Kŕdeľ divých Adamov - Ladislav Ťažký

Trojnovela Kŕdeľ divých Adamov patrí k tým dielam Ladislava Ťažkého, ktorými prekročil rámec literárnych zvyklostí.  
Kniha sa skladá z 3. noviel. Divý Adam, Dunajské hroby, Hriešnica žaluje tmu. Všetky tieto novely vyznačujú 2. svetovú vojnu a jej udalosti cez vnútro hlavných postáv.

V novele Divý Adam autor využíva zložité rozprávačské postupy- majú striedavo 3. rozprávačov. Sú to manželia František a Mária Svitekovci a ich 18- ročný syn Ján. Franto bol Čech a jeho manželka Slovenka. Trápili sa kvôli synovi, ktorý sympatizoval s Nemcami. Hanbil sa za svoj pôvod a svoje meno si písal Johann Switeck. Napokon vstúpil do SS a odišiel na výcvik do Brna. Janovi sa páčilo ruské dievča Nataša, ona však chodila s desiatnikom Jozefom Zvalom. Z Brna jej napísal niekoľko listov ale Nataša mu neodpovedala ani na jeden. Otec , keď prvý raz uvidel svojho syna v uniforme SS, udrel ho pred očami ostatný esesákov. Tí sa na neho vrhli, bili, kopali ho a potom ho hodili do Dunaja, aby sa utopil. Jan skočil za otcom do vody a zachránil ho. Franto sa zriekol svojho syna a poslal ho preč.
 
Rozprávačom a hlavným hrdinom novely Dunajské hroby je desiatnik Jozef Zvala. Úvodnú a záverečnú časť novely tvorí alegorický sen desiatnika Jozefa Zvalu, ktorý ušiel z nemeckého zajatia. Zvala sa ocitá v aule univerzity pred čestným súdom, ktorému predsedá Otec a Vodca. Súdia ho kvôli zrade a obviňujú ho, že nebol dobrým nemeckým vojakom. Súd ho vylúči zo spoločnosti, rozsudok znie, že Zvala musí odovzdať svoju tvár, odteraz bude žiť a chodiť bez tváre. Zvala uvažuje na moste cez Dunaj o smrti, chcel by zomrieť tak, ako zomreli jeho traja druhovia, ktorých pochoval Dunaj.
  V 2. časti novely rozpráva desiatnik príbeh o tom, ako sa zachránil. Keď ušiel zo zajatia, podarilo sa mu dostať až na pravý breh Dunaja pri Bratislave, kadiaľ viedla hranica. Tu sa stretol s troma slovenskými vojakmi, ktorí sa tiež chceli dostať domov. Vojaci – Gadáň, Šurkava a Mičinec. Mičinec sa zoznámil s čašníčkou Gizkou, ktorá si ho odviedla domov. Zostali traja Zvala, Gadáň a Šurkava. Zdalo sa, že ľad na Dunaji je dosť silný a Gadáň sa rozhodol, že sa pokúsi prejsť na druhú stranu. Ľad však bol miestami slabý a Gadáň sa uprostred zrazu stratil v ľadovej vode. Zvala a Šurkava sa ukryli v kríkoch. Zvalove choré srdce spôsobilo, že na istý čas stratil vedomie. V bezvedomí sa mu zdalo, že vidí Mičinca. Chcel ho varovať prd Gizkiným domácim, ktorý ju udal Nemcom, že ukrýva utečenca. Keď sa prebral išli ďalej a dostali sa na smetisko, kde našli starú drevenú truhlicu. Ľahli si do nej. Ráno vyliezli z truhlice a videli, že neďaleko pracuje skupina zajatcov. Dozvedeli sa, že keď sa večer vracajú cez most, nie vždy ich rátajú. Šurkava sa rozhodol, že sa medzi nich zaradí a pokúsi sa dostať na druhú stranu. Plán sa mu nepodaril. Zastrelili ho, keď sa pokúsil o útek. Dunaj pochoval i jeho, Zvala zostal sám.
 
Záverečnú časť novely tvorí opäť alegorický sen, Zvala je zase pred súdom. Súdia ho za to, že bol nemeckým vojakom. Zvalovi je jedno, ako rozhodnú- on vie, že je nevinný. On si už vybral svoj trest, o chvíľu bude medzi svojimi kamarátmi a ostane s nimi na večnosť.
 
Zvala pol roka po skončení vojny asistoval pri znovupochovávaní ruských vojakov. Hrobári objavili medzi mŕtvymi i jedno dievča - mŕtvu Natašu– Zvalovu lásku.
Zones.sk – Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/citatelsky-dennik/589-krdel-divych-adamov-ladislav-tazky/