Odmeny za využívanie bežného účtu

Spoločenské vedy » Ekonómia

Autor: ref_allfor (16)
Typ práce: Referát
Dátum: 28.10.2015
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 431 slov
Počet zobrazení: 1 325
Tlačení: 135
Uložení: 136

Odmeny za využívanie bežného účtu

Každý z nás má svoj bankový účet, kde si spravuje svoje financie. Využívame internet banking, platíme kartou. Zvykli sme si na to, že svoje financie nesporíme doma pod perinou, ale na sporiacom účte v banke. Bankové účty a internet banking sa stali bežnou súčasťou nášho života.

Okolo bežných účtov je pomerne veľká debata o tom, aká by mala byť cena za vedenie bežného účtu. Viaceré banky postavili svoju ponuku pre občanov na tom, že si nepýtajú mesačné poplatky za vedenie účtu. Iné banky zas pýtajú za vedenie bežného účtu aj viac ako 7 € mesačne.

Má pre bežného klienta zmysel vyššia platba za vedenie účtu?

Toto je veľmi častá otázka, ktorá sa stala veľmi aktuálnou hlavne vtedy, keď prišli na Slovensko internetové banky, ktoré ponúkli vedenie bežného účtu zadarmo. Pri vedení účtu zadarmo nemusia byť v balíčku zahrnuté viaceré služby.

Aké výhody alebo služby sú teda v mesačnom poplatku?

neobmedzený výber hotovosti z vlastných bankomatov – ide o štandardnú službu pri tých bankách, ktoré majú svoje bankomaty. Zmysel má táto výhoda pri tých bankách, ktoré majú veľa svojich bankomatov. Túto výhodu zvyčajne nevedia poskytnúť banky, ktoré majú nízky alebo nulový mesačný poplatok za

vedenie účtu
– dá sa predpokladať, že nemajú financie na rozvoj týmto smerom.

cashback na pokladniach u obchodníkov – ide o výhodu, ktoré poskytujú na Slovensku len niektoré banky, napríklad Poštová banka. V princípe ide o to, že si klient Poštovej banky môže pri ukončení svojho nákupu v bežnom samoobslužnom obchode na pokladni vybrať hotovosť zo svojho bežného účtu. Ušetrí tak čas, ktorý by využil na cestu k najbližšiemu bankomatu.

možnosť výhry pri využívaní bežného účtu
– banky pravidelne organizujú súťaže pri založení alebo využívaní bežného účtu. V septembri a októbri 2015 organizuje aj Poštová banka súťaž, kde sú výhrou poukážky v hodnote 100 €. Do tejto súťaže budú zaradení všetci klienti Poštovej banky, ktorí aktívne využívajú svoj účet a internet banking alebo noví klienti, ktorí si účet založia.

poštomaty
– jednou z výhod pri bežnom účte, ktorú ponúka Poštová banka je aj využívanie Poštomatov. Ide o možnosť výberu hotovosti na pobočkách Slovenskej pošty, teda na viac ako 1400 miestach.

sms notifikácie
– bežnou a štandardnou službou pri platených bežných účtoch je aj sms notifikácia. Ide o zaslanie sms správy zo strany banky jej klientovi pri akejkoľvek transakcii, ktorá sa deje na jeho bežnom účte. Ide napríklad o odoslanie alebo prijatie platby.

Napriek tomu, že sa ľudia snažia o to, aby mali čo najnižšie poplatky pri svojom bežnom účte v banke, je vhodné uvedomiť si aj výhody, ktoré prinášajú práve tie účty, kde je určitý, nie vysoký mesačný poplatok. Pre klientov sú totiž najzaujímavejšie práve tie bežné účty, ktoré poskytujú veľa výhod a odmien za využívanie a majú primerané mesačné poplatky.
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Odporúčame

Spoločenské vedy » Ekonómia

:: Aktuálne kurzy mien ECB

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.016