Utrpenie mladého Werthera - Johan Wolfgang Geothe

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 09.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 322 slov
Počet zobrazení: 8 167
Tlačení: 668
Uložení: 672
Dielo je písané formou listov, Werther píše priateľovi Wilhelmovi. Werther odchádza z miesta, kde žil, teší sa zmene. V novom prostredí si nachádza priateľov z radov chudobného ľudu. Je však prijatý aj do vyšších kruhov. Cestou na ples sa zoznámi s očarujúcim dievčaťom, no dozvedá sa aj o tom, že už je zasnúbená.

Tu začína jeho veľké utrpenie. S Lottou si rozumie, majú veľa spoločných záľub, je duchaplná, má podobné názory. Werther ju obdivuje, ako sa dokáže postarať o svojich súrodencov. Zdieľa s ňou jej osud. Cíti, že Lotte si s ním rozumie lepšie ako so svojím snúbencom Albertom, preto odchádza, prijme miesto vyslanca u grófa. Nachádza tu nepríjemného spolupracovníka, hovorí o ňom, že je to ten najpunkártičkáreší človek, aký len existuje, s ničím nie je spokojný. Ani tu ho neopúšťajú spomienky na Lottu. Dozvedá sa o svatbe Lotty s Albertom. Požiada dvor o prepustenie, prijme iné miesto. Knieža nemá pochopenie pre Wertherove city.

Werther opúšťa knieža, vracia sa na miesto, kde sa zoznámil s Lottou, pretože nikde nenašiel pokoj a porozumenie. Jeho láska rastie zo dňa na deň. Čoraz častejšie sa prestáva obládať. Albert začína žiarliť, lebo Werther navštevuje Lotty veľmi často. Werther sa stretne s paholkom, ktorého trápi taký istý osud, ako jeho. NIečo ho k tomuto človeku priťahuje, lebo neovládol svoje city, ženu, ktorú nedostal, zavraždil. Wertherom táto skutočnosť strašne otriasla. Aj keď Lotty sľúbil, že k nim nepríde skôr ako na vianoce, prišiel sa vrúcne rozlúčiť, pod zámienkov náhleho odchodu. Od Alberta si vypožičia pištole. Doma si dá zbaliť všetky veci, napísal rozlúčkové listy, posmeľuje sa k činom, ktoré si vytýčil. Chce umreiť pre Lotty, pre jej dobro. Zastrelil sa. Lotty s Albertom žialia nad jeho smrťou, Lotty dostala nervovú horúčku. Werthera pochovali tam, kde si vybral, nepochovali ho duchovný, iba jednoduchý ľudia. Prosil, abyho pochovali v šatách, v ktorých sa stretol s Lotty prvá krát. Do truhly si žiadal vložiť stuhu, ktorú mu Lotty darovala na narodeniny.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang von Goethe

Johann Wolfgang Goethe bol nemecký básnik, dramatik, humanista, vedec, politik a mysliteľ.

Literárne diela:
Italian Journey
The Sorrows of Young Werther
The Green Snake and the Beautiful Lily
Elective Affinities
Theory of Colours


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.014