Vzrušujúce leto či nuda na gauči: A vy ako prázdninujete?

Streda, 22.07.2020 08:00 Anini
Aktuálny stav duše

Rozhodla som sa tento článok poňať trochu netradične. Pôvodne mal byť plný prázdnin, voňať dovolenkami, chlórovou vodou a citrónovou zmrzlinou. Moje kreatívne zámery napokon zmenil včerajší blesk a následné hromobitie, ktoré udrelo tak prudko a nečakane, až sa takmer roztrhla obloha a spolu s ňou aj môj nervový systém. Od ľaku som odhodila notebook a bežala sa ukryť pod posteľ. Prekričala som aj tú besnú búrku. No vážne.

A tak som sa rozhodla napísať o svojej tohtoročnej prázdninovej realite, v ktorej sa možno spozná aj zopár z vás. Všetci sa každý rok tešíme na vytúžené prázdniny, na horúce letné dni a nekonečné voľno, na pokojný ranný spánok, piesočnatú pláž, kúpalisko či veselú grilovačku. Aj ja patrím k večným snílkom o dokonalom lete, v ktorom zažijem kopu dobrodružstiev, nových zážitkov a konečne navštívim zopár slovenských hradov, jaskýň či zahraničných pamiatok, prípadne sa dosýta vykúpem v slanom mori, poležím si na pláži plnej ukričaných detí a pupkatých ujov, prespím v lacnom apartmáne (za svoju študentskú výplatu mi na ultra all inclusive zatiaľ nezvýši).

Termíny školských prázdnin 

Vždy sa vopred teším, ako si prečítam knižky v angličtine, pozriem si obľúbenú telenovelu v španielčine, prípadne si konečne zopakujem aspoň základy svojej už takmer zabudnutej francúzštiny...

A realita? Po prvých júlových týždňoch ma pomaly opúšťa energia, motivácia aj nadšenie. Izbu som už dávno vydrhla, dvakrát si zatrsala na zumbe, pozrela všetky nemožné programy v telke, piekla sa v päťdesiatstupňových horúčavách svojej izby, presedela celé dni na gauči (lebo však v tom teple sa človeku nikam nechce). No a zvyšok času som strávila v práci pred počítačom... A tak som si dnes uvedomila, že sa blíži koniec júla, a ja som rozkysnutá ako trojdňová knedľa (asi trochu hlúpe prirovnanie), svaly mi odumierajú z nedostatku pohybu a mozog krpatie, lebo sa nemusí nič učiť. Akože FAKT nič. Už si ani nepamätám, čo som sa drvila na štátnice, z čoho ma vlastne titulovali za bakalárku, a keď v septembri naklusám na fakultu, budem sa tešiť, ak si spomeniem, ako sa vôbec volá...

Okej, trochu preháňam, ale chcela som aspoň zhruba načrtnúť svoju prázdninovú realitu. Kvôli snahe riešiť kopu rodinných, pracovných a iných problémov sa tento rok žiadne more nekoná, ani jazykový pobyt, ani exkurzia, ani prehliadka pamiatok. Aj keď, človek nikdy nevie. Ak prežívate podobné umelecky naplnené a emotívne uspokojujúce leto ako ja, nesmúťte. Aj z toho očividného NIČ sa dá niečo vyťažiť. Ponúkam vám svoje tipy, ktoré ma držia pri živote:

1. Občas si pozriem svoj obľúbený seriál, pokochám sa charizmatickým Damonom z Upírskych denníkov, prípadne sa zasmejem na Kirkovi z Gilmoriek. Pozrite si kúsok z olympiády, vezmite pár rovnako znudených kamošov do kina, sadnite si večer k telke a prepínajte, až kým nenatrafíte na niečo celkom schopné. Občas sa to podarí. Napríklad včera som si (už druhýkrát) pozrela film Núdzový východ s DiCapriom a Winslet. Jeho ponurý scenár ladil s mojou podpsovou náladou. Keď už nič iné, aspoň som sa emocionálne vyvetrala.

2. Plánujte. Aj keď momentálne nič nerobíte, naplánujte si na september nový začiatok, nalaďte sa na vlnu dobrej nálady z prichádzajúcej školy, tešte sa na nasledujúci polrok či semester a sľúbte si, že tentoraz budete fakt že tvrdo makať. Ale až od septembra. Teraz máte zaslúžené voľno, teraz si zaslúžite nerobiť vôbec nič.

3. Zásadne sa s nikým neporovnávajte. Nečekujte statusy spolužiakov, ktorí sa rozpŕchli do sveta, neplačte nad ich romantickými zábermi spod Eiffelovky ani z New Yorku. Vy si to vynahradíte o rok, možno o dva. Užite si víkend u babky na vidieku, nakŕmte husi, kačky, sliepky a prebrázdite na bicykli zarastené okolie. Doprajte pľúcam detox, naplňte ich čerstvým kyslíkom a novými myšlienkami.

4. Vráťte sa k svojim záľubám. Kedy ste naposledy namaľovali krajinku pod balkónom, nakreslili svoj vysnívaný dom kompletne aj s interiérom? Zožeňte si výkresy, farbičky, voskovky či plastelínu, zložte vtipnú pesničku, píšte básne, denníky, poviedky alebo romány, počúvajte hudbu, tancujte a skúste si aj zaspievať. Z celého hrdla. Naozaj to pomáha!

5. Pozháňajte kamošov domasedov a nalákajte ich k sebe na veselú grilovačku/varenie štipľavého guláša/karaoke/človeče/poker. Fantázie predsa máte dosť, či nie?! Ak bývate v rodinnom dome, vyžeňte rodičov a usporiadajte stanovačku na tráve, diskotéku pri svite mesiaca (pozor na zúrivých susedov) či vyvolávanie duchov. Čo len chcete...

6. Konečne máte dosť času na prebudenie svojho kulinárskeho talentu, naučte sa variť, skúšajte nové jedlá, prísady, nezvyčajné kombinácie. Môžete si upratať niekoľkoročný bordel v skrini či vytiahnuť staré nintendo a zahrať si pár levelov so starým dobrým Mariom. Možno ešte stihnete pár letných festivalov, koncertov, dedinských osláv a kolotoče s cukrovou vatou. Vyvetrajte letné šortky, tričká, sandále a hor sa do ulíc!

Svoj život máte vo vlastných rukách, tak ho žite na plný plyn! Nesmúťte za minulosťou, zabudnite na svoje chyby, výčitky a nedostatok odvahy – budúcnosť je len vaša! Tak, ako aj august, mesiac plný ďalšej dávky vytúženého voľna. Naložte s ním najlepšie, ako sa len dá! Tak teda do sprázdninovania, priatelia!

Autor: Anikó Pastoreková

Komentáre

TIP: Zaregistruj sa a vystupuj pod vlastným Zones ID.

K dispozícii nie sú žiadne komentáre.


Odporúčame

0.011