Námestie svätej Alžbety - Rudolf Jašík

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: babenka123
Typ práce: Referát
Dátum: 17.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 294 slov
Počet zobrazení: 13 954
Tlačení: 739
Uložení: 703
Je to román; Igor Hamar, hlavná postava, je mladý človek plný lásky k židovskému dievčaťu. Jeho konanie predstavuje individuálnu vzburu a vyvíja saod proletára, ktorý sa politicky uvedomuje, cez osobnú tragédiu, až k vražde nenávideného Flórika.

Autor zachytáva arizáciužidovského obyvateľstva, vraždy zo zištných dôvodov, povzbudzovanie udavačstva za úplatu. Veľmi realisticky vyznieva rozčlenenie židovského obyvateľstva podľa majetku, reakcie na životanebezpečnú situáciu, v ktorej sa ocitli. Román je viac psychologický ako spoločenský, má lyrizujúci charakter. Autor posúva dej, komentuje ho, kritizuje fašizmus, prihovára sa svojej postave, radí jej. V diele je biblická symbolika v názvoch kapitol (Posledná večera, Božie oko, Nesvätý Ján Krstiteľ) a symbolika lásky, ktorú autor zbožňuje.
Dej je zasadený do “mesta pod viničným vrchom” v r. 1941.

Témou je tragická láska Igora a Evy, represálie voči židovskému obyvateľstvu. Igor sa stretáva so Žltým Dodom. Obaja spolu vyrastali na Námestí sv. Alžbety. Zoznámi sa so židovským dievčaťom Evou. Podľa Zákona musia Židia nosiť prišitú žltú hviezdu. Bohatí Helderovci si chcú kúpiť slobodu odchodom za hranice. Erna si židovskú minulosť chce vykúpiť svadbou s ponemčeným Kvikom. Maxi sa individuálne búri (prišije si hviezdu na chrbát) a nezištne pomáha Eve. Samko nechce našetrené peniaze obetovať pre pokrstenie dcéry Evy, ale po jej smrti “rieši” situáciu celej rodinysamovraždou. Holič Flórik vstupuje do HSĽS zo zištných dôvodov karierizmu a zbohatnutia. Vojaci SS zhromaždia všetkých Židov a odvádzajú ich do vlaku.

Zastrelia Evu. Haso (zástupca okresného tajomníka HSĽS) nesúhlasí s deportáciou, zblázni sa z toho a zastrelí sa. Tu autor podáva svoju myšlienku o fašizme: “Mám rád fašistov - mŕtvych. Podávam ti ruku - Haso. Sám z vlastného rozhodnutia. Neprosím ťa o to. Sám som sa tak rozhodol. Lebo my - ľudia, fašistov neprosíme a prosiť nebudeme. Mám ťa rád, lebo si mŕtvy”. Igor sa odhodlá pomstiť neprávosti a preto zabije Flórika.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Rudolf Jašík

Rudolf Jašík

Rudolf Jašík bol slovenský prozaik, básnik a publicista.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.048