Zóny pre každého študenta

Ako zariadiť študentskú pracovňu?

Študentská izba väčšinou musí zahŕňať všetko, teda relaxačnú, spaciu a pracovnú zónu i dostatok úložných priestorov. To všetko treba správne poskladať, aby bol výsledkom ergonomicky správny a súčasne atraktívny priestor. Poďme sa pozrieť práve na pracovnú zónu, v ktorej každý študent trávi značnú časť svojho voľného času. Čo by v nej nemalo chýbať?

https://favi.sk/produkty/p/pracovny-stol-v-dekore-duba-180x80-cm-agenda-germania

Stôl a stoličky

Základom každej pracovnej zóny je kvalitný písací stôl. Pokiaľ je na ňom umiestnený stolný počítač, je potrebné, aby stôl disponoval dostatočne veľkou pracovnou plochou. Obvykle sa uvádza ideálna hĺbka okolo 70 centimetrov a dĺžka okolo 150 centimetrov. Pokiaľ si ale môžete pohodlne dovoliť veľkorysejšiu pracovnú plochu, určite neváhajte. Hĺbka je dôležitá preto, aby vás od monitora delilo minimálne 50 centimetrov. Horná hrana monitora by potom mala byť približne vo výške očí. Výška stola štandardne býva okolo 70 centimetrov. Takto vysoký stôl je vhodný pre osoby s výškou od približne 170 do 185 cm. Pokiaľ si pri sedení položíte ruky na stôl, mali by v lakti zvierať pravý uhol. Veľkým hitom sú dnes výškovo nastaviteľné stoly, ktoré umožňujú striedanie práce posediačky a postojačky.

https://favi.sk/produkty/p/vyskovo-nastavitelny-stol-liftor-2segmentove-nohy-cierne-doska-1200-3

K stolu samozrejme patrí stolička, ktorú je nutné vyberať ešte starostlivejšie ako stôl, pretože parametrov na stráženie je tu viac ako dosť. Medzi tie najdôležitejšie patria rozmery sedadla a operadla. Oboje by malo byť dostatočne široké a pohodlné, aby vás pri sedení nič netlačilo. Keď si sadnete a celé chodidlá opriete o zem, vaše kolená by mali zvierať pravý uhol. Nastavenie výšky sedadla je dnes samozrejmosťou, často potom býva nastaviteľné aj operadlo. Pri tom je možné meniť sklon. Pokiaľ ide o materiál, stolička by mala byť priedušná a príjemná na dotyk. V ponuke nájdete textilné, koženkové aj kožené poťahy. Každý materiál prirodzene ponúka isté výhody aj nevýhody, s ktorými treba počítať a pracovať už pri výbere.

Úložné prostory a organizéry

Doba je síce online, bez tlačených dokumentov, kníh a ďalších publikácií sa ale väčšina študentov nezaobíde. Preto je nutné pridať aj dostatok úložných priestorov a najrôznejších organizérov. Tie môžu byť riešené skutočne dômyselne. Základom je systém zásuviek priamo pod doskou písacieho stola. Často sa používajú zásuvkové kontajnery s kolieskami, ktoré je možné v prípade potreby ľahko presunúť. K dispozícii sú potom aj samostatné skrine, komody a regály, do ktorých môžete umiestniť šanóny alebo boxy so všetkým potrebným.

https://favi.sk/produkty/p/rongomic-kancelarsky-kontajner-nero-biely

Ak chcete dosiahnuť vizuálne atraktívne riešenie a nebojíte sa priložiť ruku k dielu, môžete si na stene vytvoriť systém políc z drevených debničiek od ovocia. Natrite si ich, ako potrebujete, a vytvorte tak skutočne originálnu dekoráciu aj praktický doplnok. Podobne potom možno využiť aj palety alebo napríklad kusy babičkinej starej obývacej steny. Fantázii sa skrátka medze nekladú. Základom je dobrá organizácia dokumentov a všetkých ďalších potrieb, ktorá vám výrazne uľahčí prácu.

Osvetlenie a doplnky

Nemenej dôležité je samozrejme aj správne osvetlenie. Nie je nič horšie ako práca dlho do noci, na ktorú svieti už len modré svetlo monitora. Preto nezabudnite na kvalitné osvetlenie, najlepšie v podobe stolnej lampy. Jeho výber skutočne nepodceňujte. Svetlo musí byť tak akurát ostré, ale súčasne príjemné pre oči. Vyberajte radšej biele svetlo s teplotou okolo 5 000 až 6 000 K. Také svetlo zlepšuje sústredenie a pri práci neničí oči.

Dôležitú úlohu ale zohráva aj konštrukcia lampy. Svetlo by sa nemalo odrážať do tváre a oslňovať pri práci (tienidlo nesmie byť priesvitné), súčasne by ale malo dostatočne nasvietiť celú pracovnú plochu. Na rozdiel od dekoračných lampičiek bývajú stolné lampy určené na pracovný stôl polohovateľné, čo umožňuje zmenu intenzity a zacielenia svetla. Lampu je nutné umiestniť k tej ruke, ktorú nepíšete. To, aby ste si pri písaní netienili. Tiež by nemala mieriť priamo na monitor počítača, odkiaľ by sa vám svetlo odrážalo do očí.

https://favi.sk/produkty/p/led-lampa-na-pisaci-stol-dotykovy-stmievac-80-cm-novel-interierove-svi

Okrem lampy sa potom na pracovnej doske a v jej okolí môže hodiť zopár doplnkov, ktoré priestor zútulnia a prebudia kreativitu. Okrem klasických živých rastlín, kníh alebo drobného suveníra z dovolenky sa často používajú predmety, ktoré súvisia s prácou a jej organizáciou. Veľmi obľúbené sú najrôznejšie tabule, na ktoré možno písať nielen každodenné to-do listy, ale napríklad aj motivačné citáty. Alebo si na ne možno pripnúť pár obrázkov či fotiek, ktoré pracovnému kútu dodajú osobitý ráz.

Zones.sk – Najväčší študentský portál
https://www.zones.sk/magazin/2059/ako-zariadit-studentsku-pracovnu/