Ťapákovci - Božena Slančíková Timrava

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 25.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 827 slov
Počet zobrazení: 12 637
Tlačení: 625
Uložení: 612

Ťapákovci - Božena Slančíková Timrava 

Dej sa začína opisom prebúdzajúcej sa prírody a ľudí náhliacich sa do práce na poli po zimnom odpočinku. Iba na jednom dvore chlapi postávajú a nehrnú sa do práce, na dvore u Ťapákovcov. Tí rozmýšľajú či ísť v tento deň keď do práce sa vždy púšťajú v Piatok a dnes je Streda.

Rodina Ťapákovcov je veľmi početná - štyria bratia so ženami a deťmi, piaty brat Mišo- ešte neženatý a sestra Anička- mrzáčka, ktorej ešte za malička zničila choroba nohy a teraz nemôže chodiť, no na tvár je to veľmi pekné dievča.

Kým žili rodičia mali sa ešte dobre ale keď matka zomrela, zostali ako stádo oviec bez pastiera, otec im zomrel už dávno pred matkou. Podľa bratov by teraz gazdom mal byť najstarší, no ženy sa dohodnúť nemôžu. Najstaršia nevesta- Iľa si myslí, že jej patrí žezlo no ostatným sa to nepáči, najmä nie Aničke. Iľa si robí podľa svojho a tak sa strácajú obyčaje u Ťapákovcov zakorenené.

Mužom vždy nadáva, rozkazuje, no tý ju buď nechcú počuť alebo si z nej robia posmech. Jediný kto to nenechá nikdy len tak je Anička, tá vždy niečo povie a čo medzi nimi vyvolá roztržku. Jej najväčším želaním, či vlastne rozkazom je postaviť dom aby sa mohli aj s manželom Paľom oddeliť od ostatných členov rodiny. Podľa nej je nezdravé keď toľko ľudí býva spolu v jednom dome, škodí to zdraviu, lebo je tam vždy dusné ovzdušie. Anička nikdy nenechala aby im nadávala keď sa už chlapi nedokázali sami brániť, vyčítala jej všetko čo jej na um prišlo.

Najväčší Aničkiným trápením bola láska, ktorú cítila k bratancovi Jankovi Fúzakovie. Keď Anička bola malá a postihla ju choroba, Jankov otec radil jej rodičom aby ju n kríž priklincovali, že sa ona narovná. Anička v zlosti priala svoju chorobu jeho synovi Jankovi, no na oplátku sa do neho zaľúbila. Aj teraz keď vstúpil do izby, sa jej srdce rozbúchalo túžbou po ňom. Prišiel sa spýtať chlapov či už boli orať, lebo on už bol. Keď odišiel ani toto Iľa nenechala len tak, vyčítala im že to len oni sú taký lenivý, že nešli orať ako ostatný chlapi. Po Jankovom odchode sa Paľo pobral do stajne spať a Iľa hneď za ním, znova začala s tým istým aby postavili dom a aby odišli tam bývať, no Paľo ju nepočúval ani po tom keď sa mu vyhrážala že ho opustí.

Večer v izbe sedeli všetci spolu, najedli sa no upratať nebol kto, to nechávali na Iľu keď už je gazdiná. Vo dverách stojí najmladší Mišo- tiež láskou trápený, chce si vziať dievča- Katu a bratia mu nedovolia aj teraz opretý o dvere len na ňu myslí, ostatný bratia zhovárajú sa o ovciach- kedy ich pôjdu kúpiť. Mišovi ponúkajú dievča bohatého pána a robia si z neho aj žarty. Všetci sedia ticho v izbe. Anička je v duchu veľmi nahnevaná. Anička je najšikovnejšia krajčírka v okolí, tak si na seba aj zarába. Doniesla jej aj žena Janka Fúzakovie, čepiec ušiť a to ju veľmi hnevá. Teraz keď Iľa nie je doma dovolili si ju ohovárať a kritizovať ju, potom všetci stíchli, o niečo neskôr bolo počuť ako niekto dvere otvára. Aničke srdce poskočilo, myslela si že Janko si ide k nim posedieť. Keď sa dvere otvorili Aničku zalial hnev, bola to Mara- Janková žena. Rozprávala sa ona aj s Aničkou, no keď videla, že s ňou to asi nepôjde dala sa do reči s ostatnými ženami, neskôr za ženou prišiel aj Janko, odišli až neskoro večer. Pre Aničku to bolo nepríjemné sledovať celý večer tých dvoch spolu.

Keď odchádzali domov bola s nimi aj Zuza- žena prostredného z bratov. Keď sa vrátila mala radostnú správu- počula ako sa Iľa hlási do služby v škole a že ju priali, no nebola to len radosť ale aj hanba najmä na Paľa, že ho žena chce opustiť.

Keď Paľo odišiel z dediny, Iľa využila príležitosť a odišla. V dome nikomu nechýbala a v škole jej bolo dobre. Každý deň bolo do dvora Ťapákovcov počuť jej smiech a veselý hlas. Každý deň čakala Paľa domov, že príde aj za ňou aby ju odviedol domov, no Paľo neprichádzal. Bola netrpezlivá a to si na nej všimli všetci. Keď sa už konečne vrátil, večer už ani dvere nezamykala, spávala oblečená- pripravená hneď s ním odísť keď po ňu príde, ale on neprichádzal. Raz keď s chlapmi oslavoval návrat a kúpu oviec, podnapitý šiel za ňou. Vytiahol ju z postele no ona nešla s ním.

O niekoľko dní si ju zavolal notár. Dal jej na výber či chce byť babicou alebo slúžiť v škole obe vraj vykonávať nemôže. Vybrala si zostať babicou. Neskôr sa aj tešila, že jej notár slúžiť nedovolil. Paľo odišiel od súrodencov a postavili si vlastný dom s Iľou.

Mišo bol na vojne a pomaly zabúdal na Katu, aj listy písal veselšie. Iba Anička sa vždy trápi kvôli Jankovi, vždy večer pozerá k jeho domu a praje si aby na ten svet nebola nikdy prišla.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava bola slovenská prozaička a dramatička.

Video: Ťapákovci - Božena Slančíková TimravaOdporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.036 s.
Zavrieť reklamu