Skon Paľa Ročku - Božena Slančíková Timrava

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Dievča maturantkaa
Typ práce: Maturita
Dátum: 19.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 237 slov
Počet zobrazení: 6 364
Tlačení: 544
Uložení: 573
DEJ:
Paľo Račko si so svojou ženou Zuzanou postavil dom. Stavali ho 5 rokov, pretože ich rodičia im nechceli pomôcť. Ani jeden z rodičov nechcel, aby sa títo mladí zosobášili.

Keď bol dom postavený, Paľo ochorel, no jeho žena neverila jeho rečiam o chorobe a vyháňala ho do roboty, keďže mali dlžoby za dom... Paľo sa vybral tĺcť kolíky, no je chorý, unavený a nič nejedol, a preto pošas práce odpadol. Chlapi ho dovedú domov.  Od tej doby sa už Paľo ani nesnažil pracovať, no jeho žena si stále myslela, že si vymýšľa, že je lenivý a nechce sa mu robiť... Paľo začalo mátavať, rozmýšľal nad tým, koľko zla narobil. Okradol farára, rozhádal sa s matkou... 

Mal z toho veľmi zlý pocit a keď cítil, že sa blíži jeho koniec, chcel sa so všetkými rozísť v dobrom. OD farára si vypýtal polievku, čo dávali chorým. Túžil sa udobriť s matkou, no tá sa s ním udobriť nechcela, bola na neho nahnevaná, pretože ju vyhodil s domu. Paľa vynila za všetko zlé, čo sa udialo v ich rodine. Aj napriek dlhému prehováraniu všetkého jej okolia a aj Zuzany Ročkovie k nemu nešla. Vybrala sa k nim až po tom, čo napádať ju kadejaké pochmúrne myšlienky.
Nuž vybrala sa k nemu. Keď ju videli prichádzať do Paľovie domu, všetci sa veľmi potešili.  Keď Paľo získal odpustenie od farára a matky, spokojne sa pobral na druhý svet.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 4.7)

O autorovi: Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava bola slovenská prozaička a dramatička.Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.012