román zo života anglických vychovávateliek.
 
Charles Dickens
- predstavuje vrchol anglického realizmu. Celým jeho dielom sa vinie láska a súcit s trpiacimi, láskavý humor, viera v pravdu a dobro. Jeho dielo vychádza z neľahkých  životných zážitkov – uväznenie otca pre dlhy, ťažká práca Dickensa v továrni na výrobu krémov na topánky (12 ročný), zlý výchovný systém v Anglicku, svet zločinu.

Prvý významný román je humoristický román Pamäti klubu Pickwickovcov, ktorý vznikal ako sprievodný text ku kreslenému seriálu v časopise. Román hovorí o putovaní rojčivého pána Pickwicka a jeho priateľov po anglickom vidieku, aby naprávali krivdy. Smiešna je ich predstava o vlastnej dôležitosti. Protipólom tejto postava je Samo Weller, ktorý oplýva triezvosťou a zdravým rozumom. V románe Oliver Twist zobrazil prostredníctvom osirelého chlapca, život chuligánov a zlodejov z londýnskej periférie. Román David Copperfield vychádza z Dickensovho života a je kritikou autoritatívneho výchovno-vzdelávacieho systému v Anglicku. Román Malá Dorritka je kritikou spoločnosti, ktorá umožňuje vydieranie detskej práce. Významnú časť Dickensovho diela tvorili verejne predčítavané poviedky, z ktorých je známa Vianočná koleda. Hlavnou postavou je chamtivý obchodník, ktorý na Štedrý deň zaženie svojho chudobného synovca, za čo je potrestaný návštevami duchov. Až vplyvom hororových zážitkov, zmení svoj postoj a časť majetku venuje aj chudobným.
 
Francúzska realistická literatúra


Honoré de Balzac
Otec ho donútil vyštudovať právo. Francúzsky spisovateľ, tvorca kriticko-realistického románu. Pochádzal z vidieckej rodiny a svoje životné úsilie zameral na snahu preniknúť medzi aristokratov. Avšak jeho obchodné aktivity mu priniesli iba dlhy a jeho obrovské románové dielo je vlastne iba snaha splatiť pohľadávky veriteľov.

Vytvoril obrovský románový cyklus Ľudská komédia, ktorú tematický rozdelil na 1. Štúdie mravov, 2. Analytické štúdie, 3. Filozofické štúdie. Z prvého cyklu je známa voľná trilógia: Otec Goriot, Stratené ilúzie, Lesk a bieda kurtizán.
Otec Goriot – témou románu je veľká láska otca Goriota k dcére Anastázii a Delfíne. Jej opakom je bezcitnosť dcér k otcovi. Dej sa odohráva v Paríži. Paríž je zobrazený ako mesto protikladov, čo pozorujeme aj v penzióne pani Vauquerovej, kde obyvatelia jednotlivých poschodí predstavujú sociálne rozdielnych ľudí, podľa toho, na ktorom poschodí bývajú. Otec Goriot vystupuje na začiatku ako zámožný mešťan, skončí však ako najchudobnejší obyvateľ penziónu. Na mizinu ho privedú jeho dcéry, ktoré miluje nezdravou láskou. Zomiera opustený. Jeho spoločníkom je študent Rastignac, neskazený a úprimný mladík, túžiaci po úspechu avšak osud otca Goriota v ňom zanechá presvedčenie, že bez peňazí a ostrých lakťov nič nedosiahne. Čistotu jeho citov ubíja bývalý galejník Vautrin, človek mnohých tvárí a odporca spoločnosti, ktorý sa snaží podrobiť všetko svojím cieľom. Je chladnokrvný a neštíti sa zla. Pani Vauqverová, majiteľka penziónu, preukazujúca obyvateľom penziónu pozornosť a starostlivosť podľa výšky dennej penzie.

Stratené ilúzie
 - hlavnou postavou je vidiecky básnik, ktorý spoznáva v Paríži obchodné zákulisie a za peniaze boháčov sa stane bezcharakterným žurnalistom. Dielo je venované Victorovi Hugovi.
Lesk a bieda kurtizán – zobrazuje parížske podsvetie, život vo verejných domoch a nešťastnú lásku kurtizány Estery, ktorú životné podmienky vohnali do úlohy predajnej ženy.
Román Gobsek – tu vykreslil typ bezcitného úžerníka. Román Šagrénova koža – rozprávkové podobenstvo o ľudskej túžbe po neustálom bohatstve, čo napokon privodí pád a smrť človeka (oslia koža). Oslia koža je symbolom nenásytnosti človeka.
Iné romány: Eugénia Grandetová, Bratranec Pons, Sesternica Beta.
Balzac je vynikajúcim rozprávačom, výborne zachytil psychiku postáv a charakterov. Dôležitú úlohu u neho zohráva opis.
 
Stendhal (vl. menon Henri Beyle)
- prívrženec Napoleona,  účastník napoleonských bitiek, autor Napoleonovho životopisu. Romány:  Červený a čierny, Kartúza parmská.
Gustave Flaubert  (flóber)
- zobrazil ľudí v ťažkých psychických krízach: román Pani Bovaryová, Citová výchova.
Guy de Mauspassant (mópasan)
- jeho diela sú psychologickou sondou do života meštianskej morálky, často majú erotický podtext. Romány:  Miláčik, Mont-Oriol, poviedka Guľôčka.
 
Krajnou variantnou realizmu je naturalizmus, ktorý vznikol vo Francúzsku. Predstaviteľom je Emile Zola (Brucho Paríža, Zabijak, Nana  - z prostredia parížskej periférie, verejných domov). Naturalizmus – snaží sa pravdivo zobrazovať život, ale sústreďuje sa viac na záporné javy života. Vyjadrovanie a obrazy života sú veľmi drsné, človek je zobrazený ako hračka spoločenským pomerov.
 
Ruska realistická literatúra

Lev Nikolajevič Tolstoj
- predstaviteľ ruského kritického realizmu. Osobný lekár Tolstoja – Slovák Dušan Makovický.  Diela: Vojna a mier – románová epopeja, román rieka – zobrazil tu Rusko v prvej polovici 19. stor., sú tu vykreslené konkrétne historické udalosti (vojna Napoleona proti Rusku, bitka pri Slavkove) a konkrétne historické postavy (Napoleon, Kutuzov, cár Alexander). Anna Kareninová – Anna opúšťa muža i dieťa kvôli milencovi, čím sa dostáva do konfliktu s prostredím. Život končí samovraždou. Román je o zmysle lásky a rodiny v živote človeka. Symbolom skazy je železnica.
 
Fiodor Michajlovič Dstojevskij
- zakladateľ moderného psychologického románu, ktorý pre množstvo postáv a viacero dejových línií nazývame aj románom polyfónnym. Romány: Biedni ľudia, Zápisky z mŕtveho domu – osudy ľudí vo vyhnanstve na Sibíri, zachytáva správanie sa človeka v hraničných situáciách. Ponížení a urazení, Zločin a trest – hlavný hrdina – študent Raskoľnikov, zavraždí úžerníčku v presvedčení, že má na to právo a pomôže týmto ostatným. Hlavná myšlienka je, či človek na dosiahnutie ušľachtilých cieľov môže použiť nemravné prostriedky. Idiot – hrdina chce zlo premôcť láskou. Bratia Karamazovovci – generačný román o vypätých vzťahoch medzi otcom a jeho synmi. Je človeku dovolené všetko? – hlavná myšlienka.
 
Ďalší predstavitelia: Anton Pavlovič Čechov, Nikolaj Vasilievič Gogoľ, Ivan Segejevič Turgenev

Česká realistická  literatúra

- Jan Neruda, Alois Jirásek

Nemecká realistická literatúra

- Gerhard Hauptmann

Švajčiarska realistická literatúra

- Gottfried Keller

Nórska realistická literatúra

- Henrik Ibsen

Švédska realistická literatúra
- Björnstjerne Björnson
Poľská realistická literatúra
-
Boleskav Prus, Henryk Sienkiewicz
Maďarská realistická literatúra Imre Mádach

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Umelecké zobrazenie skutočností v dielach európskeho realizmu

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Literatúra

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.023 s.
Zavrieť reklamu