Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 152 slov
Počet zobrazení: 13 218
Tlačení: 753
Uložení: 724
- rozprávka pre dospelých Malý princ – rozprávanie pilota, ktorý havaruje lietadlom uprostred Sahary. Pri oprave poruchy prichádza k nemu malý princ z ďalekej planéty. Pilotovi rozpráva o svojej planéte, z ktorej ušiel, alebo zapochyboval o láske kvetiny, ktorú miloval. Počas cesty navštívil 5 planét, ktorých obyvatelia predstavovali pokrivené ľudské charaktery (vševládny kráľ, chvastúň, pijan, biznismen, zemepisec).

Nenašiel u nich porozumenie. Poslednou planétou princovho putovania bola Zem. Tu sa stretol s líškou, ktorá mu vysvetlila tajomstvo lásky. Vtedy si uvedomil, čo pre neho znamenala milovaná ruža. Pomohol letcovi nájsť studňu a keď sa mu podarilo opraviť pokazený motor, malý princ opustil Zem. Dal sa uštipnúť hadovi a vrátil sa na svoju planétu ku kvetine, za ktorú cítil zodpovednosť.

Kompozícia:
- autor zobrazil svet pomocou detských očí
- kontrast: život – smrť, priateľstvo – osamelosť, oáza – púšť
cieľ: autor zdôrazňuje, že cit, priateľstvo a láska zbavujú človeka osamelosti a dávajú zmysel životu. Autor knihu sám ilustroval.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

O autorovi: Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry , bol francúzsky spisovateľ, letec, často je považovaný tiež za filozofa. Medzi jeho najznámejšie diela patria Zem ľudí, Citadela alebo Malý princOdporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.018