Anna Kareninová - Lev Nikolajevič Tolstoj

Zo začiatku je to vyrovnaná žena, ktorá nadovšetké miluje svojho syna, pôsobí vznešene, je citlivá, mladá a veľmi pekná, jej manžel mal významné postavenie na ministerstve, bol finančne zabezpečený a to ju na ňom priťahovalo. Svojho manžela nemiluje vrúcnou láskou, cíti k nemu skôr úctu. Veľmi túžila po skutočnej láske a tú spoznáva vtedy keď stretáva grófa Vronského.

Anna je šťastná, stávajú sa milencami, k svojmu manželovi je odmeraná, chladná, všetko mu povedala, veľmi trpí tým, že by mala stratiť svojho syna po vyhrážkach svojho muža. Čaká s Vronským dieťa, ktoré sa aj narodí, potom spolu odchádzajú do Talianska na vidiek. Postupom času ale dochádza v ich vzťahu k problémom hádkam a nedorozumeniam, pretože Anna žiarlila, histerické záchvaty, Anna prestala Vronskému dôverovať. Stratila svoju rodinu, syna, úctu spoločnosti, a mala pocit, že stráca aj jeho lásku – bola psychicky na dne, zúfalá sa rozhodla skončiť svoj život pod kolesami vlaku.
Vronskij – je to sebavedomý, hrdý, pekný mladý muž (gróf), žije ľahtikárskym životom, užíval si život, mal viacero nezáväzných vzťahov. Bol spoločenský, rád sa zabával. Vrťah s Annnou ho zmenil chcel si ju zobrať za ženu a nebál sa svoju lásku k Anne ukázať aj pred konzervatívnou vyššou spoločnosťou.

Karenin – bohatý, úspešný muž, mal významné postavenie, záležalo mu hlavne na tom, čo si o ňom a jeho rodine myslia ostatný. Tomu svedčí aj situácia, keď Anna sa mu prizná, že ľúbi iného a on jej povie aby pred ostatnými vyzerali stále ako manželia a ona si nemusí plniť manželské povinnosti, bezcitný voči synovi aj voči Anne (to, že synovi povedali, že je mŕtva).

Levin – rozumný človek, úprimný, čestný, citlivý, nežný, trpezlivý. Bol zaľúbený do Kity. Keď ju prvýkrát požiadal o ruku odmietla ho. Druhýkrát súhlasila. Mali spolu dieťa. Rád premýšľa. Je autobiografickou postavou. Nenavyšoval sa nad ostatnými ľuďmi. Žije plnohodnotným životom. Na vonok nevyzerá ťak očarujúco ako Vronskij, ale vyžaruje z neho vnútorná krása.
Ruská spoločnosť v 19. storočí – bola konzervatívna, záležalo im na názoroch ostatných – nebola im cudzi pretvárka, boli povrchný a pokritecký – odsudzovali vzťah Vronského a Anny, ale pritom skoro každý mal milenca alebo milenku. Záležalo im na postavení a na majetku a preto unávali len manželstva z rozumu tj. pre peniaze.
ZONES.SK - Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/citatelsky-dennik/2486-anna-kareninova-lev-nikolajevic-tolstoj/