Stratégia učenia v piatich krokoch

Piatok, 10.02.2023 08:00 redakcia
Správy pre študentov

Počul si už o 5 krokoch stratégie učenia sa? Nie? V tom prípade ti veľmi jednoducho a hlavne rýchlo vysvetlím, ako ti tieto stratégie učenia pomôžu v učení. Ako ti pomôžu napríklad v škole. 

Stratégie učenia sa skladajú z 5 fáz. V týchto fázach sa učím s odstupmi medzi jednotlivými fázami. Tieto odstupy majú niekoľko hodín alebo aj niekoľko dní. Cieľom tohto je však to, aby tam bol odstup. Ideálne aspoň jednu noc. Je to pre to, aby mal tvoj mozog čas uložiť si všetky tie novonadobudnuté poznatky do pamäte. Na základe toho sa ti ďalší deň bude učiť lepšie. Čiže toto sú fázy, ktoré chceš spraviť.

1. Získavanie informácii

Naučím sa tým, že si najprv zozbieram všetky informácie o téme, ktorú sa idem učiť. Potom si určím, čo treba pochopiť. Čo treba uložiť do pamäte cez pamäťový palác. Čo treba zažiť v predstave a čo treba zakresliť. Začnem od toho najjednoduchšieho.

2. Pochopenie

Najprv vybavím pochopenie. Keď pochopím to, o čo sa jedná, tak sa mi bude učiť jednoduchšie, lebo tomu budem rozumieť.

3. Rozširovanie obzorov

Rozširujem moje obzory ukladaním si informácii. Porovnávam nové poznatky s tým, ako súvisia s mojim modelom chápania. Ukladám ich do pamäte cez pamäťový palác. Prežívam ich, kreslím ich. Táto fáza trvá cca najdlhšie. V praxi to môže byť niekoľko hodín.

4. Leštenie

Štvrtá fáza je, že testujem či to tak naozaj v praxi je. Overujem si, či sú moje poznatky také, ako je napísané v poznámkach. Alebo také ako je napísané v knihách. Vraciam sa späť k zdroju informácii. Robím si maturitné testy na internete.

Alebo konzultujem učivo so spolužiakmi, ľuďmi, ktorí sú odo mňa starší, skúsenejší, ako napríklad s učiteľmi. Čiže toto sú fázy, ktoré chceš spraviť. Naučíš sa tým, že najprv zozbieraš informácie. Potom vyriešiš pochopenie. Potom na tvoje pochopenie nabaľuješ ostatné veci. A dôležitý krok je ten, že si skontroluješ či je toto správne.

5. Použitie v praxi

Piaty krok použiješ to v praxi. Na teste, v škole, v živote.

Čo ak niečomu nerozumiem?

No ak niečomu nerozumieš, tak jednoducho hľadáš iné zdroje. Ak nerozumieš tomu, čo ti ten učiteľ hovoril, tak sa spýtaš spolužiaka. Nájdeš si to na google, nájdeš si to na Zones.sk, alebo na wikipédii. Pozrieš si stránku Khan Academy. Sú tam tisícky videí. Alebo si to pozrieš na iných webových stránkach.

Ak máš tento základ, tak potom ideš na doučovanie. Pýtaš sa toho doučovateľa alebo učiteľa napríklad to, že či si pochopil správne tú časť, ktorú budeš musieť vedieť na písomku. Vytváraš metafory a hľadáš prirovnania, aby si lepšie porozumel abstraktných veciam. Chceš od doučovateľov, aby ti vysvetľovali učivo inými spôsobmi. Aktívne si pýtaš od nich iné uhly pohľadu.

Chceš, aby ti to rozprávali inými slovami. Pretože, keď ti to povedia 3 krát odlišne, tak je to ďaleko lepšie, ako keby ti to povedali raz. A potom by ti toto isté opakovali do koliečka dokola. Stáva sa, že ti niekto povie definíciu a ty jej nerozumieš. Ty však chceš, aby ti to vysvetlil ďalej, ale on ti to zopakuje druhýkrát hlasnejšie, alebo tichšie.

Tento spôsob ti vôbec nepomôže. Pochopenie vznikne vtedy, keď ten učiteľ, alebo tvoj spolužiak použije jazyk, alebo slová, ktoré používaš ty. Povie ti to spôsobom, ktorým to chceš počuť. A dá ti také prirovnanie, takú metaforu, že to v momente pochopíš.

Ako stratégie učenia pomohli mne?

Ja som začal používať tento spôsob ako sa učiť strategicky, a odrazu som prišiel na to, že učivu rozumiem naozaj do hĺbky. Viem ho uplatniť kedykoľvek chcem. Učivo viem tak, ako chceli moji učitelia. Viem ho odrecitovať hoci aj o pol noci naspamäť ako otčenáš.

Cítim sa chytrejší ako kedykoľvek predtým, lebo ja viem, že mi už toto nikto nezoberie. A na základe toho moje sebavedomie ide hore s každým ďalším nadobudnutým poznatkom. Cítim sa úžasne s každým ďalším nadobudnutým poznatkom, a teším sa z toho, že sa učím. Trvá mi napríklad kratšie čítať knihy. Rýchlejšie chápem súvislostiam a často krát na prvýkrát rozumiem niečomu, čo som predtým v živote ani raz nevidel.

Toto je môj spôsob ako som sa začal učiť rýchlejšie. Tento postup môžeš využiť pre hocijaký predmet v tvojej škole. Teraz je rad na tebe.

Využi 5 krokov stratégie učenia sa a získaj perfektné jednotky.

Držíme ti palce.Odporúčame

Vygenerované za 0.013 s.