Kapitánova dcéra – postavy

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: lucka123 (18)
Typ práce: Referát
Dátum: 16.01.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 1 112 slov
Počet zobrazení: 14 339
Tlačení: 404
Uložení: 385

Alexander Sergejevič Puškin Kapitánova dcéra

Historická próza z 18. stor. je zasadená do obdobia sedliackeho Pugačovovho povstania. Dielo je v starších prameňoch uvádzané ako historický román, v novších ako historická novela.

Autor venoval Pugačovovi pozornosť aj v diele História pugačovovskej vzbury (dokumentovaná biografia vodcu povstania), dokonca sa v roku 1833 sám vydal po miestach spojených s týmto vodcom povstania. (Jemelian Ivanovič Pugačov, 1742-1775, bol donským kozákom, v rokoch 1773-1774 sa postavil na čelo sedliackej a kozáckej vzbury na rieke Jaik a vyhlásil sa za vtedy už mŕtveho cára Petra III. Podarilo sa mu dobyť mnoho pevností a miest. Po zrade bol popravený pri meste Orengurg.)

Alexander Sergejevič PUŠKIN (1799 – 1837)

- básnik, prozaik, dramatik

- narodil sa v Moskve v šľachtickej rodine, absolvoval lýceum v Cárskom Sele, od detstva mal umelecké sklony

- viedol bohémsky život, pracoval na ministerstve zahraničia v Petrohrade, odtiaľ ho pre jeho názory preložili na juh a neskôr prepustili zo služieb

- po cárskom omilostení žil v službách dvora v Moskve a Petrohrade

- zomrel v Petrohrade na následky smrteľného zranenia v súboji s francúzskym dobrodruhom

Tvorba A.S. Puškina nesie prvky romantizmu aj realizmu.

Ruská romantická literature

Spoločenská situácia: obdobie nevoľníctva, cársky despotizmus → vznik povstaní, najznámejšie povstanie dekabristov (z rus. slova dekabr= december -14.12.1825) bolo potlačené, päť vodcov odsúdených na trest smrti, mnohí na vyhnanstvo a nútené práce → v ruskej literatúre častá téma boja proti útlaku a bezpráviu.

Dielo nesie typické znaky romantickej historickej pŕozy:

- novela je prerývaná lyrickými vsuvkami a ľudovou slovesnosťou (ľudové zbojnícke piesne, staré ruské rozprávky)

- na pozadí historickej udalosti sa rozvíja príbeh lásky, ktorej sa do cesty stavajú prekážky.

- postavy sú rozdelené na veľmi dobré (Griňov, jeho rodičia, Mária) a veľmi zlé (Švabrin, Pugačovovi prisluhovači). Nachádza sa tu aj idealizácia postáv (pugačov, cisárovná). Griňov je ušľachtilý pôvodom i povahou, z rozmaznaného šľachtického chlapca sa stáva čestný muž. Je verný cárovi a vo svojej vojenskej jednotke, nezradí, ani keď mu hrozí nebezpečenstvo. Je šľachetný, štedrý, stojí si za slovom, vyrovná si dlh. Je verný svojej láske Márii, postará sa o ňu, keď príde o rodičov. Švabrin je zákerný, nečestný, zradný, krutý k Márii, ktorá odmietla jeho lásku; zradí cára a prebehne k povstalcom, až do poslednej chvíle sa snaží pomstiť svojmu sokovi Griňovovi a nespravodlivo ho označí za zradcu. Pugačovova autor zobrazuje ako nekultúrneho, nevzdelaného, brutálneho mužíka, ale zvláštnosťou diela je správanie sa Pugačovova k hlavnej postave Griňovovi, ale aj opačne. V postave vodcu povstania nachádzame neočakávané reakcie (milosť, obdarovania, pocit potreby splatiť dlh atď.) Osud Griňova autor vložil niekoľkokrát do rúk Pugačova. Porovnanie necharakterného šľachtického dôstojníka Švabrina a plebejca Pugačovova by nevyšlo v prospech šľachtica.

Autor tu opäť využil (po Eugenovi Oneginovi) rodinné pamäti Petra Andrejeviča Griňova (ktoré poslali rodinní príslušníci na uverejnenie vydavateľovi), čo zostručňuje zachytenie historického rámca a umožňuje hlbší záber do rodín postáv, do vzťahov medzi rodinnými príslušníkmi, nadriadenými a podriadenými vo vojenskej posádke a pod.

Kompozícia: chronologická

Skladá sa zo 14 kapitol (s názvom a s mottom - v niektorých kapitolách sú to aj celé ľudové piesne), v ktorých hlavná postava prerozpráva svoj príbeh. Rozprávač je v 1. osobe sg. (ja-forma) - Peter Griňov. Na konci diela sa mení rozprávač na 3. os., lebo autor v pozícii vydavateľa na konci 14. kapitoly dopovie osud hlavnej postavy a spomenie popravu Pugačovova. Zmieni sa, že rodinné zápisky priniesol vydavateľovi jeden z vnukov hlavnej postavy. Dátum vydania: 19. októbra 1836.

Forma:

Napriek historickej téme autor osvieži svoj text humorom (francúzsky učiteľ/outschitel/musjé - opilec a lenivec so zvláštnym prístupom k vzdelávaniu; veliteľ Mironov, ktorý bol pod papučou svojej ženy až tak, že ona fakticky riadila posádku; láskavý obraz oddaného sluhu Saveľjiča).

V texte sa nachádza aj prerozprávanie starej kulmyckej rozprávky, ktorú tam iste autor umiestnil, aby nám vysvetlil svoj postoj (možno aj sympatiu) k postave Pugačova. Rozprávku rozpovie Pugačov hlavnej postave Griňovovi - ide o príbeh orla, ktorý sa živí čerstvou krvou a žije iba 33 rokov, a havrana, ktorý sa živí zdochlinami a žije 300 rokov.

Orol a havran vyleteli spolu. Zrazu zbadali zdochnutého koňa; zleteli dolu a sadli sa naň. Havran ďobal a pochvaľoval si. Orol ďobol raz, ďobol druhý raz, mávol krídlom a povedal havranovi: "Nie, braček, havran; ak sa mám tristo rokov živiť mrcinami, radšej sa raz napijem živej krvi a potom nech sa stane, čo chce!"

V texte romantického diela sa nachádza aj lyrická báseň (vyznanie lásky Griňova krásnej Márii), ľudová zbojnícka pieseň (napr. Ej, nešumže, mati, dúbrava zelená) a listy, čím autor umocňuje zdanie, že ide o rodinné písomnosti z pozostalosti hlavnej postavy.

Téma: Láska Petra Andrejiča Griňova k Márii na pozadí bojov povstalcov

na čele s Pugačovom proti cárskym vojskám.

Miesto: Rusko

Čas: 18. storočie

Postavy:

Hlavná postava: Peter Andrejič Griňov: mladý, odvážny, tvrdohlavý, neskúsený, ľahkomyseľný, chce bojovať proti násiliu a bezhlavo, nepremyslene sa vrhá do boja proti zlu.

- nesúhlasí s Pugačevovým povstaním, ale čestnosťou a štedrosťou si získa jeho priazeň, ktorú neskôr využije na ochranu svojej lásky Maši

Vedľajšie postavy: - je ich málo

- sluha Saveljič: oddaný, rozvážny, múdry, šetrný, skromný

- Pugačov: bojovný, nebojácny, pobožný, múdry, vie sa odvďačiť, bystrý, rozvážny, no zároveň je zlosyn, vyvrhovateľ, zabijak...

- Švabrin: je síce vzdelaný, ale je podlý, zradca, udavač, násilník, klamár

- Rodina Mironových – slušná, pobožná, skromná, súdržná

- Katarína II.: štedrá a veľkorysá, spravodlivá, čestná

Kompozičná osnova:

1. EXPOZÍCIA: ( úvod) :- oboznámenie sa s postavami a prostredím

 V simbirskej dedine žije šľachtic Peter Andrejevič Griňov so svojimi rodičmi. V sedemnástich rokoch sa ho otec Andrej Petrovič Griňov rozhodne poslať k vojsku. Junák prichádza na Belogorskú pevnosť. Tam spozná kapitána Mironova, jeho ženu Vasilisu Jegorovnu a dcéru Mašu, do ktorej sa zamiluje.

2. KOLÍZIA: (zápletka) – zauzľovanie deja
Peter sa dostáva do rozporu so Švabrinom kvôli Maši. Nastáva medzi nimi súboj.

3. VYVRCHOLENIE – dej je napínavejší, vrcholia konflikty
Pugačovova družina prepadáva pevnosti, medzi ktorými je aj Belogorská.
Zabíjajú kapitána Mironova jeho ženu. Peter dostáva milosť od Pugačeva vďaka kožuchu, ktorý mu v minulosti podaroval. Odchádza do Oremburgu, kde hľadá pomoc. Keď nezíska podporu veliteľov, rozhodne sa zachrániť Mašu sám. Na svojej ceste stretáva znova Pugačova, ktorí sa mu rozhodne pomôcť. Spolu prichádzajú do Belogoskej pevnosti a vyslobodia Mašu, ktorá bola uväznená Švabrinom, ktorý sa s ňou chcel oženiť. Peter s Mašou sa rozhodnú ísť do otcovej dediny. Na ceste sa však musia rozdeliť, lebo Peter musí bojovať za vlasť. Hoci je povstalecký Pugačov zajatý, Petra obvinia so spolupráce s povstalcami. Dostáva sa do väzenia. Mária – Maša ide hľadať pomoc k cárovnej.

4. PERIPETIA: (obrat)
Cárovná po vypočutí Márie omilostí Petra. Ten je prepustený.

5. ROZUZLENIE:
Pugačov je popravený. Peter sa ožení s Mášou.

Pointa  = Človek by mal byť čestný, poctivý, zastávať sa spravodlivosti a byť hrdý na svoju vlasť. Svoju lásku by si mal ctiť a vážiť.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.022 s.
Zavrieť reklamu