Ideathon s Carmeuse: Podnikateľské nápady vznikajú aj dizajn thinkingom

Pondelok, 20.11.2023 11:00 redakcia
Správy pre študentov

Adaptačný program pre nových žiakov, nová šanca pre vintage oblečenie, solárny vlak či fólie v spreji, s ktorými už nikdy nebude potrebné umývať okná – 64 študentov zo šestnástich stredných škôl z celého Slovenska súťažilo o najlepší podnikateľský nápad. Na súťaži sa stretli po prvýkrát a v časovom limite pracovali na zadaní, ktoré predtým nepoznali. Aj takýmto spôsobom Junior Achievement Slovensko podporuje rozvoj kompetencií študentov pre výzvy 21. storočia.

Ideathon pripravila nezisková organizácia JA Slovensko v utorok, 14. novembra, v Kongres Hoteli Roca – v metropole východu s podporou spoločnosti Carmeuse. Súťaž bola určená stredoškolákom, ktorí sú súčasťou vzdelávacieho programu Aplikovaná ekonómia (Študentská firma). Prostredníctvom metódy Dizajn Thinking pracovali na rozvíjaní Inovatívneho podnikateľského výrobku alebo služby. Svoje riešenia potom prezentovali odbornej porote z firmy Carmeuse. Metóda Dizajn Thinking ponúka široké uplatnenie v profesijnom, ale aj v osobnom živote.

„Boli sme veľmi milo prekvapení, ako novozískané zručnosti dokázali študentov v rámci súťaže „nakopnúť“ k naozaj kreatívnemu a inovatívnemu pohľadu na riešenie zadania,“ povedal pri vyhlasovaní výsledkov Róbert Borbély, COO a zástupca riaditeľky JA Slovensko. Ocenil spoluprácu s firmou Carmeuse, ktorá podujatie finančne a organizačne dlhodobo podporuje.

„Aktuálne máme možnosť do tohto procesu prizvať aj ďalšie firmy, ktoré by mali záujem svojou účasťou na našich vzdelávacích programoch pomáhať pri rozvoji neformálneho vzdelávania na Slovensku. Aj takéto príležitosti totiž motivujú mladých ľudí zostať na Slovensku a pracovať tu na rozvíjaní svojho potenciálu,“ dodal Borbély.

„Spoločnosť Carmeuse vníma spoluprácu s JA Slovensko ako vynikajúcu príležitosť predstaviť metódu learning-by-doing na školách. Naši zamestnanci, ktorí s ňou sami majú množstvo pozitívnych skúseností, sa navyše môžu aktívne zapojiť ako dobrovoľníci vo vzdelávaní a rozšíriť tak možnosti svojej sebarealizácie,“ povedal Michal Kondrot, manažér oddelenia ľudských zdrojov a bezpečnosti pre strednú Európu spoločnosti Carmeuse Slovensko.

„Metódu Design Thinking používame v rámci skupiny Deutsche Telekom AG (a teda aj v jej slovenských pobočkách) dlhodobo. Je súčasťou našej stratégie zdieľať naše skúsenosti s komunitou, v ktorej pôsobíme. Sme radi, že túto metódu mohli naši lektori predstaviť aj študentom. Verím, že sme tým prispeli k rozvoju budúcej generácie odborníkov, ktorí si už dnes mohli na vlastnej koži vyskúšať, ako táto metóda podporuje inovatívne myslenie, zlepšuje zručnosti potrebné pre riešenie problémov a zameriava pozornosť dizajnéra na používateľa, zákazníka,“ povedal Martin Ďzbor, riaditeľ stratégií a inovácií z Deutsche Telecom IT Solutions Slovakia, ktorý je zároveň členom výboru externých poradcov JA Slovensko.

VÍŤAZI 2023 IDEATHON:

1. miesto v miestnosti A získal tím zložený zo študentov Daniela Ložináková (Stredná odborná škola ekonomiky, hotelierstva a služieb Jana Andraščika Bardejov), Matej Štefko (Gymnázium Opatovská Košice), Nina Kočišová (SPŠ stavebná a geodetická Košice) a Michaela Timková (Gymnázium Pavla Horova Michalovce). Navrhli udržateľný spôsob výroby vintage oblečenia zo starých kúskov pomocou redizajnu. 

1. miesto v miestnosti B získal tím zložený zo študentov Matej Kurpáš (Gymnázium Park mládeže Košice), Stella Hegedusová (Súkromná stredná odborná škola Poprad), Patrik Badinský (Gymnázium Antona Bernoláka Senec) a Veronika Androvičová (Obchodná akadémia Žilina). Navrhli adaptačný program spojený s mobilnou aplikáciou, zameranou na lepšie zapojenie žiakov do kolektívu v novom prostredí. 

2. miesto v miestnosti A získal tím zložený zo študentov Sebastián Surmánek (Gymnázium sv. Košických mučeníkov Košice), Matúš Zavacký (Gymnázium Alejová Košice), Svetlana Lalková (Obchodná akadémia Levice) a Radoslava Veličková (Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu Poprad). 

Navrhli elektrický vlak na batérie, dobíjané pomocou solárnych panelov na železničných staniciach. 

2. miesto v miestnosti B získal tím zložený zo študentov Kristína Kolárová (Evanjelické gymnázium J. A. Komenského Košice), Natália Potočňáková (Gymnázium Jána Adama Raymana Prešov), Laura Lehončáková (Spojená škola Sečovce) a Oliver Bromberger (Stredná priemyselná škola Snina). 

Navrhli fólie na sklo v spreji, ktoré by fungovali ako ochrana okien pred nečistotami. Po čase by sa fólie dali ekologicky zlikvidovať a nahradiť novou vrstvou. 

3. miesto v miestnosti A získal tím zložený zo študentov Jana Tomková (Gymnázium sv. Košických mučeníkov Košice), Šimon Zgola (Gymnázium Alejová Košice), Barbora Švolíková (Obchodná akadémia Levice) a Adam Vilim (Stredná priemyselná škola techniky a dizajnu Poprad). 

Navrhli aplikáciu pre študentov stredných a vysokých škôl, ktorá by im pomáhala šetriť peniaze vďaka zľavovým kupónom na dopravu, ubytovanie, kultúru, a podobne. 

3. miesto v miestnosti B získal tím zložený zo študentov Emma Flašková (Evanjelické gymnázium J. A. Komenského Košice), Eva Pullmannová (Gymnázium Jána Adama Raymana Prešov), Jakub Sojka (Spojená škola Sečovce) a Emma Britanová (Stredná priemyselná škola Snina). 

Navrhli aplikáciu, ktorá by pomáhala mladým ľuďom zo zahraničia cestovať po Slovensku a objavovať jeho skryté možnosti, odporúčané ich rovesníkmi, ktorí sú tu doma. 

Zdroj: Foto JA Slovensko

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.


Odporúčame

Vygenerované za 0.011 s.