Na západe nič nového – Erich Maria Remarque

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 390 slov
Počet zobrazení: 65 155
Tlačení: 2 489
Uložení: 2 376

Na západe nič nového – Erich Maria Remarque 

- román: Na západe nič nového

- má autobiografický charakter, zobrazuje nemecko-francúzsky front 1. sv. vojny; zobrazuje vplyv nacionalistickej propagandy a odchod študentov gymnázia na front.
– nemá súvislý dej, ale je radom príbehov, ktoré vojaci zažili buď priamo v boji alebo v čase pokoja (oddychu)

- slohový postup je rozprávanie, ktoré vyrozprával Paul Bäumer – hl. postava v 1. osobe jednotného čísla => ja – rozprávanie = ich – Erzählung (v závere románu sa rozprávač mení – 3. os. j. č., pretože Paul Bäumer padol v októbri 1918).

Na západe nič nového – obsah diela

DEJ:

– Mladí gymnazisti odišli zo školských lavíc na front 1. sv. vojny pod vplyvom triedneho profesora Kantorka. Zažili tvrdý výcvik a potom boli nasadení na front. Keď zistili, že musia zabiť, keď chcú prežiť, spoznali vojnovú filozofiu a pravdu.

V románe postupne kamaráti zomierajú jeden za druhým a posledný zomiera Paul Bäumer – zomiera absurdne v čase oddychu, keď si kreslí obrázok a vojenský rozhlas hlási správu: „Na západe nič nového“ –  október 1918.

V románe je opísaná vojna chlap proti chlapovi, bojovalo tam množstvo vojakov. Je zobrazený pomalý postup vojska a po bitke aj pomalý ústup. V románe sú zaujímavé niektoré príbehy, napr. Paul Bäumer zabil francúzskeho vojaka vo chvíli, keď si uvedomil, že ak to neurobí on, tak zabije Francúz jeho.

Má však výčitky svedomia a prezerá si jeho preukaz, predstavuje si, ako dlho ešte bude chodiť pošta jeho manželke. Má úmysel pomôcť jeho rodine. Ďalší príbeh je stretnutie nemeckých vojakov s francúzskymi dievčatami – idú k nim na návštevu, vezmú im jedlo a snívajú o tom, čo s dievčatami prežijú. Zisťujú, že sa v tejto situácii ešte správať nevedia.

Paul Bäumer je vďačný životu aj za toto poznanie. V ďalšom príbehu spoznávame konanie postáv, ktoré silno pociťujú pud sebazáchovy, prejaví sa to pri návšteve nemocnice zriadenej v kostole – kamaráti idú pozrieť operovaného spolužiaka a zistia, že mu amputovali nohu. Jeden zo spolužiakov si chcel vypýtať jeho čižmy s odôvodnením, že mu budú zbytočné a on má veľmi bolestivé otlaky a potrebuje o 1 číslo väčšie, ale ostatní mu v tom zabránili.

! Ako sa v tomto diele prejavuje expresionizmus? – Chlapci konajú bezmyšlienkovite, pudovo, atmosféra je napätá, najmä počas útokov.   

ZÁVER:

– Román má jednoduchú kompozíciu, predstavuje rad príbehov, ktoré na seba nadväzujú. Základný slohový postup je rozprávanie, prevláda hovorový štýl (rozprávajú sa priatelia), slová sú citovo zafarbené a v niektorých častiach pôsobí román hrdinkársky alebo reportážne.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Erich Maria Remarque

Erich Maria Remarque, vlastným menom Erich Paul Remark bol nemecko-švajčiarsky prozaik a dramatik. Úspech E. M. Remarqua je založený na tvorbe napínavého deja, na účinnej charakterizácii osôb a nekompromisnom antifašistickom, antimilitaristickom a humanistickom postoji.

Literárne diela:
Arch of Triumph (novel)
Heaven Has No Favorites
The Night in Lisbon
Spark of Life (novel)
All Quiet on the Western Front (Na západe nič nového)
Station at the Horizon
Three Comrades (novel) (Traja kamaráti)


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.021 s.
Zavrieť reklamu