Kto chytá v žite - Jerome David Salinger

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 493 slov
Počet zobrazení: 160 249
Tlačení: 4 000
Uložení: 3 391

Kto chytá v žite - Jerome David Salinger 

Kto chytá v žite – na hlavnej postave zobrazil pocity generácie, ktorá je nespokojná so všetkým – so sebou, s rodinou, so spoločnosťou..

Kompozícia:
- román sa skladá z 26 kapitol
- je to rozprávanie v 1. os. j. č.
- čas + miesto deja: NY počas 3 predvianočných dní
- hl. postava: Holden Caufield (koufild)

POSTAVY:

HC – 16-ročný chlapec, kt. vyrozpráva svoj príbeh čitateľom al. lekárom v sanatóriu. Študoval na SŠ v Pencey a prepadol zo 4 predmetov. Rád čítal, bol fajčiar a večne nespokojný so všetkým. Neustále čosi riešil a posudzoval. Pochádzal zo zámožnej amer. rodiny. Otec bol právnik a HC zaujímalo, prečo vykonáva túto prácu, či iba pre peniaze al. preto, že chce pomôcť ľuďom. Matka je poznačená smútkom zo smrti syna Allieho. HC mal staršieho brata D. B. – odišiel do Hollywoodu ako spisovateľ za slávou.

Allie – zomrel na leukémiu.

Phoebe – jeho sestra, mala 10 rokov a HC mala veľmi rada. Pomohla mu dostať sa z psychickej krízy.

Stratlater – Holdenov spolubývajúci, veľký fešák, kt. musel mať každé dievča.

Ackley – zanedbaný zovňajšok.

Jane – HC kamarátka z detstva, HC ju má veľmi rád.

Liftboy – výťahár

dievča za 10 dolárov

Kto chytá v žite – DEJ: 

HC vyhodili zo SŠ. Bola to už jeho 4. škola, bál sa prísť domov, a preto sa túlal v predvianočnom NY. Ubytoval sa v hoteli, cestou ho zaujímali rozličné veci, napr. čo sa stane s kačicami v zime na jazera, keď zamrzne ľad. Rozprával sa s viac. ľuďmi, v bare skúmal, či mu nalejú al. nie, bol zvedavý, či zistia, že má iba 16 r. Zaujímali ho otázky náboženstva a sexu a v súvislosti s tým zažil aj nepríjemnú situáciu. Vo výťahu mu liftboy ponúkol dievča na pobavenie.

HC ho odmietol, ale až po tom, čo zistil, že nevie, čo s ňou má robiť. HC musel zaplatiť za dievča viac, ako bola dohodnutá cena. Namiesto 5 dolárov musel zaplatiť 10 dolárov. Phoebe mu chcela veľmi pomôcť. HC sa bál prísť domov, zakrádal sa potichu, ale našťastie zistil, že rodičia nie sú doma. Rozprával sa so sestrou, kt. prišla na to, že ho vyhodili zo školy. Prišli rodičia a HC sa ukryl do skrine. Nenašli ho.

Phoebe mu dala peniaze a HC tajne odišiel. Navštívil bývalého profesora, rozprával sa s ním o budúcnosti a zaspal. Keď sa prebudil, zistil, že ho profesor hladká po vlasoch. Napadlo ho, či profesor nie je úchylný a rýchlo odišiel. Rozhodol sa odísť z mesta a poslal Phoebe odkaz do školy. Stretli sa pred múzeom. Phoebe bola odhodlaná odísť s ním. Vtedy sa HC rozhodol, že neodíde z mesta a vrátili sa spolu domov. HC ochorel a na jeseň mal ísť opäť do novej školy. Na konci svojho rozprávania si uvedomuje, že mu chýba spoločnosť ľudí.

Vysvetlenie názvu – Holdenovi sa sníval sen, že stojí v žitnom poli pri priepasti a hrajú sa tam deti, kt. môžu do priepasti spadnúť. On je tam na to, aby ich ochránil.

ŽITNÉ POLE = blahobyt Ameriky; PRIEPASŤ = nebezpečenstvo; bezprostredný názov románu pochádza z básne: Keď raz človek niekde v žite stretne človeka.
Jazyková stránka – často sa využíva priama reč a veľa hovorových slov, ale aj veľa vulgarizmov.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Jerome David Salinger

Jerome David Salinger bol americký prozaik.

Literárne diela:


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.016 s.
Zavrieť reklamu