Premena - Franz Kafka

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča babenka123
Typ práce: Maturita
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 183 slov
Počet zobrazení: 10 368
Tlačení: 745
Uložení: 683
Je to poviedka; groteskno-strašideľný príbeh premeny obchodného cestujúceho Gregora Samsu na obludný hmyz. Celá rodina sa ho štíti a obmedzuje styk s ním na najmenšiu mieru. O jedlo sa mu stará sestra Margita. Gregor sa o seba nestará, prepadá animálnemu spôsobu života v súlade so svojou hmyzou podobou, ale svoju ľudskú podstatu nestráca, je stále schopný citových prežitkov.

S plynúcim časom rodinná nenávisť voči Gregorovi rastie, lebo stála prítomnosť postihnutého v dome im prekáža. Sestra hrá novým podnájomníkom na husle aGregor, očarený jej hudbou, sa vkradne do miestnosti. Tí, zdesení pohľadom na Gregora, dávajú výpoveď. Sestra trvá na tom, že sa musia nešťastníka zbaviť. Rodina ho zamkne v miestnosti. Gregor s dojatím a láskou spomína na svojich blížnych, sily mu ubúdajú a nakoniec umiera. Posluhovačka oznamuje jeho skon slovami: “Poďte sa pozrieť, ono to zdochlo, leží to tam načisto zdochnuté...”. Rodina túto správu prijíma s úľavou a spoločne si po niekoľkých mesiacoch vyjdú za mesto a rozprávajú sa o vyhliadkach do budúcnosti.

V tomto diele Kafka sugestívnym spôsobom opisujeľudské odcudzovanie sa v rodinnom kolektíve. Fantastická Gregorova premena predznamenáva postupy surrealistickej literatúry.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 3.9)

O autorovi: Franz Kafka

Franz Kafka

Franz Kafka bol nemecky píšuci spisovateľ židovského pôvodu, jeden z najvýznamnejších prozaikov svetovej literatúry 20. storočia.

Literárne diela:
A Hunger Artist (collection)
In the Penal Colony
Josephine the Singer, or the Mouse Folk
First Sorrow
A Little Woman
A Hunger Artist
Description of a Struggle


Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.013