8 najväčších „haluzí“, ktoré vám nedajú spať na Bielej noci

Štvrtok, 05.10.2017 13:00 Chlapec redakcia
Vytlačiť Správy pre študentov

Tretí ročník bratislavskej Bielej noci, ktorá sa nad mesto znesie v sobotu 7. októbra 2017, prinesie 65 unikátnych diel. A napriek tomu, že centrum obsadia obrovskí humanoidi a Medickú záhradu osvetlí sedemmetrový Mesiac, vyberáme pre vás 5 inštalácií, z ktorých nebudete chápať.


1. Izba národa 

Prvý plnosortimentový obchodný dom na Slovensku postavený v 60-tych rokoch sa stane výkladnou skriňou národa. Ba čo viac, divák uvidí, čo sa skrýva za fasádou obloženou doskami zo spišského travertínu, na ktorej sa vynímajú kamenné hodiny so zvonkohrou. Nie je to náhoda, lebo autora zaujímalo presne to, ako Slováci vnímajú svoju identitu v dnešnej dobe. S krajanmi viedol množstvo rozhovorov na túto tému a vytvoril virtuálnu Izbu národa. Ak sa nebojíte, vstúpte!

Kto: Boris Vitázek

Kde: fasáda OD My Tesco, Kamenné nám. 1/A

2. Stretnutie s osudom

Veríte v osud? Potom všetko, čo sa má stať, sa raz stane, a nie je potrebné sa toho báť. Realita má odrazu inú príchuť, slobodnejšiu, no zroveň prepája minulosť s budúcnosťou. A kde inde by sme mohli tento efekt vidieť lepšie ako na stánku nášho vývoja, budove Slovenského prírodovedného múzea? Podľa organizátorov pôjde o zážitok tretieho druhu so skokmi v čase a v priestore. A aby sme nezabudli, do projekčného mappingu zahrá dramatická hudba multiinštrumentalistu Stroona. Kto nezažije, nepochopí.

Kto: Nano vjs

Kde: SNM prírodnovedné múzeum, Vajanského náb.2

3. Škrípanie do noci

Máte radi tradície, folklór, módu, alebo aspoň rozprávku o Šípovej Ruženke? V nej dal kráľ odstrániť zo svojej ríše všetky kolovrátky, na ktorých sa priadlo. Našťastie, u nás to nebolo, inak by sa prestali používať krosná, ktoré mal svojho času doma azda každý. Keď však budete prechádzať po Medennej ulici, dobre načúvajte. Do tichosti jednej miestnosti vás vlákajú škrípavé zvuky krosien, ktoré tvoria základný prvok improvizovanej skladby. Atmosféru strašidelnosti odľahčí samotná dizajnérka, ktorú nájdete tkať vlastné výtvory. 

Kto: PUOJD, Michaela Bednárová

Kde: Bless x Nu Spirit, Medená 16

4. Sám v klube

Sám v nočnom klube. Pre niekoho nočná mora, pre iného splnený sen. Kultový priestor Dole sa oblečie do iného šatu a vystaví sa na obdiv vždy len jednému návštevníkovi. A ten uvidí detaily, ktoré jeho očiam zostávali dosiaľ skryté. Veru, tu sa nebude držať za ruky, lebo budete mať rande so svojím klubom. Milovníci nočného života a netradičných zážitkov majú program na bielonočný večer istý!

Kto: Peter Barényi

Kde: Club Dole, Nám. SNP 30

5. Funkčná sauna

Október je chladný? Nevadí. Stredná trieda má recept aj na neduhy počasia. V parku pred novou Cvernovkou bude mimozemský dymiaci a svietiaci objekt, ktorý zaručene zahreje nielen vašu predstavivosť, ale aj telo. Priesvitná rozhorúčená a funkčná sauna vám zaručene zdvihne náladu. Ba čo viac, po sprche z koruny stromov si posedíte v plachte pri ohni. Odporúča sa i následný presun do baru a na aferparty. Nezabudnite si plavky!

Kto: Stredná trieda

Kde: Nová Cvernovka, Račianska 78

6. Mega megafón

Počas Bielej noci bude dvojnásobne platiť: rozhlas = hlas ľudu. Ibaže, tentoraz to bude v obrátenom garde. Obrovský megafón umiestnený pred budovou umožní na chvíľu vymeniť zaužívané roly – tento raz bude rozhlas počúvať zvyčajne načúvajúce publikum. Uvidíte farbu svojho hlasu, ktorým rozžiarite stupňové vrstvy „obrátenej pyramídy“. Ako inak, zafarbenie sa bude meniť podľa výšky a tónu hlasu každého, kto pristúpi k megafónu a nechá svoj hlas zvučať. Príďte si vyskúšať svoj rozHlas!

Kto: Ondrej Maksi, Jana Potiron

Kde: Rozhlas, Mýtna 1

7. Čo v sebe živíme?

Aké to je, sedieť za spoločným stolom? Rodinné raňajky a večere, nedeľný obed – stretávame sa tu ešte? Radi sa delíme o jedlo, no najradšej na sociálnych sieťach. Za jedným stolom sa odohráva komunikácia aj izolácia. Inštalácia Potrava nesúdi naše dnešné zvyky, len osvetľuje situáciu. S kým sa nad tanierom bavíte vy?

Kto: Braňo Bernár

Kde: Dunajská 18

8. Osobné voodoo

Pod mostom SNP to bude žiť! Na nástupišti autobusov ožijú virtuálne voodoo bábky a jedným zo šamanov môžete byť aj vy. Vyskúšajte si na chvíľu kúzelnú moc, nakreslite si vlastnú bábku a vypustite ju do bláznivého moderného sveta na divoký tanec v rytmoch technokultúry. Garantujeme, že tento kult bude cool.

Kto: Erik Bartoš

Kde: Most SNP


Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

0.012