Adam Šangala - Ladislav Nádaši-Jégé

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 269 slov
Počet zobrazení: 17 487
Tlačení: 1 107
Uložení: 992
- historický román zo 17. stor.
- typ románu: historický(historické prvky: protireformácia – potláčanie evanj. Vierovyznania Habsburgovcami), dobrodružný (opisuje dobrodružstvá hl. hrdinu), naturalistický (poukazuje na to, že človek sa vo svojej bilogickej podstate nemení a zaoberá sa otázkou odkiaľ prichádza a kam smeruje, kto je človek a aký je).

- Jégé bol ovplyvnený naturalizmom a súvisí to s jeho lekárskym vzdelaním a záujmom o prírodné vedy. Okrem naturalizmu bol zástancom pozitivizmu, podľa kt. je pravdivé iba to, čo môžeme pomocou zmyslov preveriť.

DEJ:
- odohráva sa na Orave v dedine Kozinej, v Žiline, na hrade Beckov a v Trnave.
Adamovi obesili otca pre pytliactvo a rozhodol sa odísť z domu, vydal sa do sveta, cestou sa zastal obyčajného sedliaka, kt. bil gróf Markoč. Adam buchol do grófa poriskom sekery a gróf ho dal prenasledovať. Zachránil sa tak, že vstúpil do vojska. Dostal sa na hrad Beckov, kt. vlastnili evanjelici – gróf Praskovský. Gróf mal syna Ondreja a nevestu Nemku Brigitu. Adam musel z Beckova ujsť, lebo grófka sa ho zľakla, myslela si, že vidí mátohu a potratila. Zatvorili ho, Adam nevedel prečo.

Z väzenia mu pomohol ujsť evanjelický kňaz Konôpka. Ušli z Beckova a prišli do Trnavy. Adam bol zaľúbený do Betky Pohánkovej a celý čas o nej sníval. Oženil sa s ňou, ale vyšlo najavo, že pomohol Konôpkovi ujsť z väzenia a po 5 rokoch vyšlo najavo, že Adam zbil grófa Markoča. Prezradila to Betka svojej kamarátke. Adama popravili, bol obesený tak, ako jeho otec. Nepomohli ani prosby u arcibiskupa Petra Pázmanya. Historickosť románu zobrazil aj prestup evanjelikov do katolíckej cirkvi za peniaze (konvertovať).
Mihvok – sluha – predstavuje nebezpečenstvo a zlo.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

0.033