Letná brigáda v zahraničí? Čo všetko treba podniknúť ešte pred odletom

Utorok, 28.06.2022 16:00 redakcia
Správy pre študentov

Ísť cez leto brigádovať do zahraničia má množstvo výhod najmä pre mladých ľudí, no príležitosť privyrobiť si v súčasnosti využívajú rôzne vekové kategórie. S dôsledkami krízy dnes bojujeme asi všetci. V každom prípade je potrebné byť pripravený a opatrný, pretože práca v zahraničí so sebou nesie aj určité riziká.

Čo všetko je potrebné zariadiť skôr ako odcestujete?

Prečo brigádovať v zahraničí?

Brigády v zahraničí sú mnohokrát finančne zaujímavejšie ako práca na Slovensku. Okrem toho spoznáte novú krajinu, kultúru, ľudí a, samozrejme, máte príležitosť zdokonaliť sa v cudzom jazyku. Po práci si môžete užiť aj výlety a oddych, alebo si pobyt predĺžite o niekoľko dní či týždňov a zarobené peniaze investujete do cestovania.

Výhodou akejkoľvek brigády je aj to, že získavate prax a pracovné skúsenosti, čo oceníte najmä ak ste študentom a s pracovným životom ešte len začínate. Avšak, skôr ako odcestujete, uzavrite AXA cestovné poistenie, aby vás v zahraničí nezaskočili výdavky za zdravotnú starostlivosť. Človek predsa nikdy nevie, čo sa môže stať.

Overte si svojho zamestnávateľa

Máte dohodnutú brigádu a už sa chystáte odcestovať? Určite ste už niekedy zachytili informácie o tom, že nie každá brigáda je seriózna a nie každý zamestnávateľ poctivý. Je preto dôležité overiť si zamestnávateľa, a to aj v prípade, že ste na neho dostali odporúčanie od známych.

Najlepšie je, ak si brigádu nájdete na oficiálnych a overených stránkach, ako je napríklad Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo EURES. Ak ste našli brigádu napríklad na sociálnych sieťach alebo iných portáloch, skúste hľadať na internete a nájsť si informácie o zamestnávateľovi, alebo nájsť ľudí, ktorí majú s danou spoločnosťou skúsenosti.

Určite ale dbajte na to, aby ste si vybrali serióznu brigádu a nenaleteli podvodníkom, ktorí vedia byť vynaliezaví a presvedčiví. Základom je, aby boli v inzeráte kontaktné údaje a mohli ste tak priamo zavolať budúcemu zamestnávateľovi či sprostredkovateľovi.

Veľa napovie aj to, akým štýlom je inzerát napísaný, teda napríklad či nie je plný gramatických chýb a podobne. Nikdy neposielajte svoje osobné údaje alebo kópie dokladov e-mailom, ani keby išlo o tú najlákavejšiu brigádu.

Venujte pozornosť zmluve

Bohužiaľ sa stále stáva, že brigádnici pracujú bez zmluvy. Aj keď vám môžu byť ponúknuté lepšie finančné podmienky, toto by ste riskovať nemali a obzvlášť nie v zahraničí. Na zmluve musia byť uvedené údaje agentúry, resp. zamestnávateľa, čo vám dáva lepšiu možnosť si spoločnosť overiť. Okrem toho sú v zmluve uvedené aj iné dôležité údaje, ako je doba, na ktorú je zmluva uzavretá, plat, náplň vašej práce a miesto jej výkonu.

Nemenej podstatné je aj zdravotné a sociálne poistenie. Bez zmluvy môžete mať problém dostať sa k svojim peniazom, ale nastať môžu aj komplikácie s pobytom alebo úradmi. Zmluvu by ste mali mať naštudovanú a ideálne aj podpísanú ešte pred odchodom.

Poistenie pre prácu a štúdium v zahraničí

Keď idete pracovať do zahraničia a zamestnávateľ vás prihlási do systému verejného zdravotníctva v danej krajine, musíte sa odhlásiť z toho slovenského. V zahraničí však budete dostávať zdravotnú starostlivosť za rovnakých podmienok ako domáci. V prípade letných brigád je bežné, že táto situácia nenastane, a tak by ste mali mať európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý však tiež nepokryje všetky zdravotné udalosti. Je preto lepšie mať uzavreté komerčné cestovné poistenie.

Ak do zahraničia cestujete častejšie, alebo cesty trvajú aj niekoľko týždňov, z viacerých dobrých dôvodov sa vám vyplatí uzavrieť dlhodobé cestovné poistenie. K tomu môžete uzavrieť aj pripoistenie pre prácu a štúdium, ktoré sa vzťahuje na zdravotné udalosti, ku ktorým došlo v súvislosti s pracovnou činnosťou alebo štúdiom. V poisťovni AXA môžete takéto pripoistenie uzavrieť k programom Komfort a Excelent.

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.


Odporúčame

Vygenerované za 0.014 s.