Byl jsem Mengeleho asistentem (Bol som Mengeleho asistentom) (rozbor knihy)

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babuska (24)
Typ práce: Referát
Dátum: 18.02.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 658 slov
Počet zobrazení: 371
Tlačení: 19
Uložení: 18

Byl jsem Mengeleho asistentem (Bol som Mengeleho asistentom) (rozbor knihy) 

Kniha: Byl jsem Mengeleho asistentem (Bol som Mengeleho asistentom)

Autor: Miklós Nyiszli

Miklós Nyiszli

Miklós Nyiszli, * 17. júna 1901, Szilágysomlyó v Rumunsku. Bol maďarský a rumunský doktor a spisovateľ, väzeň nacistických koncentračných táborov a spolupracovník doktora Josefa Mengeleho. Medicínu študoval na univerzite v Cluj-Napoca, v nemeckom Kieli a titul doktora medicíny získal vo Wroclawi.

Po obsadení Maďarska nemeckými vojskami v roku 1944 a začatie likvidácie maďarských Židov, bol spoločne s rodinou v druhej polovici mája deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Dr. Nyiszli dostal táborové číslo A-8450 a vďaka svojej špecializácii na súdne lekárstvo bol zamestnaný ako asistent doktora Josefa Mengeleho. 

Jeho úlohou sa stalo vykonávania pitiev dvojčiat a trpaslíkov, ktorí zomreli počas Mengeleho experimentov. Okrem toho pôsobil aj ako ošetrujúci lekár pre členov sonderkommando a esesmany, ktorí pracovali pri plynových komôr a krematórií.

Keďže býval priamo v krematóriu II v Birkenau, mal veľmi dobrý prehľad o všetkom, čo sa dialo v plynových komorách. Stal sa tak priamym svedkom masového vraždenia židovského obyvateľstva.

V januári 1945 bol evakuovaný do KL Mauthausen. Po trojdňovom pobyte v tamojšej karanténe bol prevezený do tábora v Melku. Nakoniec bol oslobodený 5. mája 1945 v KL Ebensee. Jeho žena a dcéra vojnu tiež prežili.

Po vojne už nikdy neprevádzkoval lekársku prax. V októbri 1947 ako svedok vypovedal pred Medzinárodným vojenským tribunálom v Norimbergu.

Krátko po vojne spísal dr. Nyiszli svoje spomienky na pobyt v Auschwitz-Birkenau. Neskôr boli preložené do mnohých jazykov.

Bol som Mengeleho asistentom

prvé vydanie 1946

ŽÁNER: literatúra faktu autobiografické prvky

Stručná charakteristika:

Svedectvo väzňa (patológa) zamestnaného u doktora Mengeleho o fungovaní koncentračného tábora Osvětim- Brezinka ao neľudských nacistických praktikách pri vyhladzovaní Židov.

Námet:

Josef Mengele

Dr. med. Dr. phil. Josef Mengele, bol nemecký lekár SS, ktorý počas druhej svetovej vojny na väzňoch v koncentračnom tábore Osvienčim vykonával morbídne a sadistické experimenty. Osobne poslal vyše 400 000 väzňov do plynovej komory. Po vojne utiekol z Nemecka a žil skryto za hranicami až do svojej smrti v Brazílii kde bol potom identifikovaný na základe testov DNA.

Vďaka dvadsaťjeden mesiacom pobytu v Auschwitz bol neskôr známy ako “Anjel smrti”. Obyčajne pôsobil v lekárskej delegáciu, ktorá kontrolovala prichádzajúce väzňa a vyšetrovala, ktorí sú vhodní pre prácu a experimenty a ktorí budú okamžite poslaní do plynovej komory.

Dostal príkaz, aby sa zaoberal možnosťou, ako umelo zvýšiť pravdepodobnosť, že žena porodí dvojčatá, prípadne x- Cata. Už na začiatku druhej svetovej vojny bolo totiž Hitlerovi a jeho poradcom jasné, že aj nemecká žena je tehotná deväť mesiacov, a tak skoro nebude dostatok Nemcov pre ovládnutie celého sveta. Väčšina detí, vybraných na jeho experimenty, boli Rómovia držanie v Auschwitz. Najmenej raz sa pokúsil umelo spojiť dvojčatá zošitím ich tepien dohromady. Zaujímal sa aj o trpaslíkmi a často na nich robil svoje experimenty.

PROSTREDIE, DOBA: Auschwitz / Osvienčim – 1944-1945

HLAVNÉ MYŠLIENKA:

Pohľad na druhú stranu koncentračného tábora. Svedectvo zachytávajúce hrôzy experimentov.

JAZYK A SYL

  • spisovný jazyk
  • strohý a priamočiary

KOMPOZÍCIA

  • chronologická kompozície
  • redakčný poznámky, ktoré dopĺňajú, opravujú či spresňujú fakty v rozprávaní
  • členené na 40 kapitol, vyhlásení a dôvetok

Dej

Táto kniha je veľmi významná predovšetkým unikátnosťou tohto svedectva. Prináša pohľad do fungovania koncentračného tábora a do samotnej vnútornej štruktúry sonderkommando. Hoci Nyizszli nikdy netrpel hladom, ani nebol nútený žiť v neľudských podmienkach. Jeho život však bol v tom istom, či dokonca väčšom riziku. Jeho záchranou bolo jeho skvelé vzdelanie v odbore medicíny. 

Ako pomocník Mengeleho bol svedkom neľudských pokusov, vrážd a pitiev. Sledoval tisíce ľudí na ich ceste do plynových komôr. Niekoľkokrát bol skoro zabitý pri pravidelnej čistke sonderkommando. Vďaka svojej usilovnej a poctivej práci sa dostal do priazne dr. Mengeleho a získal možnosť stretnúť sa, so svojou ženou a dcérou, ktoré boli tiež umiestnené v koncentračnom tábore. 

Jeho známosti mu pomohli zachrániť jeho rodinu pred istou smrťou. Boli odoslané do pracovného tábora a po vojne sa zase stretli. Popis samotného tábora je nepresný a nepodrobný. Svoje svedectvo napísal Nyizsli bezprostredne po vojne a tak nemal možnosť si údaje overiť. Táto skutočnosť na druhú stranu dodáva na realistickosti jeho svedectvo.

ZAUJÍMAVOSŤ

Na základe jeho knihy natočil v roku 2001 americký režisér Tim Blake Nelson film Šedá zóna. Dr. Nyiszliho v ňom zahral Allan Corduner.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Diskusia: Byl jsem Mengeleho asistentem (Bol som Mengeleho asistentom) (rozbor knihy)

Pridať nový komentár


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.015