Zóny pre každého študenta

Tri gaštanové kone – Margita Figuli

Tri gaštanové kone – Margita Figuli

lit. druh: epika

• lit. žáner: psychologická naturistická novela; je označovaná aj ako rozprávka

téma: príbeh lásky 2 mladých ľudí, ktorí musia prekonať nejednu prekážku, aby našli svoje vysnívané šťastie, ktoré sa volá život

miesto a čas deja: Orava a dediny Turiec, Leštiny, okolitá príroda; čas bližšie neurčený

kompozícia: rozprávková kompozícia boj dobra a zla, happyend

postavy: Peter je veľmi odvážny, skromný, charakterný, pracovitý a vytrvalý, nadovšetko verný svojim mravným zásadám, stelesňuje dobro, ale nie je ideálny, aj on má pokušenie porušiť svoje zásady, je zžitý s prírodou, nachádza v nej priateľa a útočisko

Jano Zápotočný – Petrov pravý opak, je síce bohatý, ale zato surový, bezcitný, sebecký, nemravný, je beštia 

Magdaléna Maliariková – jemná, nežná, citlivá, nevinná, poslušná, túži po skutočnej a úprimnej láske, po šťastí
St. Maliarička – pachtí len za peniazmi, ktoré ju spravili bezcitnou a bezcharakternou; jej muž je dobrák od kosti, je pod papučou

Tri gaštanové kone obsah:

dej: Peter je sirota. Rodičia mu zomreli pri požiari. Živí sa skupovaním dreva. Svoje detstvo prežil v Turci. Viažu sa mu naň krásne spomienky. Spoznal tu totiž Magdalénu, do ktorej sa zaľúbil. Teraz ide za ňou, aby ju požiadal o ruku.
Na ceste sa stretáva s Magdaléniným bratrancom, ako spolu s Janom Zápotočným pašujú kone z Poľska. Dozvedá sa, že aj Jano ide požiadať Magdalénu o ruku.

Na druhý deň sa Peter po dlhom čase stretáva so svojou vyvolenou. Zachráni ju spod rozzúrených konských kopýt. Hoci sa s ňou potrebuje porozprávať o tom, čo cíti, v strachu o jej život ju zanesie matke.

Situáciu využíva Jano, ktorý Magdalénu požiada o ruku. Jej matka súhlasí, napriek dcérinmu odporu. Keď sa to dozvie Peter, je rozhodnutý odísť preč, aj keď veľmi túži počuť pravdu od samotnej Magdalény. V krčme ho presvedčia, aby ostal aspoň na pálenie svätojánskych ohňov. Priaznivé okolnosti ho tu spájajú s Magdalénou. Spolu sa skryjú v hore.

Tu sa jej Peter vyznáva zo svojich citov a ona mu ich opätuje a dáva mu tri úlohy, ktorých splnením jej potvrdí svoju lásku. 1.aby postavil pre nich príbytok, 2.aby sa vzdal túlania po svete, 3.aby pre ňu prišiel na 3 gaštanových koňoch, keď to všetko splní. Dovtedy bude ona odďaľovať svadbu so Zápotočným, do ktorej ju donútila matka. Nanešťastie si to všetko vypočul aj Jano, ktorý Magdalénu hneď po Petrovom odchode zneužil, aby ju tak k sebe pripútal. 

Peter teda odchádza do Turca. Trvalo mu 2 roky, kým splnil to, čo sľúbil milovanej Magdaléne. A tak sa pobral za ňou na 3 gaštanových koňoch. V dedine sa dozvedá, že Magdaléna je už vydatá. Pre Petra je to rana, no aj tak ide do Leštín vyjasniť si to s Magdalénou. Celá dedina je plná rečí o ich nešťastnom manželstve. Peter nájde Zápotočnovcov pracovať na poli. Vidí ako Jano bezcitne zaobchádza s koňom i so svojou ženou. Zhrozený Peter ho zrazí na zem a  Magdalénu znova zachráni spod konských kopýt.

Keď sa Jano preberie útočí na Petra, ale vtedy už Magdalénin krik privolá pomoc. Magdaléna ťažko ochorie a hoci ju obchádza smrť, zázrakom sa uzdraví. No Jano ju neprestáva trápiť, núti ju pozerať sa na to, ako týra koňa. Splašené zviera zabije Jana. Pochovajú ho, no Magdaléna je ešte istý čas zakríknutá. Peter si ju získava nežnosťou a láskou. Zosobášia sa aj proti vôli starej Maliaričky. Odchádzajú domov do Turca na 3 gaštanových koňoch.

Záver: mýtus o návrate strateného raja, ktorý predstavuje ich spoločné detstvo, Peter hovorí: „A nič si už viac nežiadam, len aby to, čo nás spojilo, zostalo medzi nami neporušené navždy.“

idea: iba húževnatosťou, vytrvalosťou a čestnosťou môžeme dosiahnuť svoj vytúžený cieľ, svoje šťastie (ako Peter)

* je tu mnoho biblických motívov a odkazov na Sv. písmo, panteizmus

* dielo vyznieva ako oslava vytrvalosti hl. hrdinu, ktorý sa aj napriek všetkým problémom  nevzdal svojich mravných ideálov, oslava muža, ktorý dokáže zaprieť aj sám seba, keď je presvedčený o správnosti svojho konania

* gaštanové kone sú v diele veľmi dôležité, tvoria rámec celého diela – sú na jeho začiatku i na konci, jeden gaštan. kôň sprevádza Petra celým dielom, je jednou z postáv, Peter si s ním rozumie a ono, hoci je zviera, súcití s Petrom ako jeho priateľ; gaštanové  kone symbolizujú smrť a pomstu, ale aj pomoc, perspektívu, život a šťastie. „Kone v podaní Margity Figuli hrajú úlohu prírody, prirodzenosti života: sú mierou, podľa ktorej sa rozpoznáva hodnota človeka.“

Zones.sk – Najväčší študentský portál
https://www.zones.sk/studentske-prace/citatelsky-dennik/3678-tri-gastanove-kone-margita-figuli/