Zóny pre každého študenta

Začína sa príprava na originálnu robotickú súťaž

Je tu zaujímavá príležitosť pre žiakov aj mladých študentov, ktorých láka robotika a programovanie. Už teraz môžu premýšľať, ako svoju šikovnosť ukázať na medzinárodnej súťaži. V rámci realizácie nadnárodného projektu Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) RoboCoop štartujú prvé aktivity konferencie a súťaže ECER 2022.

Robotika a programovanie predstavuje dnes významnú formu určitej gramotnosti. To najlepšie a najnovšie v tomto smere sa snaží priblížiť aj Európska konferencia o vzdelávacej robotike ECER 2022 a jej súťaž.

Aktivita je súčasťou medzinárodného projektu RoboCoop, v ktorom je partnerom aj CVTI SR.

„Aktuálne pozývame sledovať ECER 2022 KICKOFF. Už najbližší utorok – 16. novembra 2021 o 18. hodine  –sa všetci záujemcovia dozvedia potrebné informácie pre účasť v robotickej súťaži ECER 2022. Zároveň spoznajú rôzne typy turnajov, ktoré s touto súťažou súvisia. Podujatie je možné sledovať prostredníctvom online prenosu na YouTube kanáli Practical Robotics Institute Austria,približuje Peter Wachter z Odboru medzinárodnej spolupráce, CVTI SR.

Koncept robotickej konferencie ECER22 vychádza z medzinárodnej súťaže Botball. Súťaž je určená deťom a mladým od 10 do 18 rokov. Cieľom je splniť úlohy prostredníctvom naprogramovania malých robotov. Okrem robotických súťaží je podstatnou súčasťou podujatia aj výskum a jeho prezentácia. Každý rok sú na konferenciu pozývaní renomovaní vedci, aby informovali o najnovších poznatkoch z robotiky, umelej inteligencie a príbuzných odborov. „CVTI SR sa spolu s partnermi v projekte RoboCoop podieľa na organizovaní týchto aktivít. Aby sa záujemcovia o účasť v súťaži čo najlepšie pripravili, zorganizuje CVTI SR sériu workshopov so stavebnicou LEGO Mnidstorm Inventor. Workshopy budú prebiehať od januára 2022 v priestoroch kreatívnej dielne Fablab v Bratislave, ktorá je organizačnou súčasťou CVTI SR. Odkaz na prihlasovanie sa na tieto workahopy bude zverejníme na stránke projektu RoboCoop v priebehu decembra tohto roka,“ upresňuje Wachter.

Zároveň pripomenul, že týmto CVTI SR a jeho kreatívna dielňa Fablab pozýva tiež záujemcov o výučbu informatiky a najmä učiteľov informatiky na úvodné podujatie k ECER 2022. Workshop zameraný na predstavenie potenciálu tohto konceptu a možností zapojenia sa doň so svojimi žiakmi prebehne fyzicky 22. novembra 2021 o 15. hodine v priestoroch Fablab Bratislava.

Vyvrcholením aktivít spojených s týmto konceptom bude Európska konferencia o vzdelávacej robotike (ECER). Medzinárodné podujatie pre študentov a učiteľov informatiky sa plánuje spolu s medzinárodnou robotickou súťažou uskutočniť v Zážitkovom centre vedy Aurelium - CVTI SR, v dňoch 25. - 29. apríla 2022. Tu sa spoja skvelé súťaže, zaujímavé prednášky a výborná atmosféra. „Každoročne sa na ňom stretávajú všetci tí, ktorých srdcia bijú pre robotiku. Aurelium hostiť nielen odborníkov a nadšencov robotiky, umelej inteligencie a nových technológií, ale hlavne žiakov z mnohých krajín, nielen Európy. O ďalších podrobnostiach k súťaži i samotnej konferencii budeme priebežne informovať už od začiatku nového roka,“ uzatvára Wachter. 

Individuálne alebo spoločne so svojím tímom je možné sa na ECER 2022 prihlásiť prostredníctvom online formulára. Nižšie sú uvedené obľúbené formáty súťaží ECER 2022, pri ktorých sa skutočne „zapotia“ najmä mozgy. 

Súťaže, v ktorých sa „zapotia“ najmä mozgy

ECER tradične prinesie obľúbené formáty súťaží, v ktorých však nejde o svaly, ale o šikovnosť a dobrú hlavu. Prečítajte si ich stručný prehľad:

Zones.sk – Najväčší študentský portál
https://www.zones.sk/magazin/1725/zacina-sa-priprava-na-originalnu-roboticku-sutaz/