Vybrané slová po V + diktáty

Slovenský jazyk » Gramatika

Autor: Dievča agile (25)
Typ práce: Ostatné
Dátum: 03.11.2016
Jazyk: Slovenčina
Rozsah: 248 slov
Počet zobrazení: 26 485
Tlačení: 650
Uložení: 617

Vybrané slová po V + diktáty

Vybrané slová sú práve také slová v slovenčine domáceho pôvodu, po ktorých sa po obojakých spoluhláskach (b, m, p, r, s, v, z, (f)) píše tvrdé „y“ a nie mäkké „i“.

Vybrané slová po V

vysoký, zvyk, vy, vykať, výr (sova), výskať, vyť (vlk vyje), vy (predpona), vyžla, vydra, vyhňa, výsosť, zvyšok, výskyt, výživa, výťah, vyučovanie, výpočet, výraz, vyrážka, výskum, výstava

Diktáty vybrané slová po V

Diktát: 
Vy ste tretiaci? Videli sme vás v telocvični. Rudko vie vysoko skákať. Zvyčajne od radosti výska. V sade pestujeme višne. Víno sa robí z hrozna. Jedľa je vyso­ký strom. Na ňom žije výr. Vidí dobre aj v noci. Výrie mláďa má veľké oči. Sil­ný vodný vír stiahol loď pod vodu.

Diktát: 
Dunčo smúti za pánom. Niekedy vyje zo zvyku. Unavil sa pri výskokoch na plot. Ráno opäť svitá. Zvieratá v ZOO majú veľký výbeh. Vtáky tu majú vysoké klietky. Môžu lietať do výšky.
 
Diktát: 
Lekár mi ľahko vytrhol zub. Nezvyknem plakať. Evka víta milú návštevu. Ponú­ka višňový koláč. Pri dome máme vinohrad. Deti nemajú piť víno. Zdravšie je pre ne hrozno. Čo máte radšej vy?
 
Diktát: 
Výr zvyčajne pozoruje svoju korisť z výšky. Chytá myši. Dobre vidí aj v noci.
Nedávno zrútil jeho hniezdo rozvírený vzduch. Spadlo do vody z veľkej výšky.
Vodný vír ho stiahol až na dno.
 
Diktát: 
Richard vytvoril príklad na násobilku. Vieš ho vypočítať? Na Školskom dvore výskajú deti. Dážď padá na ríbezľové kríky. Ligotavá rosa umýva trávičku. Pytliak sa zakráda do lesa. To sa nerobí!
Oboduj prácu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 (10-najlepšie, priemer: 7.1)

Video: Vybrané slová po V + diktátyZaložiť nové konto Pridať nový referát

Odporúčame

Slovenský jazyk » Gramatika

:: KATEGÓRIE - Referáty, ťaháky, maturita:

0.014