Ako sa lepšie sústrediť? Skvelý návod!

Nedeľa, 15.01.2023 08:00 redakcia
Správy pre študentov

Veľkú časť môjho života ma vzdelávací systém tlačil do aktivít, z ktorých mi naskakovala husia koža. Známky boli zlé, kreativita bola zabitá a kvôli škole som nemal skoro žiaden voľný čas. Veril som tomu, že sa neviem učiť. Chcel som byť doktorom a zvládnuť maturitu. Veľmi som to chcel, no myslel som si, žil som v tom, že na to jednoducho nemám. Mal som problémy sústrediť sa na materiál, ktorý som mal pred sebou. Či to bola matika, literatúra, alebo riešenie maturitných testov. Nevedel som sa učiť veci, ktoré sa ma netýkali. 

Ako som sa naučil sústrediť?

Veľmi jednoducho. Dodržal som vzorec KZNVP. Čo sú tie písmenka? To si rozoberieme:

  • K – koncentrácia, sústredenie sa
  • Z – tvoj záujem v absolútnej hodnote
  • N – Návyk
  • V – Vôľa
  • P – Podmienky

Koncentrácia, sústredenie sa

Potrebuješ mať kladný alebo záporný záujem o tom, čo sa snažíš dosiahnuť. Čím väčší záujem máš, tým sa ti lepšie sústredí.

Tvoj záujem v absolútnej hodnote

Musíš cítiť nejaké emócie, byť nadšený pre to tvoje samotné učenie. Jedná možnosť je tá, že sa učíš vec, ktorá ťa baví. Druhá možnosť je tá, že sa učíš spôsobom, ktorý je zábavný. Môžeš mať záporný záujem, záporné emócie. Napríklad závisť je záporná emócia. Chceš aby tebe niekto závidel? To je úplne iný level motivácie. Veľmi dobre funguje. Nie je pozitívny, nie je morálny. Ale funguje, je efektívny.

Návyk

Ako sa sústrediť na písanie? Píšeš každý deň? To je smiešna otázka. Robíš to každý deň pri písaní. Zapájaš desiatky svalov. Robíš veľmi jemné, veľmi precízne pohyby. To je obrovský problém pre ľudí, ktorí písať nevedia a nikdy to nerobili. Máš niečo v čom si dobrý?

Tam nemáš problém sa sústrediť. Tvoj cieľ je ísť, vytvoriť si návyk a stať sa v tom návyku dobrý. Pripravujem rozhovor s človekom, ktorý mňa osobne naučil meniť návyky. Takže sa máš v priebehu najbližších týždňov na čo tešiť.

Vôľa sústrediť sa

Ak nemáš návyk, tak vôľa je to, čo musíš použiť, aby si sa naštartoval, aby si si ten návyk učiť sa vybudoval.

Podmienky

Potrebuješ priaznivé podmienky. Môžeš mať silné emócie, mať návyk byť namotivovaný, naplno rozbehnutý. Ak nemáš pokoj a klud. Ak nemáš zošiť, tak ti to bude úplne zbytočné. Chyby pri sústredení, ktoré som mal ja a o ktorých chcem, aby si vedel. Chcem, aby si sa ich vyvaroval.

Začnem citátom:

,, Kto vie presne stanoviť svoje ciele, obvykle ich dosiahne, lebo neplytvá zbytočne energiu na márne snahy a zbytočné konflikty."

To povedal čínsky mudrc Lao- C. Ja ti chcem povedať toľko, že naša hlavná chyba pri sústredení sa je, že sa ako študenti sústredíme na niečo, čo nemôžeme ovplyvniť. S ohromnými dávkami emócii vieme riešiť to, čo nám vadí a čo nijako nezmeníme. Nadávame na všetky učiteľky, na správy, na vládu, na to, že hrá zlá hudba. Pričom je nám toto nadávanie nanič.

Ako to napravíš?

Zober tie záporné emócie, tú nenávisť, ten hnev, bež sa učiť . Povedz si, že ty to ukážeš tej učiteľke. Ty jej to natrieš, darmo ťa ona štve. Ty jej ukážeš, že si lepší ako je ona.

  • vzbuď v sebe silné emócie
  • vytvor si návyk
  • zožeň si všetko, čo potrebuješ 
  • vyber si čas, kedy ťa nikto nebude vyrušovať

- Tak isto ako športovec má rituál pred podaním výkonu, že sa rozcvičí. Ty budeš mať tento rituál, že sa zbavíš pred učením, alebo pred duševnou prácou všetkých vecí, ktoré by ťa mohli vyrušovať. No a potom pôjdeš podľa pomodoro metódy.

Počul si už o pomodoro metóde?

Sprav si rituál, ktorým sa dostaneš do stavu prúdenia. Stav prúdenia. Pýtaš sa, čo to je? Tvoje myšlienky prúdia bez prekážok a bez zastavenia. Stav prúdenia je tak neprerušovaný tok myšlienok, kedy sa sústredíš na jednu vec v jednom čase a ty nevnímaš to, ako plynie čas. Naučíš sa všetko, čo budeš potrebovať, pokým budeš v tom stave. Znie to dobre. Možno sa pýtaš či sa dostaneš do stavu prúdenia večer pred skúškou? Keď si napríklad v strese?
No vyskúšal som to.

Ako to dopadlo? Vynikajúco, dostal som sa do stavu prúdenia a všetko učenie som zvládol ani som nevedel ako. A teraz ti ukážem tu na to máš, ako som to spravil. Spravíš si rituál, zbavíš sa vyrušovačov. Vezmeš si stopky a nástroj, ktorý potrebuješ (papier, zošit, počítač). Vyčleníš si čas. Pomodoro hovorí, že maximum 25 minút. Vyberieš si jednu aktivitu, ktorej sa budeš venovať počas týchto 25 minút napríklad - učíš sa biológiu.

Napíšeš si na žltý, ružový, nejaký farebný lístoček pred seba, že robím túto aktivitu, učím sa biológiu. Tým, že toto napíšeš, tak tvoja koncentrácia sa zhmotní na tento kúsok papiera, ktorý máš teraz pred sebou. A nastavíš si stopky a venuješ sa tejto aktivite. Umožní ti to sa rýchlejšie dostať do toho stavu prúdenia. Rýchlejšie sa koncentrovať na to, čo je teraz dôležité.

Keď si nastavíš stopky, tak tie stopky ťa tlačia - ukončiť to načas a nerobiť všetko možné iné, čo by ti do toho mohlo prísť. A keď 25 minút prejde, tak si dáš pauzu. Vstaň, daj si na chvíľku pohov, poprechádzaj sa, ľahko si zacvič. Následne si dáš ďalšie pomodoro jednotky, ktorými zhltneš celé svoje učivo, celé svoje učenie. Vždycky keď toto používam, produktivita rastie hore.

Vždycky, keď toto z nejakého dôvodu prestanem používať, tak moja produktivita klesá. Využi to.

Zistil som, že existuje veľa efektívnych spôsobov, ktoré mi pomáhajú pri každodennom vzdelávaní v rôznych oblastiach.

Čo toto všetko ale znamená pre teba? 

Znamená to pre teba to, že tieto metódy môžeš využiť pre hocijaký predmet v škole napríklad. Môžeš ho využiť pre činnosť, ktorá ťa baví a aplikovať to do nej. Teraz je rad na tebe. Využi tento vzorec na sústredenie sa, vyskúšaj si pomodoro metódu a získaj viac voľného času a dobré známky. Držíme Ti palce. Odporúčame

Vygenerované za 0.017 s.