Ako chutí moc - Ladislav Mňačko

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: sp-prace (12)
Typ práce: Referát
Dátum: 22.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 147 slov
Počet zobrazení: 11 799
Tlačení: 586
Uložení: 551
Fotografista Frak, prichádza do smútočnej siene, kde sa bude konať dva dni trvajúca rozlúčka s jedným z najvyšších straníckych funkcionárov štátu. Je tu pracovne, má robiť fotografie pre tlač.

Frak ho spoznal počas povstania ako veliteľa legendárnej partizánskej skupiny. Vtedy mal veľkú autoritu. Potom sa však bývalý priateľ začal meniť. Čím vyššie stúpal ako funkcionár, tým hlbšie klesal v očiach priateľov.

Moc ho zmenila. Považoval sa za neomylného. V mene triedneho boja zničil a odstránil mnohých ľudí vo svojom okolí. Nakoniec nikomu neveril, bál sa o svoje postavenie.

Funkcionár sa rozviedol a zobral si svoju mladú sekretárku, s ktorou však nežili dobre. So synom mal veľmi zlý vzťah. Martin neprišiel ani na jeho pohreb. Funkcionár okúsil ako chutí sláva, moc, ale neprišiel na to, že v živote sú aj väčšie hodnoty. Nakoniec zomrel celkom opustený, stratil nielen česť a tých, ktorí ho mali naozaj radi, ale aj postavenie – pred definitívnym pádom ho zachránila iba choroba a smrť.
Zdroj: Katka
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Ladislav Mňačko

Ladislav Mňačko

Ladislav Mňačko bol slovenský prozaik, básnik, dramatik a publicista, ktorého nazývali aj „zúrivým reportérom“ alebo „slovenským Kischom“.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.017