Dômyselný rytier Don Quijote De La Mancha - Saavedra

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 183 slov
Počet zobrazení: 14 349
Tlačení: 962
Uložení: 990
- dvojdielny román, pôvodne písaný ako paródia na rytierske romány. Podáva obraz človeka a jeho večnej túžby po ideály pravdy, slobody a spravodlivosti; dvojica hlavných hrdinov Don Quijote a jeho sluha Sancho Panza predstavuje dvojaký pohľad na svet - rytierstvo čistého srdca a zdravý sedliacky rozum.
Don Quijote číta rytierske romány, až sa z toho zblázni a chce obnoviť zašlú slávu potulného rytierstva.

Preto sa na koňovi Rocinantovi vypraví so svojím poživačným a odvrávavým sluhom Sanchom do sveta, aby vykonal hrdinské činy na oslavu svojej vyvolenej dámy Dulcinei z Tobosa, ktorá je však v skutočnosti obyčajnou kraviarkou. Quijote chce pomáhať chudobným a slabím, chrániť siroty a vdovy a konať dobro. Prežíva množstvo dobrodružstiev - dáva sa pasovať krčmárom za rytiera, o ktorom si myslí, že je hradný kastelán. Zaútočí na stádo oviec, ktoré považuje za nepriateľa. Najznámejším jeho dobrodružstvom je boj s veternými mlynmi, ktoré považuje za obrov. Napriek mnohým neúspechom sa nikdy nevzdáva a za svoje ideály je vždy ochotný položiť aj život.

Nakoniec ho pošliape stádo svíň. Don Quijote zomiera, ale jeho ideály pretrvávajú, pretože Sancho mu sľúbi, že v jeho činoch bude pokračovať.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 3.7)

:: Prihlásenie



Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.017