Skon Paľa Ročku - Božena Slančíková Timrava

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 265 slov
Počet zobrazení: 9 285
Tlačení: 654
Uložení: 682
Diela s vojn. tematikou: - poviedka: Skon Paľa Ročku - vrcholné dielo psycholog. realizmu
- je to príbeh rozpadajúcej sa lásky, o odpore proti chudobe, o snahe dosiahnuť mravnú čistotu
- povoj. pomery na slov. dedine, soc. bieda a cit. život
- dej sa odohráva väčšinou v dome PR

Dej:

  Hl. p. sú PR a jeho žena Zuzka. PR sa búri proti svojmu osudu – chudobe a nespravodlivosti, kt. vládne v spol. Chudobný mládenec sa zaľúbi do bohatej dievčiny Z. Jej rodičia jej bránia vydať sa za PR. PR si radšej dokaličil ruku, len aby nešiel na vojnu. Bál sa, že kým bude vojakom, vydajú ju za iného. PR a Z sa vzali. Postupne sa z ich života stráca láska a vznikajú hádky.. PR stavia dom, ochorie, Z však jeho chorobe neverí a naháňa ho do roboty. PR sa pohádal so svojou  matkou aj s farárom. Pred smrťou sa však s matkou udobrí a zomiera vnútorne uspokojený.
 
Charakteristika postáv:
Paľo – syn chudobných sedliakov, kt. vyšli na mizinu kvôli otcovmu opilstvu. PR musel od detstva pracovať. Po otcovej smrti pomáhal matke. Oženil sa so Z, kt. mal veľmi rád, no neskôr pochybuje, že aj ona má rada jeho. Z ho podpichuje proti matke., PR má výčitky svedomia. Všetko zlé čo urobil sa mu vracia ako  čierne kvapky

Zuza – dedinská boháčka, vydala sa za PR z veľkej lásky proti vôli rodičov. Zriekla sa svojej rodiny, ale nie natoľko, aby celý život prežila v biede. Paľovi vyčíta, keď nepracuje, neverí mu keď je chorý. Chcela, aby sa ich syn mal lepšie ako oni. Zakazovala PR, aby sa stretával s matkou a pomáhal jej. V závere jej je ľúto, že PR zomiera. Dospeje k záveru, že sa nemala vydať proti vôli svojich rodičov.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava

Božena Slančíková-Timrava bola slovenská prozaička a dramatička.Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.027