Zóny pre každého študenta

Jazykové skupiny

Jazykové skupiny

Na svete existuje nepreberné množstvo jazykov. Mnohé z nich vykazujú príbuznosť ale existujú aj také , ktoré sú úplne izolované. Medzi základné veľké jazykové skupiny patria:

  1. Indoeurópske
  2. Semitské, hámitské
  3. Uralské, altajské
  4. Čínske
  5. Malajské
  6. Bantuské

Existuje aj delenie morfologicko – psychologické.

Tieto jazyky nie sú natoľko príbuzné a nevykazujú také spoločné znaky ako hlavné jazykové skupiny. Ide skôr o psychologickú príbuznosť.

  1. Hottentotské v Afrike
  2. Austrálske
  3. Polárne ( hyperborejské)

Pomerne roztrieštené sú jazyky:

  1. Stredoázijské
  2. Kaukazské
  3. Novoguinejské

K úplne osamostatneným jazykom( oddelených z možno kedysi väčšej skupiny), ktorých príbuznosť nevieme určiť patrí napríklad: baskičtina

Tak isto genealogicky roztrieštené sú jazyky americké. Tu sa javí iba jedna väčšia skupina, aztécko – sonorská. Aj tu nájdeme skôr príbuznosť morfologicko – psychologickú. Z tohto hľadiska sa americké jazyky dajú rozdeliť iba do dvoch príbuznejších skupín:

  1. Nahuatl
  2. Kečchua ( v južnej Amerike)

Indoeurópske jazyky

Tieto sa delia na množstvo ďalších skupín

Niektoré indoeurópske jazyky zanikli ale sa rozptýlili.

Ide napríklad o jazyky skýtske, rozšírené na nížinách okolo Čierneho mora, ktoré vykazujú príbuznosť s jazykmi iránskymi. Trácke jazyky v severnej časti Balkánskeho polostrova , sem asi patrila aj macedónčina a podľa analýzy mien aj frýzsky jazyk. Ilýrsky jazyk rozšírený na západ od tráckeho sa zbytkovo objavuje v albánčine a tak isto sa rozplynuli a málo zachovali jazyky keltské.

Zones.sk – Najväčší študentský portál
https://www.zones.sk/studentske-prace/dejepis/30755-jazykove-skupiny/