Vstupný diktát – 8. ročník

Slovenský jazyk » Diktáty

Autor: wanna (18)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.06.2024
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 266 slov
Počet zobrazení: 333
Tlačení: 12
Uložení: 17

Vstupný diktát – 8. ročník

Závislosť od tvrdých drog je jedna z tých najhorších. Pri opakovaní vedie k okamžitej smrti. Táto závislosť dokáže urobiť zo slušného mladého človeka kriminálnika. Tí, čo verbujú mladých ľudí na budúcich narkomanov z obchodných dôvodov, im spočiatku dávajú dávky tvrdej drogy zadarmo. Ale už po pár dávkach sa stáva mladý človek drogovo závislý.

Predavač mu už viacej drogu zadarmo nedá. Musí ju kúpiť za drahé peniaze. Ak na to nemá, dopúšťa sa zločinov, aby si drogu zaobstaral. Krádeže, vlámania alebo prepady ho častokrát vedú k tomu najhoršiemu- vražde. Nakoniec končí vo väzení. Je to naozaj metla ľudstva, ktorá sa zjavila asi v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, aj keď celkom neznámou nebola ani predtým.

Pravopisné javy:

  1. Ovládanie základných pravidiel pravopisu
  2. Písanie –i -,í, -y, -ý po mäkkých, tvrdých a obojakých spoluhláskach
  3. Pravopis čísloviek
  4. Nominatív plurálu
  5. Písanie čiarky pred priraďovacími a podraďovacími spojkami, viacnásobnými vetnými členmi.

Vstupný diktát – 8. ročník

Záv- slosť od tvrd- ch drog je jedna - tých najhorších. Pri opakovaní vedie k okamžitej smrti. Táto závislosť dokáže urobiť zo slušného mladého človeka krim- nálnika. T-, čo verbujú mlad- ch ľudí na budúcich narkomanov - obchodných dôvodov, im spočiatku dávajú dávk- tvrdej drog- zadarmo. Ale u- po pár dávkach sa stáva mladý človek drogovo závisl-.

Predavač mu už viacej drogu zadarmo nedá. Musí ju kúpiť za drahé peniaze. Ak na to nemá dopúšťa sa zločino-, ab- si drogu zaobstaral. Krádeže, vlámania alebo prepad- ho častokrát vedú k tomu najhoršiemu /-/ vražde. Nakoniec končí vo v- zení. Je to naozaj metla ľudstva ktorá sa zjavila asi v še– desiat- ch rokoch 20. storočia, aj keď celkom neznámou nebola ani predtým.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Slovenský jazyk » Diktáty

:: KATEGÓRIE – Referáty, ťaháky, maturita:

Vygenerované za 0.014 s.
Zavrieť reklamu