Obraz prvej svetovej vojny v dielach svetovej medzivojnovej literatúre (Výklad)

Slovenský jazyk » Slohové práce

Autor: monty
Typ práce: Referát
Dátum: 13.01.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 355 slov
Počet zobrazení: 21 608
Tlačení: 1 385
Uložení: 1 400
Prvá svetová vojna bol vojnový konflikt, ktorý sa odohrával prevažne na území Európy medzi 28. júlom 1914 a 11. novembrom 1918. Bol to do toho obdobia najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva, ktorý tvrdo zasiahol do života mnohých ľudí a zároveň sa zaraďuje najnezmyselnejším udalostiam modernej doby. Vojny sa zúčastnilo 28 štátov, ktoré do vojska povolali cez 70 miliónov osôb a stáli
proti sebe mocenské zoskupenia Trojspolok a Trojdohoda

Gertrúda Steinová vyslovila výrok „Vy všetci ste stratená generácia.“. Patrilo to k autorom, ktorí mali možnosť na vlastnej koži zažiť hrôzu vojny. Vracajú sa domov zdraví a živí aj napriek strate chuti do ďašieho života a nevedia sa zaradiť do spololočnosti, pretože sú nesmierne poznačení vojnou. Ernest Hemingway a Erich Maria Remarque patria medzi najvýznamnejších a najčítanejších autorov svetovej medzivojnovej literatúry.

Hemingway sa preslávil románom Zbohom zbraniam. Príbeh sa odohráva na pozadí vojnyna rakúsko – talianskom fronte a môžeme ho charakterizovať ako román o láske amerického dobrovoľníka a zdravotnej sestry, ktorá bohužial došla v nesprávny čas. Autor upozorňuje na zlé okamihy a účinky vojny.
Osud dvoch mladých ludí, ktorý navonok žiadno nesúvisí s vojnou, ale v diele vyznieva ako priam nevyhnutný následok vojny. Život je krutý, aj keď dáva zbohom zbraniam, šťastia sa nedočká.
„Nič nie je také zlé ako vojna. My v motorových ambulanciách si vôbec nevieme predstaviť, aké je to zlé. “ Názory z rečí postáv sa dozvedáme viac o vojenskom živote.

Hrdinovia autora Remarque si nemôžu nájsť svoje miesto v spoločnosti a sú istým spôsobom postihnutí hrôzou vojny. V jeho románe Na západe nič nové odohrávajuci sa na francúzsko-nemeckom fronte sa zaznamenáva výpoveď o vojne prostredníctvom triedy gymnazistov, ktorí podľahnú silnej propagande vojny triedneho učiteľa Kantoreka. Môžeme sa tu stretávať aj s úvahami o zmysle vojny a života.
„Vojna nás pokazila; sme opustení ako deti a skúsení ako starí ľudia, sme suroví a smutní a povrchní – myslím, že sme stratení.“ Poukazovanie na vplyv vojny na mladú generáciu.

V medzivojnovej literatúre vznikli mnohé kvalitné diela plné smútku a utrpenia potláčajúc citové vzrušenie, ktoré dnes zaraďujeme medzi veľké skvosty svetovej literatúry aj napriek tomu, že kvôli nezmyselnej vojne zahynulo spústa nevinných ľudí.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Obraz prvej svetovej vojny v dielach svetovej medzivojnovej literatúre (Výklad)

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Slohové práce

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.018 s.
Zavrieť reklamu