Ivan Stodola a jeho diela

- zaslúžil sa o vznik SND, pre ktoré napísal takmer všetky divadelné hry
debutoval divadel. hrami Voľby, Daňové prekonávanie – v oboch prítomná ironizácia
na profesionálnej scéne debutoval divadelnou hrou Náš pán Minister – kritizuje súkromný a verejný život, je výsmechom malomeštiactva a snobizmu. Nadväzuje na tradíciu S frašky (Chalupka – Kocúrkovo)

divadelná hra Čaj u pána senátora – satyra na meštiactvo vo všetkých podobách. Baltazár Slivka – obchodník s truhlami a jeho žena túžila iba po peniazoch. Chce, aby B kandidoval vo voľbách za nejakú politickú stranu. Spolu s ďalšími je pozvaný na čaj k senátorovi. Všetci mešťania chodia na kurz spoločenského správania. Fraška vrcholí, keď sa zistia, že všetci ovládajú iba pár konverzačných tém (počasie, obliekanie). O senátorovi nakoniec rozhodne žrebovanie, irónia je v tom, že každý z prítomných má 1 hlas.

divadelná hra Jožko Púčik a jeho kariéra – satirou na falošne chápaný humanizmus. J je úradníkom spolku Humanitas, obvinia ho z krádeže 43 000,- korún. Dostáva sa do väzenia, snaží sa vysvetliť, že je nevinný, no nik mu neverí. Začína klamať a vymýšľať si. Začali si ho všímať predstavitelia rôznych spolkov, navštívila ho predsedníčka spolku Humanitas a aj predstavitelia spolku Benevolencia. Oba spolky súperia o starostlivosť Jožka. J získa peniaze, pomôže k lepšiemu životu aj svojej setre. Pri vyšetrovaní sa zistí, že J je nevinný, peniaze sa nájdu a J je oslobodený. Tým je súperenie spolkov zbytočné. Keď sa dokázala J nevinnosť, spolky prestali mať o J záujem.
komédia Keď jubilant plače – v malom mestečku pracuje lekár, ktorý konkuruje mastičkár, ľudia viac veria mastičkám, ako lekárovi a jemu pacientov ubúda. Lekár uzavrie s mastičkárom dohodu, ľudia sa s k nemu hrnú a netušia, že ide o podfuk.

divadelná hra Mravci a svrčkovia – poukazuje na tienisté stránky SR, v ktorom sa bezohľadní jednotlivci mohli bezprácne obohatiť. Vznikla na základe bájky o usilovnom mravcovi a lachtikárskom svrčkovi.

dráma Bačova žena – Ondrej Muranica odchádza do Ameriky, aby zarobil peniaze. Doma necháva ženu Evu a syna Ondríka. Ťažko pracuje v bani, odkladá si zarobené peniaze. V bani sa stalo nešťastie, on ho prežil, ale stratil pamäť. Zachránil sa vetracou šachtou. E dostala od banskej spoločnosti, že O je mŕtvy. Z gazdovstvom jej pomáhal Mišo a E sa za neho vydala. M bol veľmi dobrý a E s ním mala dieťa. Zrazu sa rozchýrila správa, že akýsi bohatý pán kúpil celé panstvo Svätojurských. Eve svokra často vytýkala, jej druhý sobáš. Zistilo sa, že ten neznámy boháč je O. O prichádza za E a chce, aby sa k nemu vrátila. Celé panstvo dal E ako dar. Vyčíta E druhý sobáš. Chce, aby M odišiel do Ameriky. Na cestu mu ponúka aj peniaze. M ponuku neprijíma. Obaja sa domáhajú E a chcú svoje dieťa. Stretnú sa v lese, pobijú sa. E to vidí a v zúfalstve spácha samovraždu. Muži nevedia pochopiť E materské city. Celú tragédiu zapríčinili zlé sociálne pomery (hospodárska kríza) a riešenie situácie pomocou peňazí a nepochopenie materinského citu.
Kompozícia:
- expresionistické dielo, ide v ňom o silné prežívanie vnútorných pocitov
- obdobie hospodárska kríza a vysťahovalectvo
historické drámy Kráľ Svätopluk – námet čerpal z obdobia VM
                           Marína Havranová – zobrazil revolučné roky a myšlienku vlastenectva
divadelná hra Básnik a smrť – zobrazil SNP
prózy Náš strýko Aurel, Smutné časy, smutný dom, Z každého rožka troška
Zones.sk – Zóny pre každého študenta
https://www.zones.sk/studentske-prace/citatelsky-dennik/662-ivan-stodola-a-jeho-diela/