Priezračné klenoty našich Tatier

Prírodné vedy » Geografia

Autor: Dievča verca123 (26)
Typ práce: Referát
Dátum: 29.09.2017
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 430 slov
Počet zobrazení: 563
Tlačení: 27
Uložení: 24

Priezračné klenoty našich Tatier

Krištáľové jazerá uprostred majestátnych hôr sú skutočnou lahôdkou pre všetkých milovníkov prírody.

Kedysi sa im hovorilo morské oká a legenda hovorí, že tatranské plesá sú cez podzemie spojené s morom. V skutočnosti však vznikli vďaka činnosti ľadovcov, a tá ovplyvnila ich tvar a dokonca aj farbu vody, ktorá sa postupne menila, až kým sa ľadovec úplne neroztopil. Spočiatku mala voda vo všetkých plesách nádhernú belasú farbu so zelenkavým nádychom. Dnes sa farba v jednotlivých jazerách líši podľa ich hĺbky, druhu nánosov na dne a tiež aj podľa množstva slnečných lúčov, ktoré dopadajú na hladinu.

Tatranské plesá majú charakteristický okrúhly tvar. Väčšina plies nemá viditeľný povrchový prítok, sú napájané zrážkovou vodou. Pretože atmosférické zrážky v tatranskej oblasti prevyšujú výpar v plesách sa nahromadila voda ktorá zväčša odteká povrchovými tokmi.

Slovensko vs. Poľsko

Na slovenskej strane Tatier je 87 a na Poľskej 47 trvalých plies. V Poľsku ich volajú stawy. Veľa plies a pliesok je nestálych a voda v nich je len istú časť roka. Najväčšie tatranské pleso v Poľsku sa volá Morské oko. Je vo výške 1 396 m n. m., má rozlohu 35 hektárov a hlboké je 51 metrov.  Dvesto metrov nad ním je ešte Čarny staw – najhlbšie tatranské pleso. Má hĺbku 76,5 metra a rozlohu 21 hektárov. Tisíc metrov nad nimi sa vypínajú Rysy (2 450 m n. m.). V sezóne vyjde k Morskému oku aj 30-tisíc ľudí denne. Najväčšie a najhlbšie pleso na slovenskej strane Tatier je Veľké Hincovo pleso. Hincovo pleso má 20,08 hektárov a hĺbku 53,7 metrov. Dĺžka plesa je 740 m a šírka 370 m. Leží v Mengusovskej doline vo výške 1 944 m n. m.

Zelené pleso

Patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Svoj názov dostalo podľa nádhernej zelenkavej farby vody. Na brehu stojí od konca devätnásteho storočia Chata pri Zelenom plese, kde si môžete oddýchnuť a dať si niečo dobré.

Štrbské pleso

Je určite najčastejšie fotografované a najnavštevovanejšie tatranské jazero. Názov dostalo podľa svojej polohy. Má 20 hektárov a hĺbku 28 metrov. Už v roku 1880 tu na brehu stálo mólo s lodičkami pre turistov. Dodnes si turisti môžu vychutnať pohľad na Kriváň, Solisko či Patriu z hladiny plesa.

Skalnaté pleso

Malé, ale o to známejšie jazierko sa rozprestiera v najnižšom kare Skalnatej doliny vo Vysokých Tatrách. Pri plese je prestupná stanica lanových dráh Tatranská Lomnica – vrchol Lomnického štítu.

Popradské pleso

Leží priamo na trase Tatranskej magistrály a zo Štrbského plesa sa sem dá dostať hodinkou pohodlnej pešej chôdze. Popradské pleso je významné pre pešie vysokohorské túry.. Dá sa z neho urobiť napríklad výstup na Rysy alebo Kôprovský štít. Okrem toho sú v okolí jazera krásne bežecké trate a trasy pre horských cyklistov.

Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 0)

Vyhľadaj ďalšie vhodné študentské práce pre tieto kľúčové slová:

#Morské oko

:: PrihlásenieZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Prírodné vedy » Geografia

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.010