Chrám Matky božej v Paríži - Victor Hugo

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 09.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 317 slov
Počet zobrazení: 5 411
Tlačení: 616
Uložení: 587
Dej sa odohráva v 15. storočí v Paríži. Koná sa oslava Bláznov, Parížsky ľud sa rozhodol zabaviť voľbou kráľa bláznov. Mal to byť najškaredší človek. Stal sa ním Quasimodo z chrámu Matky božej. Bol nalezenec a ujal sa ho arcidiakon Frollo. Vychoval ho za zvonára. Quasimodo mal zvony veľmi rád, ale ako 10 ročný od nich ohluchol.

Okrem toho bol krivý, hrbatý a na 1 oko slepý. Keď ho niesli na nosidlách ako kráľa bláznov, spoznal krásnu cigánku Esmeraldu, ktorá si na živobytie zarábala spevom, tancom a fígľami s kozičkou Drali. Jej matka sa zo zúfalstva zavrela do vežičky, žila ako pustovníčka z milodarov, lebo jej dcéru uniesli cigáni. Matka mala jednu črievičku, Esmeralda druhú. Esmeralda sa páčila Frollovi, ale aj Pierovi Dramatikovi. Frolo ju dal Quasimodovi uniesť, ale zachránil ju kapitán Phoebus, do ktorého sa zaľúbila. Piera na dvore divov, v najchudobnejšej parížskej štvrti, chitili žobráci, chceli ho obesiť, ale mohla ho zachrániť žena z dvora divov, ktorá by sa za neho vydala, ale nie na celý život.

Zľutovala sa nad ním Esmeralda. Keď sa Esmeralda stretla s kapitánom, žiarlivý Frollo ho bodol, ušiel, kapitána našli vojaci a pri ňom omdletú Esmeraldu. Obvinili ju z vraždy kapitána a z čarodejníctva. Kapitán neskôr na Esmeraldu zabudol a oženil sa s bohatou ženou. Esmeraldu odsúdili na smrť obesením. Pri mučení sa priznala, že je čarodejnica. V deň, keď ju mali obesiť, ju uniesol Quasimodo, dostala sa do rúk Frollovi, Frollo ju dal do veže k pustovníčke, v ktorej spoznala svoju matku. Esmeraldu obesili, jej matka umrela, Quasimodo zhodil Frolla z veže, lebo ho obvinil so smrti Esmeraldy a potom zmizol. O dva roky našli v pivnici, kde hádzali mŕtvoly, ženskú kostru v bielych šatách s vrecúškom na krku, ako ju objíma mužská kostra s krivou chrbticou a jednou nohou kratšou. Keď ich chceli rozdeliť, rozpadli sa na prach. Quasimodo je človek ošklivý, ale je schopný konať dobré skutky.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Victor Hugo

Victor Hugo

Victor Marie Hugo bol francúzsky básnik, prozaik, dramatik, románopisec, politik a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov francúzskeho romantizmu.

Literárne diela:
The Man Who Laughs
Les Misérables
Toilers of the Sea
Odes et Ballades
Ninety-Three
Bug-Jargal
Les Rayons et les Ombres
The Last Day of a Condemned Man


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.012