Smrť Jánošíkova - Ján Botto

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: Chlapec maturant
Typ práce: Referát
Dátum: 23.02.2008
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 310 slov
Počet zobrazení: 9 189
Tlačení: 633
Uložení: 588
V čase Levočských štúdií napísal lyrickú Pieseň Jánošíkovu, ktorá obsahuje niektoré črty hrdinských činov Jánošíka a tvorí východisko pre neskoršiu lyricko – epickú skladbu Smrť Jánošíkova (1862) – vznikala v porevolučných rokoch v období najväčšieho národnostného a sociálneho útlaku Bachovho absolutizmu.

Má 9 spevov:
- 1. spev – opis prekrásnej prírody na Kráľovej holi. V závere spevu sa dozvieme o tom, že Jánošík je lapený. Je tam charakteristika Jánošíkovej družiny.
- 2. spev – úvahy o spravodlivom Jánošíkovom odboji. O tom všetkom rozpráva plačúci pastierik. Obraz zlapania Jánošíka, ktorého nepremôže sila, ale zrada.
- 3. spev – Jánošík je vo väzení a prichádza za ním Duša ľudu, ktorá sa s ním lúči peknou baladou. Jánošíka väzní čierne mesto – tyran, zároveň sa ho však bojí.
- 4. spev – Jánošíkovi sa sníva krásny sen o slobode, preto tu cítiť najväčší kontrast: väzenie – sloboda, pochmúrny dej.
5. spev – spomínaný kontrast slabne, i tu sú najkrajšie úvahy o slobode, spravodlivom boji. Dominuje tu viera v lepšiu budúcnosť.
- 6. spev – cesta na popravisko, kňaz káže Jánošíkovi modliť sa, ale on odmieta modliť sa za seba a molí sa za národ, cíti sa zodpovedný za osud ľudu.
- 7. spev – poprava Jánošíka, Jánošík sa lúči s rodným krajom, smúti nebo i zem, spomína na svoj boj proti tyranom.
- 8. a 9. spev – obraz Slovenska, ako zakliatej krajiny po smrti Jánošíka, v ktorej si ľudia rozprávajú povesti o Jánošíkových pokladoch, o jeho zmŕtvychvstaní. Vyjadruje opäť vieru v lepšiu budúcnosť. Básnik oživuje Jánošíkovu postavu (ako postava nie je prítomný)– Jánošík nezomiera a ožení sa s kráľovnou víl  a to iba preto, aby Jánošíkova osobnosť, a hlavne myšlienka boja za spravodlivosť, podporovala ľud v boji proti nespravodlivosti (chystanie svadby Jánošíka s kráľovnou víl je zobrazené v 9. speve). Kráľovná víl predstavuje symbol slobody. Konflikt medi bezprávím slobody a slobodou.
Skladba patrí k vrcholným dielam slovenského romantizmu.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 5.3)

O autorovi: Ján Botto

Ján Botto

Ján Botto, pseudonym Janko Maginhradský bol slovenský romantický básnik, autor balád a povestí inšpirovaných ľudovou poéziou.Založiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.023