Traja pátrači - Alfred Hitchcock

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

Autor: mirka2
Typ práce: Referát
Dátum: 27.03.2020
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 919 slov
Počet zobrazení: 23 792
Tlačení: 812
Uložení: 720

Traja pátrači - Alfred Hitchcock 

Alfréd HITCHCOCK

-  narodil sa  13.augusta 1899 v Londýne
-  zomrel 29. apríla 1980
-  nielen spisovateľ, ale aj režisér a majiteľ kina
-  pre mládež napísal sériu kníh „Traja pátrači“
-  pre dospelých väčšinou hororová tvorba:
Vtáci, Psycho, Rebecca a mnohé iné
-  za film Rebecca dostal prestížne ocenenie „OSCAR“
-  v roku 1979 ho anglická kráľovná Alžbeta II.
povýšila (pasovala) na rytiera.

TRAJA PÁTRAČI  - TAJOMSTVO STRAŠIDELNÉHO ZÁMKU 

Hlavné postavy:

Jupiter Jones – je veľmi inteligentný a chytrý chlapec a ochotný chlapec, ktorého si deti doberajú, pretože je trochu tučný. Je hlavou celého týmu, vymýšľa stratégiu a práve on väčšinou vyrieši tajomstvo alebo záhadu

Peter Crenshaw – je vysoký, a pretože je telesne najviac zdatný, vedie všetky operácie za záhadami a tajomstvami

Bob Andrews  – je malý, ale obratný, premýšľavý a hĺbavý typ, vypomáha v knižnici, má na starosti záznamy a výskum

Miesto:

Rocky Beach – mestečko nachádzajúce sa neďaleko Hollywoodu

Záznam diela:

Jupiter Jones, Peter Crenshaw  a Bob Andrews sú traja chlapci, ktorí žijú v mestečku Rocky Beach, neďaleko od Hollywoodu. Jupiter žije u svojej tety Matildy a strýka Titusa Andronicusa Jonesa, ktorí vlastnia obrovský bazár – Jonesov bazár. Peter Crenshaw a Bob Andrews žijú u svojich rodičov. Všetci traja sú výborní kamaráti. Chlapci sa väčšinou stretávajú v Jonesovom bazáre, kde si zo starého obytného prívesu  spravili svoju tajnú skrýšu – Hlavný stan. Obložili ho všakovakým haraburdím, takže ho ani nebolo vidieť a spravili si doň viacero tajných vchodov /napr. zelená brána číslo 1 – tajné dvere v drevenom plote, tunel číslo 2 – stará cementová rúra/.

Chlapci sa rozhodnú, že si založia svoju vlastnú firmu a stanú sa troma pátračmi, ktorí vyriešia všetky záhady, tajomstvá, rébusy, akúkoľvek nejasnú a tajomnú vec. Ich heslom je „vypátrame všetko“. Logom ich firmy sú tri otázniky /? ? ?/, pretože otáznik je univerzálnym symbolom všetkého neznámeho. /To samozrejme vymyslel Jupiter/.

Bob sa v knižnici dočíta, že neďaleko Rocky Beach – v Čiernom kaňone sa nachádza Strašidelný zámok. Pôvodne sa volal Terrillov zámok, lebo ho postavil filmový herec Štefan Terrill, ktorý hrával v rozličných hrôzostrašných filmoch o vampíroch, vlkolakoch a podobne. Svoj dom postavil tak, aby vyzeral ako strašidelný zámok. Štefan Terrill bol známy ako „Muž tisícich tvárí“.

Jedného dňa bolo nájdené neďaleko od Hollywoodu Terrillovo rozbité auto, ktoré preletelo cez útes a zrútilo sa takmer až do mora. Jeho telo síce nenašli, ale prišli k záveru, že ho počas prílivu odplavilo more. Polícia potom prehľadala jeho dom a v knižnici našla lístok, v ktorom bolo napísané: „Hoci ma svet už nikdy neuvidí živého, môj duch nikdy neopustí tento dom. Zámok bude navždy prekliaty“. Mnohí svedkovia tvrdili, že videli Modrý prízrakHmlu strachu. Modrý prízrak bola akási blikajúca hviezdica, ktorá hrala na starom rozladenom organe v hudobnej sieni, a Hmla strachu vyvolávala v ľuďoch  takú hrôzu, že v panike vybiehali zo zámku.

Chlapci sa rozhodli, že toto tajomstvo rozlúštia. Na svoju prvú návštevu strašidelného zámku sa vybrali večer. Bob do zámku nešiel, pretože po malej nehode mal na nohe podporný prístroj, ktorý mu trochu robil ťažkosti s chodením. Jupiter si zobral fotoaparát a Peter magnetofón. Chlapci v zámku objavia Halu ozveny, ktorá keď sa postavili doprostred, vracala každé ich slovo. Potom si poprezerali obrazy, ktoré v Hale ozveny viseli, pričom Petrovi sa zazdalo, že jednooký pirát, ktorý bol vyobrazený na jednom obraze, má živé oko a dokonca na neho žmurkol. Vzápätí zacítili studený prievan, ktorý vyzeral ako nejaký duch a v tej chvíli začuli príšerný výkrik. Chlapci sa naľakali a utiekli. V Hlavnom stane  začali rozprávať Bobovi, čo videli, keď odrazu zazvonil telefón. Keď Jupiter zdvihol, ozval sa príšerný hlas, ktorý ich varoval, aby do zámku už nechodili.

Na druhý deň sa Jupiter a Peter /Bob mal veľa práce v knižnici/, vyberú navštíviť Jonatána Rexa, prezývaného „Šeptoš“, pretože on bol obchodným zástupcom Štefana Terrilla a zároveň bol aj jeho priateľom. Je to vysoký muž s obrovskou jazvou na krku, ktorý chová papagáje a vystríha ich, aby do zámku radšej nechodili. Keď sa chlapci vrátili  do Hlavného stanu, aby sa poradili, teta Matilda chlapcom oznámi, že ju navštívila akási stará cigánka a nechala im odkaz, aby sa vyhýbali strašidelnému zámku. Ale chlapci sa  nevzdávajú a znovu sa vyberú na prieskum do zámku. Tentoraz Peter a Bob. Chlapci zasa navštívia Halu ozveny a Bob urobí niekoľko záberov pre Jupitera. Potom sa vyberú na poschodie a vystúpia až do veže, kde objavia miestnosť so sarkofágom, v ktorom uvidia kostru. Pozrú si premietaciu sieň, ktorá sa nachádzala hneď vedľa Haly ozveny a uvidia hrať na starom organe Modrý prízrak.

Chlapci sa strašne naľakajú a utečú. Na poslednú výpravu do zámku sa vyberie Jupiter s Petrom. Majú zo sebou farebné kriedy, aby mohli vyznačiť otáznikom (svojim logom) miesta, kadiaľ pôjdu. Brána  sa však nedá otvoriť, a tak vojdú do zámku cez malé okienko na prízemí. Jupiter nakreslí na okno biely otáznik. Vtom zbadajú v zrkadle mŕtvu obesenú ženu v bielych šatách, vzápätí však zmizne. Jupiter podíde bližšie, aby si zrkadlo obzrel, a keď sa ho dotkne, ľahučko sa otvorí. Chlapci objavili tajnú chodbu. Na jej konci sú dvere. Jupiter s Petrom vojdú dovnútra a zrkadlo sa za nimi zatvorí. Ocitnú sa v malej tmavej chodbe. Vtom však na nich dopadne sieť a zrazu sa ocitnú v podzemnom väzení napospas smrti.

Bob sa vyberie svojich kamarátov hľadať a nakoniec ich nájde vďaka značkám, ktoré Jupiter nakreslil všade, kadiaľ prešli. Ocitnú sa v chodbe s množstvom papagájov. Odrazu Jupiter všetko pochopí. Náhlia sa chodbou a prídu až do domu pána Rexa – Šeptoša, ktorý chová papagáje. Šeptošovi neostáva nič iné, ako sa chlapcom odhaliť.  On je vlastne Štefan Terrill, ktorý nafingoval svoju smrť a prezliekal sa za Šeptoša.
 
Vydavateľstvo: Mladé letá

Rok vydania: 1973  

Môj názor na knihu: 

Moja najobľúbenejšia séria kníh, kde sa vždy odhalí nevysvetliteľné tajomstvo-záhada. Veľmi sa mi páči, ako traja mladí detektívi asi tak v mojom veku dokážu  vždy odhaliť všetko tajuplné.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Čitateľský denník

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.033