Jeden deň Ivana Denisoviča - Alexander Isajevič Solženicyn

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: mino
Typ práce: Referát
Dátum: 16.10.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 255 slov
Počet zobrazení: 11 521
Tlačení: 673
Uložení: 670
Alexander Isajevič Solženicyn – ruský prozaik, za protistalinské poznámky vo svojich osobných listoch bol zatknutý a poslaný do vyhnanstva na osem rokov. Osobné zážitky sa stali východiskom k napísaniu novely:

Jeden deň Ivana Denisoviča – (hl. postav Ivan Denisovič – „vlastizradca“, väzeň č. 854, mal 40 rokov, bol odsúdený na 10 rokov za to, že bol istý čas v nemeckom zajatí) po vydaní tejto novely nesmel publikovať. Táto novela hovorí o nútených prácach, do tej doby tabuizovaných. Autor opisuje jeden úplne bežný deň, taký, aké boli v stalinských táboroch skoro všetky. Autor použil tri typy rozprávača:

1. Ivan Denisovič je nevzdelaný človek, teda nemôže prerozprávať dlhší príbeh, autor teda využil v ruskej literatúre známe rozprávanie skaz-rozprávanie (využíva sa v ruských rozprávkach) – anonymný rozprávač je na takom istom intelektuálnom a emocionálnom stupni ako hlavný hrdina, je schopný prerozprávať hlavné deje a myšlienky v 3. osobe singuláru tak, že čitateľ má pocit, akoby boli prerozprávane hlavnou postavou,
2. rozprávačom je sám autor, vyjadruje filozofické názory a nastupuje vždy tam, kde vzdelanie Ivanan a skaz-rozprávavača nestačí,
3. rozprávačom je Ivana sám, používa 3. osobu, ale sprítomňuje deje minulé a vlastné myšlienky.

Dej: Príbeh človeka nespravodlivo odsúdeného k núteným prácam v sibírskom väzenskom tábore. Jeho deň je naplnený ťažkou prácou na stavbe v podmienkach sibírskej zimy a hlavne nezmerateľnou snahou o prežitie, ktorá sa prejavuje v jeho vzťahu k spoluväzňom a k biednemu, ale vzácnemu jedlu. Autor presvedčivo vysvetlili posun hierarchie hodnôt v živote väzňa. Rubeľ je tam lacnejší ako na slobode, teplo, nekvalitné jedlo, chvíľa odpočinku sú odmenou a impulzom. Ponižovanie jednotlivca je v tábore zákonom. Preto si vrýval do pamäti všetky predpisy a zákazy, aby sa mu desaťročný trest nepredĺžil.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn

Alexandr Isajevič Solženicyn bol ruský spisovateľ, publicista, politický činiteľ a účastník 2. svetovej vojny.

Literárne diela:
One Day in the Life of Ivan Denisovich
The Gulag Archipelago
Cancer Ward
August 1914
An Incident at Krechetovka Station
In the First Circle
Two Hundred Years Together

Diskusia: Jeden deň Ivana Denisoviča - Alexander Isajevič Solženicyn

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.014