Meranie ICCS

Slovenský jazyk » Básne

Autor: wanna (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 08.03.2022
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 250 slov
Počet zobrazení: 710
Tlačení: 73
Uložení: 67

Meranie ICCS

Občianske vzdelávanie a výchova (vedomosti a postoje žiakov 8. ročníka ZŠ a 3. ročníka 8-GYM)

Základné informácie

Prvým výskumom IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement – Medzinárodnej asociácie pre hodnotenie výsledkov vzdelávania) v oblasti občianskeho vzdelávania, ktorého sa zúčastnila aj Slovenská republika, bola štúdia CIVED v roku 1999. Hlavným cieľom tohto výskumu bolo získať v medzinárodnom meradle obraz o úrovni občianskych vedomostí, zručností, o chápaní pojmov, o postojoch a očakávanej účasti mladých ľudí na živote spoločnosti a poskytnúť informácie o tom, čo vedia žiaci 8. ročníka ZŠ (alebo zodpovedajúceho ročníka 8-GYM) o živote spoločnosti a či veria demokratickým inštitúciám a procesom. 

Na štúdiu CIVED nadviazal prvý cyklus medzinárodného výskumu - ICCS 2009 (International Civic and Citizenship Education study), ktorá sa zamerala na nové (globálne) výzvy pre vzdelávanie mladých ľudí ako občanov a skúmala spôsoby, ako sa mladí ľudia pripravujú prevziať svoje úlohy občanov v rôznych krajinách v 21. storočí.

Prečo je ICCS dôležitý?

Predmetom zisťovania tretieho cyklu štúdie budú aj súčasné výzvy pre vzdelávanie k občianstvu v spoločenských kontextoch krajín, problémy súvisiace s nárastom populizmu a s autoritatívnymi praktikami niektorých vlád. Tiež aj problémy viažuce sa ku klimatickým zmenám a ochrane prírody, ako aj zisťovanie, ako sú mladí ľudia pripravení na ich úlohu byť aktívnym občanom.

Štúdia skúma tak národný ako aj regionálny kontext (EÚ) a zbiera informácie o špecifikách občianskeho vzdelávania a občianskej výchovy (politických, kultúrnych a výchovných súvislostiach v každej účastníckej krajine). Sleduje aj vyučovacie postupy v triede, riadenie školy, školskú klímu a iné faktory, ktoré majú vzťah k vedomostiam a postojom žiakov v oblasti občianskej výchovy a občianstva.

Slovenská republika sa štúdie ICCS 2022 zúčastňuje aj vďaka podpore Európskej komisie (grant EACEA na úhradu časti účastníckeho poplatku).

Do druhého cyklu štúdie - ICCS 2016 - sa Slovenská republika nezapojila. 

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Básne

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu