Inšpiratívne podnikateľské nápady študentov: rozbehnúť biznis možno už počas školy

Pondelok, 29.05.2023 12:00 redakcia
Správy pre študentov

Podnikať možno začať v každom veku. Dokazujú to príklady v knihe 89 inšpiratívnych podnikateľských nápadov. Prinášame „ochutnávku" úspešných biznisových ideí študentov.

S koncom školského roka sa mnohým spája najmä oddych. No pre študentov prázdniny znamenajú aj šancu na zárobok. Často preto hľadajú brigádu. Ale čo tak začať pracovať na niečom vlastnom, čo nebude len záležitosťou leta a bude v tom možné pokračovať aj po skončení štúdia? Reč je o podnikaní.

Zdá sa vám, že budovanie vlastného biznisu nie je nič pre študentov? Knižná novinka 89 inšpiratívnych podnikateľských nápadov z vydavateľstva Podnikajte.sk ukazuje pravý opak. Autorky v nej prinášajú úspešné príklady z celého sveta, vrátane takých, ktoré vymysleli a zrealizovali študenti.

Študenti vymysleli, ako vyriešiť problém s parkovaním (nielen) pred školou

Vodičský preukaz si mnohí študenti robia už počas strednej či vysokej školy a následne sa často na autách do školy vozia. No s parkovaním býva problém a školské areály nemávajú prispôsobené parkoviská pre väčší počet áut. Traja spolužiaci z americkej štátnej univerzity v USA sa rozhodli „zatočiť“ s nedostatkom miest na parkovanie a predraženými parkovacími preukazmi.

Oslovili majiteľov domov v blízkosti univerzity. Navrhli im, aby študentom prenajímali svoje voľné parkovacie miesta, kým sú napríklad v práci. Keďže bol o službu veľký záujem, študenti sa rozhodli založiť firmu, vytvoriť aplikáciu a sprístupniť takýmto spôsobom parkovacie miesta pre kohokoľvek. S návrhom spolupráce oslovili tiež hotely a firmy, pričom sa dohodli na väčšinovom podiele z výnosov pre vlastníkov pozemkov.

Okrem interaktívnej mapy s dostupnými miestami ponúka aplikácia AirGarage možnosť okamžitého parkovania na požiadanie – užívatelia si rezervujú miesto, ktoré môžu využiť už o 30 minút. Mladým podnikateľom sa začalo dariť a len tri roky od založenia začali spravovať parkoviská v 22 štátoch USA a v Kanade.

Školáčka vytvorila ponožky, do ktorých si uložíte mobil aj peňaženku

Vek nemusí byť pri rozbehu vlastného podnikania prekážkou. Hlavný je nápad, schopnosť zrealizovať ho a chuť podnikať. Dokazuje to aj zakladateľka spoločnosti Wise Pocket, školáčka Sofia Overton z USA. Svojím nápadom sa rozhodla riešiť problém mnohých detí a tínedžerov, ktorí si pri svojich aktivitách na ihrisku či pri športovaní, nemajú kam odložiť mobil, peňaženku, kľúče, no často aj potrebné lieky. Vytvorila preto ponožky s vreckom na vnútornej strane.

Mladá podnikateľka nebola na biznis sama. S vybavením a podpisovaním dokumentov jej pomohli rodičia, s patentovaním nápadu právnik, nadviazala spoluprácu s textilným výrobcom a naučiť sa „chodiť“ v podnikaní jej pomáhali aj mnohí ďalší „dospeláci“.

Kampaň rozbehla na crowdfundingovom portáli, kde vyzbierala 10 000 dolárov (približne 8 800 eur), no o jej produkt prejavili záujem aj investori, ktorí kúpili 25 % podiel vo firme. Počas pandémie školáčka rozbehla e-shop, jej produkty sa objavujú v online obchodoch veľkých spoločností, no spolupracuje aj s maloobchodnými prevádzkami. Svojím podnikaním sa snaží pomáhať aj školákom zo sociálne slabších rodín – zakaždým, keď si niekto pár ponožiek kúpi, Sofia daruje ďalší pár niektorému z detí z horších pomerov.

Za aplikáciou, ktorá pomáha poľnohospodárom po celom svete, stoja dvaja gymnazisti

Dvaja spolužiaci z Írska, ktorí vyrastali na farme, si všimli, že mnohé plodiny napádajú choroby, škodcovia a často úrodu ohrozuje šírenie kontaminácie. Na základe prieskumu, ktorý si urobili medzi poľnohospodármi zistili, že je pre nich tieto hrozby problém včas diagnostikovať.

Keďže chlapci boli dobrí v programovaní, rozhodli sa ho skombinovať s farmárčením – vytvorili aplikáciu CropSafe, ktorá poľnohospodárom poskytuje presné satelitné snímky polí. Obrázky následne poskytujú informácie o mieste, kde sú choré plodiny a o závažnosti ochorenia. Spolupracujú so skúsenými agronómami, ktorí na poliach hľadajú nových škodcov a choroby plodín. Každý, kto je zapojený do programu, potom dostáva mesačné informácie o tom, či sa v konkrétnej úrode vyskytli choroby a aký je trend vývoja situácie.

Hoci chlapci pri rozbiehaní podnikania študovali na gymnáziu, našli si čas na tzv. hacketony, kde svoj nápad prezentovali, zdokonaľovali a hľadali preň podporu. O CropSafe postupne prejavili záujem aj farmári v iných krajinách, a tak je aplikácia dostupná už v celom svete.

Obaly či slanina z húb - nápad vysokoškolákov láka investorov aj firmy

Detstvo na rodinnej farme sa odrazilo aj na ďalšom študentskom podnikateľskom nápade. Eben Bayer z amerického Vermontu od malička skúmal mycélium (koreňovú štruktúru húb) a fascinovali ho jeho vlastnosti, napríklad, že funguje ako prírodné lepidlo. Počas štúdia na univerzite v New Yorku sa spolu so svojím spolužiakom pustil do vývoja metódy, ako z húb vypestovať izolačný materiál. Podarilo sa a túto metódu si neskôr aj patentovali. Následne dvojica rozbehla startup Ecovative Design.

Zamerali sa na výrobu ekologickejšej alternatívy k plastom, koži či obalom z polystyrénu. Keďže mycélium sa ľahko rozkladá a pri výrobe produktov možno používať napríklad šupky semien či drevnú biomasu, takéto obaly sú plne kompostovateľné.

Na projekte však dvojica nepracovala sama. Spojili sa s inžiniermi, biológmi, umelcami a dizajnérmi zameranými na vývoj ekologických materiálov. Vyvinuli vlastné technológie spracovania mycélia – okrem obalov napríklad aj na výrobu penovej izolácie či dokonca na výrobu mycéliovej slaniny, ktorá má veľmi podobné vlastnosti ako tá živočíšna. Okrem samotných výrobkov tak startup začal ponúkať licencie na ich výrobné technológie.

Už rok po založení startupu ich nápad vyhral v jednej z najväčších svetových súťaží v oblasti udržateľných inovácií, kde získali 500 000 eur. Ani so zaujatím investorov nemali problém, získali od nich viac ako 20 miliónov dolárov (v prepočte asi 17,6 milióna eur). Taktiež nadviazali spolupráce s rôznymi firmami v potravinárskom, obalovom, módnom priemysle či v oblasti lodnej dopravy.

Ďalšie nápady nájdete v inšpiratívnej knihe

Kniha 89 inšpiratívnych podnikateľských nápadov je nabitá zaujímavými biznis ideami z celého sveta. Rôznorodé príklady dokazujú, že inšpiráciu na podnikanie možno nájsť kedykoľvek a kdekoľvek, dôležité je mať „oči otvorené“, odhaliť problém dostatočne veľkej skupiny potenciálnych zákazníkov a priniesť riešenie, za ktoré budú ochotní platiť. Vek pritom nehrá rolu.

No keďže dobrý nápad na podnikanie nestačí, autorky v knihe približujú aj to, ako boli projekty financované, čo pomohlo podnikateľom získať si zákazníkov, či ako si niektorí poradili s nedôverou okolia a rozbehli úspešný biznis.

Inšpiratívne čítanie kúpite v predajniach Martinus, Panta Rhei či ďalších kníhkupectvách, alebo v e-shope portálu Podnikajte.sk.

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.


Odporúčame

Vygenerované za 0.022 s.