Kto chytá v žite - Salinger

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: anika (25)
Typ práce: Referát
Dátum: 04.06.2011
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 981 slov
Počet zobrazení: 50 758
Tlačení: 1 478
Uložení: 1 388

Jerome David Salinger:

Americký prozaik, narodil sa 1.1.1919 v obchodníckej rodine v New Yorku. Absolvoval vojenskú akadémiu, pokračoval v štúdiu na Ursinus University, kde však prepadol hneď v prvom semestri. Počas 2.sv.s. bojoval v radoch americkej armády na európskom západnom fronte, po vojne bol hospitalizovaný v psychiatrickom ústave. V Nemecku sa stretol so svojím ideálom E. Hemingwayom. V r. 1947 sa vrátil späť do USA. V r. 1955 sa oženil a manželke Claire  venoval dielo „Franny“, mali dve deti (Matthew a Peggy). Po 13 rokoch sa rozviedli. Svetový úspech dosiahol psychologickým románom Kto chytá v žite, ktorý je svojráznym obrazom života a problémov mladého dospievajúceho človeka.

Kto chytá v žite

 

Kompozícia:

Román sa skladá z 26 kapitol označených číslami a je rozprávaním Holdena (hl. postava) v 1. os. sg., ten v sanatóriu popisuje 3 dni svojho života, to znamená svoje putovanie zo školy v Pencey, odkiaľ ho vylúčili, domov do New Yorku.
 

Forma:

Autor používa hovorovú reč mládeže: frazeologizmy („na fľaku umrieť“), módne slová („senzačne“), slang („psina, klako, zírať“), vulgarizmy („poondiata škola, prisámbohu“), vtipné dialógy.
 

Hlavné postavy:

Holden Caulfied – 16-ročný chlapec, často strieda školy, hoci je veľmi talentovaný. Dospelých pokladá za pokrytcov a nepriateľov, ich svet nenávidí a zároveň chce byť dospelým. Túži po slobode, láske a skúsenostiach, ale je ešte citovo nezrelý. Nevie sa prispôsobiť pretvárke a krutosti, ktoré vládnu vo svete dospelých.
Phoebe – Holdenova 10-ročná zbožňovaná sestrička, je veľmi šikovná, vždy chápe, preto sa rozpráva najradšej s ňou, podľa Holdena je neskazená a jedinečná.
Allie – Holdenov mladší brat, umrel na leukémiu. Holden jeho stratu veľmi ťažko znáša a často naňho spomína.
D.B. – Holdenov starší brat, písal poviedky, ktoré Holden rád čítal, odišiel do Holywoodu robiť prostitúta
Stradlater – Holdenov spolubývajúci na izbe v internáte, samoľúby frajer, ktorý zbalil každú babu, dokonca i Jane Gallagherovú, ktorá bývala blízko Holdena a zažili spolu prvú nesmelú lásku.
Ackley – samotár z vedľajšej izby, nikdy si nečistil zuby, mal plnno uhrov, divnú povahu a nenávidel Stradlera
Sally – namyslené snobské dievča, ktoré strávi s Holdenom popoludnie v divadle a na klzisku, Holden jej navrhol, aby s ním odišla preč
Ostatné postavy: prof. Spencer – asi 70-ročný profesor, ktorý ešte stále učil; Antolini – Holdenov bývalý učiteľ

Dej:

Začína sa predstavením hlavného hrdinu Holdena a jeho vylúčením zo strednej školy v Pencey, čo sa nestalo po prvý raz. Na škole sa odohráva tradičný rugbyový zápas, avšak Holden nemá náladu ho sledovať, pretože je chladno a je znechutený zo svojho vylúčenia, i keď si to neberie príliš k srdcu. Je sobota poobede, Holden môže odísť z internátu až v stredu, a tak sa rozhodol, že navštívi svojho prof. dejepisu Spencera. Aj ten ho nechal prepadnúť, ale Holden ho mal svojím spôsobom rád. Keď si vypočul profesorove básne, vrátil sa na internát. Na izbu ho prišiel otravovať Ackley, spolubývajúci z vedľajšej izby. Zmizol, až keď sa vrátil Stradlater, s ktorým sa Holden pohádal pre Jane. Pobijú sa a Holden sa rozhodne zmiznúť zo školy s tým, že sa bude do stredy poflakovať po New Yorku. Bál sa ísť priamo domov, chcel vyčkať, kým hnev rodičov opadne.

Do NY cestoval vlakom spolu s matkou svojho spolužiaka, klamal ako sa len dalo. V NY s ubytoval v hoteli, pozoroval oknom ostatných hostí. Zatúžil zatelefonovať sestričke Phoebe. Šiel do hotelového baru na drink, ale skončil vďaka veku pri coca-cole. Sadol si ku trom ženám, s ktorými si zatancoval. Cestou výťahom sa dal nahovoriť od liftára na prostitútku, s ktorou aj tak nič nemal. Na druhý deň si dohodol rande so Sally, ktorú pozval do divadla na hru, v ktorej hrali jeho obľúbení herci. Mal kopu času, tak šiel na Brodway zohnať sestričke jednu platňu, pri čom zažil milú príhodu, ktorá mu zdvihla náladu. V C. Parku hľadá Phoebe, ale nenájde ju. Potom sa stretol so Sally, idú do divadla a na klzisko, kde sa pohádajú. Sally urazená odchádza. Holden ide do kina, fláka sa taxíkom, v jednom bare sa spije na mol, zavolá Sally a túla sa nočným mestom. Túži po Phoebe a tak sa tajne vkradne do bytu, zistí, že rodičia nie sú doma. Phoebe uhádla, že ho vyhodili, vyčíta mu, že mu je všetko jedno. Pýta sa, koho má vlastne rád a čím by chcel byť. Po návrate rodičov tajne vykĺzol z bytu, a odišiel nocovať k bývalému učiteľovi Antolinimu. Ale keď ho prebudí Antoliniho hladkanie po hlave, vyľakaný odíde na stanicu.
Holden sa rozhodne utiecť z NY ďaleko na západ. Sestre chce vrátiť finančnú pôžičku, ale Phoebe príde i s kufrom, rozhodnutá, že pôjde s ním. Mení teda plán a popoludnie strávi s malou v ZOO, na kolotočoch a sľúbi jej, že pôjdu spolu domov. Príbeh končí, Holden opísal pár týždňov po návrate domov.

Charakteristika diela:

Dej je veľmi jednoduchý. Ide o príbeh chlapca Holdena, ktorého už tretí raz vyhodia zo školy. Bojí sa návratu domov, preto sa tri dni túla po NY a stretáva pritom rôznych ľudí, odsudzuje ich amorálnosť, faloš, pretvárku. V tomto čase zažíva smutné chvíle a spomína na svojich súrodencov. Má rád deti a nechce, aby padali do tejto priepasti faloše, pokrytectva, nechce, aby z nich vyrástli ľudia ako sú v tom čase dospelí. I napriek tomu, že dospelých nenávidí, spontánne ich napodobňuje (fajčí, pije). Keď si začneme myslieť, že Holden začne rozprávať životopis, oznámi nám, že sa mu nechce. Vymyká sa zo stereotypu. Nechce upútať pozornosť svojím menom, životom a určitú chvíľu sa snaží byť utajený. Holden sa rád zabával na blbcoch a perverzných typoch ľudí. Nenávidel aj školu, pretože tu tiež bolo mnoho pokrytcov a pajácov, ktorí však boli vzdelaní.. Dôveroval len deťom. Túžil po láske a čistých medziľudských vzťahoch. Sníva, že je obrátený chrbtom k priepasti a čelom k žitnému poľu, kde sa hrajú deti.

V diele nie je dej tak podstatný ako psychoanalýza Holdena. Autor chce týmto dielom povedať, aby sa ľudia správali prirodzene, zmenili sa a nezaujímali sa len o seba. Táto kniha sa nesnaží ukázať ideálneho človeka, ale odhaľuje nedostatky medziľudských vzťahov. Reč hlavnej postavy je živá, hovorová.
 

Hlavná myšlienka:

Holden má rád malé deti, ktoré chce chrániť pred nástrahami a zlobou – chce byť tým „kto chytá v žite“, záchrancom, ktorý nedovolí deťom hrajúcim sa v žitnom poli (v ich detskom svete) spadnúť do priepasti, symbolizujúcej falošný svet dospelých, ktorý on už zbadal. Je to revolta americkej dospievajúcej mládeže, ktorá sa nemohla zmieriť so zaužívanými konvenciami sveta dospelých.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Jerome David Salinger

Jerome David Salinger bol americký prozaik.

Literárne diela:


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.021