Skúškové na výške: Strašiak v maku či malina?

Pondelok, 07.12.2020 08:00 Anini
Študentský život

Predtým, ako moje nohy prekročili prah univerzity, v povetrí sa niesli mýty o hroznom skúškovom, ktoré zo študentov efektívne vyciciava životnú energiu. Priznávam, keď sa končil môj premiérový semester, chytala som infarktové stavy a na svoju prvú skúšku som sa pripravovala niekoľko týždňov vopred.

Dnes mám za sebou tretí semester a všetky skúšky zvládam bez ujmy na zdraví. Zo sedenia nad učebnicami mám síce plochšiu zadnú časť tela, inak je však všetko v poriadku. Už dokážem odhadnúť kapacitu svojej mozgovne a viem si rozplánovať sily tak, aby som svoje povinnosti dotiahla do úspešného konca.

Ak ste teda ešte neprežili horkú chuť vysokoškolského skúšania, priblížim vám túto etapu štúdia nasledovným spôsobom:

1. Hlavne nestresujte. Všetko zvládnete, či už ľavou zadnou alebo oboma prednými.

2. Nebojte sa, žiadna informácia vám neujde. Miesto tradičných 30 stredoškolských spolužiakov získate rovno zopár stoviek (samozrejme, netýka sa to každej školy), takže o zdroj infošiek máte postarané. Zopár dní pred skúškou sa dozviete úplne všetko: čo sa máte učiť, odkiaľ, z čoho, ako a podobne. Na otázku PREČO sa však odpovede pravdepodobne nedočkáte...:)

3. Náš mladý cvičiaci sa nám v minulom semestri vysmial, že sa ako neskúsení prváčikovia pripravujeme na skúšku aj týždeň. O pár rokov nám vraj postačí deň, maximálne dva. Samozrejme, jeho úvahy treba brať s rezervou, je však pravda, že vaša vedomostná kapacita bude priamo úmerne rásť a pri pohľade na 600 stranovú učebnicu zopár dní pred skúškou si už nebudete bezradne trhať chumáče vlasov.

4. Ak môžete, prihláste sa na predtermín. Väčšinou sa dočkáte jednoduchších otázok (odvaha sa predsa cení) a v prípade, že prejdete, zvýšite si sebavedomie a s pokojom mŕtvej ryby sa budete môcť navždy zbaviť učebných materiálov.

5. Zopár dní pred skúškou máte plno energie, stres a nervy vás totiž spoľahlivo držia v šachu. Duševné napätie zbavuje zívania a závratov, takže nad knihou nezaspíte od nudy a budete sa môcť sústrediť.

6. Najlepší pocit počas skúškového je, keď učiteľovi odovzdávate svoj index. Nič sa nevyrovná pocitu víťazstva, keď z kabinetu odchádzate so známkou vo vrecku, ste ľahkí ako pierko a usmievate sa ako mesiačik na... na oblohe. Cestou na intrák/domov/privát máte chuť objať bezdomovcov a veríte vo svetový mier.

7. Najhorší pocit je, keď vám vedľa mena svieti alarmujúce FX. Ani to však nie je dôvod na depku, skúšajúci vám tak (niekedy) dáva šancu získať lepšiu známku. Často nás miesto toho, aby zapísali škaredé E, pošlú domov a na opraváku to vytiahneme napríklad na Ačko. Takže nezúfajte, hlavu hore, učiť sa niekedy aj oplatíJ. Niekedy.

A čo je na skúškovom úplne najlepšie? Vidina bezstarostných prázdnin! Ak prach všetkých skúšok strasiete z krku čo najskôr, väčšinou vám pred začiatkom ďalšieho semestra zvýši trochu času – v prípade letného hovoríme dokonca o niekoľkých mesiacoch lebedenia. Priznajme si, na strednej sme sa takého luxusu len ťažko dočkali! Stredoškoláci, nebojte sa univerzity: spoľahlivo preverí vaše schopnosti, vytrvalosť, disciplínu, zažijete stres, nervy, ale aj spokojnosť a šťastie, naučíte sa učiť a efektívne ušetriť čas. Všetko sa dá zvládnuť, treba len trochu chcieťJ.

Dovidenia a do učenia, priatelia! :)

Autor: Anikó Pastoreková

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

Meno: Junior
Pridané: 08/01/2013 01:16
Odporúčam Lekársku fakultu :)
Meno: anonymous
Pridané: 07/01/2013 02:40
Vyskušaj VUT FIT tam sa budeš učit 2 mesiace v kuse aby si chytila len započty :D a skušky su tiez krasne :D vychytane 1.vy termin v pohode 2.hy vyhadzovačka :D
Meno: Sion
Pridané: 05/01/2013 17:04
Skús technický odbor, napr. takú informatiku.
Potom zistíš, že za deň sa na skúšku nenaučíš. Tam sa musíš učiť mesiace, aby si sa na skúšku len dostala ;)
Meno: MisoD
Pridané: 04/01/2013 23:19
Autorke odporucam FIIT ;)
Meno: Petersss
Pridané: 04/01/2013 19:22
že škaredé E :-) podaktory sa nadru kym ho ziskaju,nie kazda skola ma rovnaku uroven..
Meno: Ja1
Pridané: 04/01/2013 18:18
Cista sprostost!!! Zalezi na tom na akej skole ste.Napriklad na tej co som ja niekedy nestacia ani 2 ci viac tyzdnov kazdodenneho ucenia!A ucitelia sa nezmiluju ani pri druhom opravnom.Su vsak aj skoly ako napriklad ekonomicka ci ine kde sa vsetky skusky daju zvladnut za tyzden uznavam.u NAS vidinu bezstarostnych prazdnin nema ani len naozaj biflos! proste UVLF
Meno: Lynxtris
Pridané: 04/01/2013 17:51
super motivacny ale pokial niekto studuje techniku tak si bod 7 moze rychlo vyhodit z hlavy a zvysok by som bral tiez s rezervou :D
Meno: Monička
Pridané: 01/01/2013 18:33
Perfektný článok! :-)
Meno: Deiky
Pridané: 25/01/2011 17:43
Az na tie indexy ja ziadne nemam : )) Hodnotenie len na nete : )
Meno: Matros
Pridané: 10/01/2011 22:28
Super motivacny clanok...autorka dostava velky like :))


Odporúčame

0.055