Lykovec jedovatý - účinky a využitie

Prírodné vedy » Biológia

Autor: mamicka
Typ práce: Referát
Dátum: 02.11.2015
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 170 slov
Počet zobrazení: 3 431
Tlačení: 231
Uložení: 231

Lykovec jedovatý (Daphne mezereum L. / Vrabcovníkovité)

Nízky ker so sivými konármi, ktorý v prí­rode rastie v svetlých lesoch od nížin až po horské pásmo. Biele alebo ružovo zafar­bené strapce kvetov sa vyvíjajú skoro na jar. Podlhovasté listy začínajú vyháňať až po odkvitnutí. Plod je kôstkovica. Pôvod­ nebol udomácnený v rozsiahlom areáli

v Európe a Ázii, v mnohých krajinách však už dnes rastie len zriedkavo a je zákonom chránený. Celá rastlina je silne jedovatá. V liečebnej praxi sa lykovec jedovatý kedysi používal na zmiernenie bolesti hlavy a zubov. Plody a kôra obsahujú jedovaté alkaloi­dy mezereín a dafnín. Tieto látky pôsobia dráždivo, aktivizujú prekrvenie pokožky a pri dlhšom používaní poškodzujú tkani­vo. Dafnín má okrem toho aj halucinogénny účinok. Šťava z kôstkovíc sa na­priek jedovatým účinkom používala na prichutenie octu a horčice. Červené farbi­vo sa používalo v maliarstve.

Otravy červenými bobuľami lykovca sa vyskytujú dosť často najmä u detí. Preja­vujú sa pálením v hrdle, dávením, kŕčmi a krvácaním. V tomto prípade treba okamžite vyhľadať lekára.

Lykovec jedovatý - termíny kvitnutia a zberu


Termín kvitnutia: marec—apríl

Úplne chránená

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Liečivé rastiliny – opis, pestovanie, účinky a využitie



Odporúčame

Prírodné vedy » Biológia

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.021 s.
Zavrieť reklamu