
Ako vinšovali naši predkovia
Ako vinšovali naši predkovia
Dajže Vám (Ti), Bože,
čo Vám (Ti) dat' môže:
Hojnost' milosti,
málo starostí,
veľa
radosti,
chleba hojnosti,
daj všetkého, čo Vám (Ti) treba
a po smrti fuk do neba!
******
Daj nám, Bože, ešte
kováčovi kliešte,
šustrovi kopyto
a ty, Jano, vypi to!
*****
Ponad vašu strechu
letí holub sivý,
v ďalšom
žitia behu
nech Vás (Ťa) Pán Boh živí!
******
Nech nás Pán Boh živí,
dokiaľ budú slivy.
A keď budú
čerešne,
nech nás hoc aj čert vezme!
******
Rodinka milá,
teraz je chvíľa.
Len vypi do dna,
nebudeš
škodná!
******
Veľa ďalších rokov,
veľa šťastných krokov,
veľa dobrých vecí
želáme Vám (Ti) všetci.
K
päťdesiatke šesdesiatke
prianie krátke
a reč prostá:
doži (žite) do sta!
******
Na bystrickej prti
zasadli dve
smrti.
Jedna druhej vravia:
Daj nám, Bože, zdravia!
******
Nech žije, kto pije!
******
Vypime si, kým sme
triezvi!
******
Abyže nám (aby ženám) dobre bolo
a mužom nič nechýbalo!
******
Nože sa mi podoprime,
zohrejme sa v tejto zime!
******
Vypime si, kým nám chutí,
kým nám rozum nepomúti!